Hlavní navigace

Web Justice.cz je už druhý den mimo provoz, důvodem má být firewall [aktualizováno]

17. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Omluvte prosím nedostupnost. Opakujte, prosim, dotaz za 4 hodiny“ a vysvětlení výpadku. To jediné aktuálně najdete na Justice.cz.

Web ministerstva spravedlnosti – www.justice.cz se odmlčel někdy včera, takřka symbolicky zároveň s výměnou na ministerském postu. Včerejší den ale nenabízel žádné vysvětleni, webový server na uvedené adrese prostě neodpovídal. Až dnes dopoledne se tam alespoň objevila informace „Omluvte prosím nedostupnost služeb Justice ČR. Na odstranění chyby se usilovně pracuje. Opakujte, prosím, dotaz za 4 hodiny.

Zajímavé je, že výpadek mají i další internetové/datové služby, týkající se Ministerstva spravedlnost. Nefungovaly ani datové schránky (viz Selhaly datové schránky při doručování rozhodnutí Nejvyššího soudu?) a nedostupný je například i www.nssoud.cz (Nejvyšší správní soud).

Jak plyne ze sdělení tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti, problém je ve „výpadku centrálních firewallů“. Sdělení bylo doplněno okolo poledne přímo na www.justice.cz, vedle omluvy za nedostupnost.

Justiční servery stále ochromuje chyba systému, na odstranění závady usilovně pracujeme.

Problémy v centrální síti resortu justice se objevily již včera (16. 7.) kolem 4 hodiny ráno, všechny síťové služby, včetně e-mailů nebo soudních rejstříků byly nedostupné. První odhady oprav byly 2–3 hodiny, problém se ale řeší dosud.

Příčinou je postupný výpadek obou centrálních firewallů, tedy ochranných štítů sítě proti útokům zvenčí i zevnitř i jejich záloh. V noci se podařilo zajistit a nakonfigurovat interní firewall, dnes ráno byl zapojený do sítě. Postupně se začíná zprovozňovat interní komunikace v rámci resortu, která umožní elektronický provoz justice. To je důležité i pro další postup při zprovoznění externích služeb pro veřejnost, neboť některé aplikace typu obchodního či insolvenčního rejstříku potřebují obě části.

cyber-obecný tip

Další postup: Během dnešního dopoledne bude probíhat konfigurace a zapojování externího firewallu. Časový odhad úplného, byť stále pouze provizorního zprovoznění IT systémů resortu je v průběhu dnešního dne. Ministerstvo spravedlnosti chce zabránit do budoucna opakování podobných výpadků pořízením dvou nových firewallů, které by měly nahradit dosavadní, již morálně opotřebená zařízení. Investiční záměr na nákup těchto zařízení v částce kolem 10 mil. Kč byl již vyhlášen, výběrové řízení včetně podpisu smlouvy a dodání by mělo být dokončeno do konce roku.

Aktualizace (17.7.2013, 19:30): Web ministerstva se již zřejmě podařilo zprovoznit.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.