Zástupci více než 150 vlád, kteří zastupují na konferenci WRC-15 jednotlivé státy, se v oficiálním stanovisku shodli na tom, že zachování UHF pásma pro pozemní digitální televizi (DTT) minimálně v následujícím desetiletí je dobrým signálem pro veřejnost. Zatímco 49. až 60. kanál si v následujících letech vyhradí mobilní služby, zejména vysokorychlostní internet, v rozsahu 470 až 694 MHz bude nadále vládnout televize. „Ukrojení“ UHF pásma ale bude pochopitelně znamenat nutný přechod na technologii DVB-T2, který se nevyhne ani České republice.
K TÉMATU: Televizní pásmo 694 až 790 MHz se otevře nejen v Evropě mobilním službám
Další debata nad budoucností pozemní digitální televize se očekává na konferenci WRC-23, tedy za osm let. Teprve zde bude rozhodnuto, zda se přistoupí k dalším změnám v rozložení radiokomunikačních služeb,
uvedla v oficiálním stanovisku EBU, která zdůraznila, že rozhodnutí se týká takzvaného Regionu 1. Právě do něho patří jak Česká republika, tak i Slovensko. Řada vlád pak zdůraznila, že pozemní digitální vysílání hraje důležitou roli v sociální soudržnosti a je klíčovým faktorem pro šíření kulturních hodnot.
ČTĚTE TAKÉ: EBU: Na konferenci WRC-15 vládne podpora televiznímu vysílání do 49. kanálu
Rozhodnutí, které zaznělo na mezinárodní konferenci WRC-15, je klíčové i pro další investice do pozemního digitálního vysílání, protože zároveň dává regulačním orgánům jistotu, že do budoucna nebude omezováno. Simon Fell, ředitel pro technologie a inovace EBU, v souvislosti s klíčovým rozhodnutím uvedl: Celosvětové společenství vysílatelů vítá důležité rozhodnutí, které padlo na WRC-15. Miliony diváků, kteří spoléhají na pozemní vysílání, budou nadále moci bez obav sledovat televizní vysílání. Nyní, když máme jistotu bezproblémového přístupu ke spektru, můžeme bez problémů dokončit proces digitalizace.