Hlavní navigace

Výzkum Symantecu: Windows 2000/XP před útočníky obstála

14. 3. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Možná si ještě vzpomenete na studii, která tvrdila, že s nezáplatovanými Windows stačí dvacet minut na Internetu a už je váš systém infikovaný nějakým škůdcem. Symantec teď vypracoval podobnou studii. Jejím cílem bylo zjistit, jak dlouho vydrží vybrané serverové a desktopové operační systémy vzdorovat útokům po připojení k Internetu. Test se odehrával ve druhé polovině roku 2005 a podle něj byly systémy napadeny do 24 hodin nebo vůbec. Nezáplatované systémy byly napady již po několika sekundách…

Možná si ještě vzpomenete na studii, která tvrdila, že s nezáplatovanými Windows stačí dvacet minut na Internetu a už je váš systém infikovaný nějakým škůdcem. Symantec teď vypracoval podobnou studii. Jejím cílem bylo zjistit, jak dlouho vydrží vybrané serverové a desktopové operační systémy vzdorovat útokům po připojení k Internetu. Test se odehrával ve druhé polovině roku 2005 a podle něj byly systémy napadeny do 24 hodin nebo vůbec. Nezáplatované systémy byly napady již po několika sekundách. Záplatované systémy však po celou dobu úspěšně odolávaly, což je výborná zpráva.

ebf - tip do článku - debata

Windows XP Professional bez jakýchkoliv záplat byla napadena v průměru po jedné hodině a dvanácti sekundách. S instalovaným SP2 bez i s pozdějšími záplatami nebyla napadena nikdy. SuSE Linux 9 Desktop si vedl podobně, ale narozdíl od Windows nebyl napaden ani bez záplat. Windows 2000 Professional byla napadena i po instalaci SP4, ovšem po instalaci všech pozdějších záplat se již napadení nezdařilo.

Plně záplatovaná Windows 2000 Server a Windows Server 2003 rovněž odolala všem útokům a RedHat Enterprise Linux 3 Web dokonce ani nepotřeboval záplaty. (Symantec)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).