Hlavní navigace

Windows aplikace na Chrome OS, Huawei jedničkou v telefonech, ukázky z nové Mafie

19. 6. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mafia: Definitive Edition
Rekordní DDoS útok na AWS. Desktopový Radeon v notebooku. Oracle měl roční zisk 10 miliard dolarů. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Huawei se stal světovou jedničkou v prodeji chytrých telefonů. Vzhledem k americkým sankcím, které zakazují na jeho strojích používat Google, je to dost paradoxní situace. Zřejmě ale půjde o přechodný stav. Čísla Counterpoint Research ukazují, že Huawei v dubnu získal podíl 21,4 procenta, zatímco Samsung byl na 19,4 procenta. Trh se smartphony kvůli koronaviru padá o desítky procent a Huawei těžilo ze zesílené orientace na domácí čínský trh.

Na operačním systému Chrome OS Enterprise od Googlu bude možné od podzimu spouštět aplikace pro Windows. Google totiž uzavřel spolupráci s firmou Parallels, která vytváří virtualizační nástroj, jenž nyní bude do Chrome OS integrovaný. Doposud se do tohoto systému aplikace z Windows streamovaly skrze Parallels Remote Application Server.

To jsem opravdu nečekal, ale verze 5.8 zřejmě bude jedno z našich největších vydání vůbec,“ napsal Linus Torvalds k poznámkám vydání Release Candidate (RC1) verze linuxového jádra ve verzi 5.8. Nový kernel obsahuje 800 tisíc nových řádků kódu a přes 14 tisíc změněných souborů, což představuje kolem 20 procent předělávek v rámci celého kernelu.

Česká republika na tom není s adopcí IPv6 nijak slavně, naopak dobrá je v DNSSECAPNIC Labs v článku přináší srovnání nasazení obou technologií v rámci Evropy. S IPv6 jsou na tom nejlépe Německo, Belgie, Řecko nebo Portugalsko. Česko je průměr, Slovensko patří mezi nejhorší. V DNSSEC jsme na tom nejlépe společně se skandinávskými zeměmi.

Na Amazon Web Services proběhl rekordní DDoS útok, u kterého tok dosáhl až na 2,3 Tb/s. Útočníci použili techniky CLDAP reflection a UDP reflection. Amazon útok odrazil skrze svůj AWS Shield. Předchozí rekord z roku 2018 byl na 1,7 Tb/s.

Vyšel první trailer se záběry předělávky původní Mafie. Jde o kompletní remake s novou grafikou (dvojka a trojka se dočkaly pouze drobných úprav). Pracovat se má také na českém dabingu. Mafia: Definitive Edition vyjde 28. srpna.

V Intelu končí hardwarový architekt Jim Keller a spolu s tím přichází i několik personálních obměn. Keller byl například hlavním designérem architektury AMD K8 a později Zen a K12. Intelu měl pomoci s řadou jeho problémů (stále neuskutečněný přechod na 10nm a další). Odchází údajně z osobních důvodů, ještě ale nějakou dobu bude firmě radit. Intel také do správní rady najal Diona Weislera, dřívějšího šéfa HP Inc.

AMD představilo notebookovou grafiku Radeon Pro 5600M využívající Navi 12. Do přenosných strojů tak míří desktopová verze GPU. Ovšem prozatím pouze do 16" MacBooku Pro, kde si za novinku oproti běžné konfiguraci připlatíte o zhruba dvacet tisíc korun navíc.

Qualcomm zase ukázal Snapdragon 690. Jde o nástupce Snapdragonu 675 s podporou 5G sítí (modem X51 a sub-6GHz). Lze tak očekávat nasazení 5G v levnějších modelech telefonů. Součástí je CPU Kryo 560 a GPU Adreno 619L, podpora 120Hz displejů či Wi-Fi 6.

Oracle uzavřel fiskální rok 2020 s tržbami 39,1 miliardy dolarů, což je meziročně o procento méně, a ziskem 10,1 miliardy dolarů. To je o čtyři procenta více. Oracle je v cloudu malý hráč, daří se mu ale prodávat cloudové ERP, a to i díky NetSuite. Cloudové a on-premise licence ve čtvrtém kvartálu meziročně spadly o 22 procent.

OpenAI zveřejňuje API, díky kterému lze využívat jeho řadu neuronových sítí GPT-3. Organizace zároveň vydává svůj první komerční produkt.

NEC a D-Wave rozjíždí spolupráci v kvantových počítačích. Firmy zkombinují cloudovou kvantovou službu (D-Wave Leap) a superpočítače NEC pro hybridní výpočty. Nabídka bude dostupná komerčně. NEC zároveň do D-Wave investoval deset milionů dolarů.

Dell vydává Dell EMC PowerScale. Jde o novou rodinu datových úložišť postavených pro nestrukturovaná data. Systém využívá 1U nody postavené na serverech Dell PowerEdge, all-flash pole EMC Isilon nebo operační systém OneFS.

Google Cloud spouští Filestore High Scale, nový tier pro storage službu Filestore. Využívat lze distribuované a velice rychlé úložiště zvládající stovky tisíc IOPS, velikosti ve stovkách TB a propustnost v desítkách GB/s.

MMF24

Deset zemí ze střední a východní Evropy včetně Česka vydalo společný pohled na takzvanou Bílou knihu Evropské komise k umělé inteligenci. Ta řeší, jak v rámci EU vůči AI postupovat. Pozice, kterou za nás řeší Svaz průmyslu a dopravy, je k přečtení zde (PDF).

IBM kupuje firmu Spanugo, jejíž cloudový software umožňuje automatizovat procesy kolem dodržování regulačních standardů. Proběhne integrace do IBM Cloudu.

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).