Hlavní navigace

Výzkum Symantecu: Windows 2000/XP před útočníky obstála

Jiří Macich ml.

Možná si ještě vzpomenete na studii, která tvrdila, že s nezáplatovanými Windows stačí dvacet minut na Internetu a už je váš systém infikovaný nějakým škůdcem. Symantec teď vypracoval podobnou studii. Jejím cílem bylo zjistit, jak dlouho vydrží vybrané serverové a desktopové operační systémy vzdorovat útokům po připojení k Internetu. Test se odehrával ve druhé polovině roku 2005 a podle něj byly systémy napadeny do 24 hodin nebo vůbec. Nezáplatované systémy byly napady již po několika sekundách…

Možná si ještě vzpomenete na studii, která tvrdila, že s nezáplatovanými Windows stačí dvacet minut na Internetu a už je váš systém infikovaný nějakým škůdcem. Symantec teď vypracoval podobnou studii. Jejím cílem bylo zjistit, jak dlouho vydrží vybrané serverové a desktopové operační systémy vzdorovat útokům po připojení k Internetu. Test se odehrával ve druhé polovině roku 2005 a podle něj byly systémy napadeny do 24 hodin nebo vůbec. Nezáplatované systémy byly napady již po několika sekundách. Záplatované systémy však po celou dobu úspěšně odolávaly, což je výborná zpráva.

Content 2017 - tip Footshop

Windows XP Professional bez jakýchkoliv záplat byla napadena v průměru po jedné hodině a dvanácti sekundách. S instalovaným SP2 bez i s pozdějšími záplatami nebyla napadena nikdy. SuSE Linux 9 Desktop si vedl podobně, ale narozdíl od Windows nebyl napaden ani bez záplat. Windows 2000 Professional byla napadena i po instalaci SP4, ovšem po instalaci všech pozdějších záplat se již napadení nezdařilo.

Plně záplatovaná Windows 2000 Server a Windows Server 2003 rovněž odolala všem útokům a RedHat Enterprise Linux 3 Web dokonce ani nepotřeboval záplaty. (Symantec)

Našli jste v článku chybu?
5. 2. 2007 21:53
pastik (neregistrovaný)
To že mají Windows neustále nějaké díry v bezpečnosti, které jsou ihned využívány, není žádná novinka a nepředpokládám, že by se to mělo nějak zásadně změnit... Nejjednodušším řešením v tomto směru je Apple... možná vám to připadá jako reklama, ale evropa je v tomto směru celkem mimo... zatimco lide s macintoshy, viz ja, jsou pokladani za podiviny, tak naopak v americe jsou pcckari zhruba stejne casti, jako uzvivatele ciste hernich konzoli u nas...podivini proste... tot muj nazor... nereste pro…
14. 3. 2006 19:45
melkor (neregistrovaný)
Ach boze, znalec promluvil, odchazim se se svymi mnohaletymi zkusenostmi se spravou rady OS stydet do housti :-P