Hlavní navigace

WiFi připojení přes Fon je v Německu nelegální

Patrick Zandl

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem rozhodl, že komerční nabídka připojení přes Fon neodpovídá německé legislativě a nesmí být dále pod pokutou 250 000 euro nabízena. Zdůvodnění rozsudku je zde. Ve stručnosti: Fon je firma nabízející levné WiFi routery, které nasdílejí domácí broadband přípojku nejenom pro samotného kupce routeru, ale za poplatek i ostatním zájemcům, z čehož část peněz jde Fonu, část majiteli routeru. Soud tento model shledává jako nekalou soutěž, protože Fon sdílením cizí…

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem rozhodl, že komerční nabídka připojení přes Fon neodpovídá německé legislativě a nesmí být dále pod pokutou 250 000 euro nabízena. Zdůvodnění rozsudku je zde.

Ve stručnosti: Fon je firma nabízející levné WiFi routery, které nasdílejí domácí broadband přípojku nejenom pro samotného kupce routeru, ale za poplatek i ostatním zájemcům, z čehož část peněz jde Fonu, část majiteli routeru. Soud tento model shledává jako nekalou soutěž, protože Fon sdílením cizí infrastruktury určené a cenově kalkulované pro domácí použití dosahuje neférové výhody. Soud přímo označil tento přístup jako „parasitující“ a vyžaduje, aby Fon používal vlastní infrastrukturu nebo pronajatou za komerčních podmínek určenou pro ne-domácí použití.

Našli jste v článku chybu?
13. 7. 2009 11:50
Lol Phirae (neregistrovaný)
Opravdu dekujeme, skvela informacni hodnota, uzasne Patriku. Drtiva vetsina ctenaru ma prinejmensim statnici z pravnicke nemciny, takze jedna veta a link bohate postaci. :P
13. 7. 2009 10:33
qa (neregistrovaný)
To jako autor zprávičky nabádá čtenáře, aby si informace dohledali přes vyhledávač? Informační hodnota se totož blíží k nule... i když od toho tu jsou vlastně názory, tak proč by se autor unavoval. FON is the largest WiFi community in the world. Community members, Foneros, share some of their home Internet connection and in return gain access to free Wifi worldwide. Our vision is WiFi everywhere.