Hlavní navigace

Vysílací unie EBU: Vítáme zachování UHF pásma pro volnou pozemní televizi

26. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Další debata nad budoucností pozemní digitální televize se očekává na konferenci WRC-23, tedy za osm let. „Teprve zde bude rozhodnuto, zda se přistoupí k dalším změnám,“ informovala vysílací unie.

Zástupci více než 150 vlád, kteří zastupují na konferenci WRC-15 jednotlivé státy, se v oficiálním stanovisku shodli na tom, že zachování UHF pásma pro pozemní digitální televizi (DTT) minimálně v následujícím desetiletí je dobrým signálem pro veřejnost. Zatímco 49. až 60. kanál si v následujících letech vyhradí mobilní služby, zejména vysokorychlostní internet, v rozsahu 470 až 694 MHz bude nadále vládnout televize. „Ukrojení“ UHF pásma ale bude pochopitelně znamenat nutný přechod na technologii DVB-T2, který se nevyhne ani České republice.

K TÉMATU: Televizní pásmo 694 až 790 MHz se otevře nejen v Evropě mobilním službám

Další debata nad budoucností pozemní digitální televize se očekává na konferenci WRC-23, tedy za osm let. Teprve zde bude rozhodnuto, zda se přistoupí k dalším změnám v rozložení radiokomunikačních služeb, uvedla v oficiálním stanovisku EBU, která zdůraznila, že rozhodnutí se týká takzvaného Regionu 1. Právě do něho patří jak Česká republika, tak i Slovensko. Řada vlád pak zdůraznila, že pozemní digitální vysílání hraje důležitou roli v sociální soudržnosti a je klíčovým faktorem pro šíření kulturních hodnot.

ebf - témata 1

ČTĚTE TAKÉ: EBU: Na konferenci WRC-15 vládne podpora televiznímu vysílání do 49. kanálu

Rozhodnutí, které zaznělo na mezinárodní konferenci WRC-15, je klíčové i pro další investice do pozemního digitálního vysílání, protože zároveň dává regulačním orgánům jistotu, že do budoucna nebude omezováno. Simon Fell, ředitel pro technologie a inovace EBU, v souvislosti s klíčovým rozhodnutím uvedl: Celosvětové společenství vysílatelů vítá důležité rozhodnutí, které padlo na WRC-15. Miliony diváků, kteří spoléhají na pozemní vysílání, budou nadále moci bez obav sledovat televizní vysílání. Nyní, když máme jistotu bezproblémového přístupu ke spektru, můžeme bez problémů dokončit proces digitalizace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).