Hlavní navigace

WhatsApp ruší dolarový poplatek. A má nové plány na vydělání peněz

Autor: WhatsApp
David Slížek

Byť šlo o symbolickou částku, stejně prý mohla uživatele od používání aplikace odradit. Na čem teď bude WhatsApp vydělávat?

První rok zdarma a pak za 99 centů ročně. Takhle komunikační aplikace WhatsApp fungovala až doteď. V následujících několika týdnech ale poplatky úplně zruší.

„Tento přístup nefungoval dobře. Řada z našich uživatelů nemá kreditní kartu a obávají se, že po uplynutí prvního roku ztratí přístup ke svým kontaktům, přátelům a rodinám,“ vysvětluje WhatsApp na firemním blogu

Změna se má postupně promítnout do všech verzí aplikace. Pokud jste ovšem svůj poplatek na další rok už zaplatili, vracet vám jej firma nebude. 

Ani po zrušení v podstatě jediného zdroje příjmů ale WhatsApp neporuší slib svého zakladatele Jana Kouma a nenasadí reklamy. Rozhodně ne v klasické podobě. Plány na monetizaci se ubírají jiným směrem:

Content 2017 - tip Footshop

„Počínaje letošním rokem začneme testovat nástroje, které umožní uživatelům WhatsApp komunikovat s firmami a organizacemi – pokud ovšem budou mít o komunikaci zájem. Může to znamenat komunikaci s bankou o tom, zda nedávná transakce nebyla podvodná, nebo s leteckou společností o zpoždění letu. Dnes tyto zprávy dostáváme jinými kanály – přes textové zprávy nebo telefonáty. Chceme otestovat nové nástroje, které by usnadnily jejich předávání přes WhatsApp, aniž by uživatele otravovaly reklamy a spam,“ popisuje své záměry firma.

Jde o podobný plán, jaký loni oznámil Facebook se svým Messengerem. Není divu – obě služby mají stejného majitele. Chatovací aplikace se podle těchto plánů mají stát platformami, které na sebe soustředí stále větší část veškeré naší komunikace.

Našli jste v článku chybu?
18. 1. 2016 15:24
Franta (neregistrovaný)

To by mě zajímalo, kde sms začaly vytlačovat komunikátory ze scény. Cenově už to možná vyjde prakticky nastejno, ale sms mají tak zásadní technická omezení, že je lidi dnes používají jen v případě nutnosti. SMS tu budou ještě dlouho, protože to je ten nejmenší společný násobek, podporují je všechny mobilní telefony, ale už budou jen a jen ztrácet.

18. 1. 2016 16:09
An. Onym (neregistrovaný)

"Navíc datová zpráva dojde mnohem rychleji a nevybíjí tolik telefon."

Ale no tak... Rychlost doručení SMS bude až na výjimky cca 1 Hned. Rychlost doručení datové zprávy bude až na výjimky také cca 1 Hned - za předpokladu, že má příjemce trvale zapnutý datový přenos (tj. nemá např. telefon uspaný do úsporného režimu s vypnutím dat), což je v příkrém rozporu s tvrzením "nevybíjí tolik telefon".