Hlavní navigace

Windows budou vyžadovat SSD, EU zavádí povinné nabíjení přes USB-C, Rusko chce vyrábět vybavení pro LTE

10. 6. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Apple
Čínští hackeři pronikli do telekomunikačních firem. Nový MacBook Air a čipy M2. Rusko blokuje vývoz plynů pro výrobu čipů. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

V mobilech a noteboocích prodávaných v Evropské unii skutečně bude muset povinně být napájecí konektor USB-C. Dlouho připravovanou legislativu schválil Evropský parlament. Sjednocení lze očekávat od podzimu roku 2024. Bude zajímavé sledovat, zda regulace opět nebude krok za technologickým rozvojem (stále více se rozšiřuje bezdrátové nabíjení) a jak se k tomu postaví Apple.

Windows zřejmě brzy budou povinně vyžadovat SSD diskTrendfocus uvádí, že by tento požadavek mohl přijít už příští rok v rámci Windows 11. Microsoft mimo jiné chce více rozšířit funkce jako DirectStorage a obecně chce chod systému zrychlit.

Čínskou vládou placení hackeři se dostali do řady hlavních telekomunikačních firem po celém světě. Kyberšpionážní kampaň měla trvat minimálně dva roky. Útočníci využívali známé kritické zranitelnosti v rozšířeném síťovém hardwaru. Jména postižených firem americká vláda nekomentuje. Může jít o Cisco, Netgear a další. MIT Technology Review píše, že podobné věci udělaly i USA, když se například NSA dostala do zařízení Huawei.

Rusko začne během dvou až tří let vyrábět vlastní základnové stanice pro LTE, oznámila ruská vláda. Detaily nezmiňuje a není jasné, zda a jak se těchto cílů dosáhne. Z Ruska se stáhli všichni hlavní RAN dodavatelé, tedy Ericsson, Nokia i Huawei.

Apple ukázal druhou generaci svého čipu pro počítače. Model M2 se vyrábí 5nm procesem u TSMC a má dvacet miliard tranzistorů. Adresovat umí 24 GB RAM, propustnost paměťového subsystému je 100 GB/s a celkový výkon oproti M1 je u CPU části vyšší o 18 procent a u GPU části o 35 procent. Nejdříve se dočkají MacBooky Air a Pro. Modely M2 Pro a M2 Max by už údajně měly být vyráběny 3nm procesem.

Rovnou byl oznámen nový MacBook Air, který M2 používá. Má upravený design, tenčí rámečky kolem displeje, ale také (ne)oblíbený výřez pro kameru. Mimo jiné se vrací napájecí konektor MagSafe, a to ve třetí verzi. Ceny začínají na 36 990 korunách. Základní model s M1 zůstane v nabídce za cenu 29 990 korun. Ceny MacBooku Pro s M2 startují na 38 990 korunách.

Na WWDC byly oznámeny také další novinky. Počítačový systém macOS Ventura dál spojuje Macy s mobilními zařízeními Applu. Dále známe více informací o iOS 16iPadOS 16 a watchOS 9. Novinkou je třeba upravení zamykací obrazovky. Vývojáři také mají k dispozici nová API.

Zakladatel Oraclu Larry Ellison si koupil Lanai, jeden z havajských ostrovůBloomberg přináší reportáž o tom, jak Ellison vytlačuje běžné obyvatele a vytváří z něj prostor pro bohaté.

Rusko začalo omezovat vývoz plynů nutných pro výrobu čipů. Jde například o neon, helium nebo argon. Rusko je společně s Ukrajinou hlavním světovým dodavatelem. Jde o odvetu za sankce, které zakazují do Ruska dovážet čipy a elektroniku, což zemi uvrhlo o mnoho let nazpět.

Orange Pi 800 je čínská alternativa k Raspberry Pi 400. Jde rovněž o mikropočítač zabudovaný do klávesnice. K dispozici jsou dvě jádra Cortex-A72 a čtyři jádra Cortex-A53 a dále 4 GB RAM, 64 GB eMMC, 4K výstup, gigabitový ethernet, Wi-Fi 5 a další. Cena samotného zařízení bude 70 dolarů.

GitHub koncem letošního roku ukončí vývoj programátorského editoru Atom. Microsoft nabádá k přesunu na Visual Studio Code a GitHub Codespaces. Repozitář se zdrojáky bude archivován. Licence je MIT, je tedy možné, že vývoj bude dále pokračovat jinde.

Intel ve spolupráci s Barcelona Supercomputing Centre investuje 400 milionů eur do vývoje čipů postavených na RISC-V. Laboratoř se konkrétně zaměří na využití v superpočítačích nebo průmyslu a autech. Barcelona se na tento projekt soustředí už dlouho v rámci snah European Processor Initiative o vytvoření evropského procesoru. Je to součást aktivit Evropské unie v technologické autonomii. Zapojení Intelu má pomoci dostat se až k zettaflops. Intel zajímá RISC-V mimo jiné jako alternativa k ARMu.

Američtí technologičtí miliardáři rozjeli lobbing, aby se do USA více vrátila výroba čipů. Za akcí stojí zejména bývalý šéf Googlu Eric Schmidt nebo zakladatel PayPalu Peter Thiel. Nechtějí ani tak investovat vlastní peníze, jako prostředky státní, píší New York Times.

Čínský podnik Loongson začal prodávat své 16jádrové procesory. Modely 3C5000 využívají vlastní instrukční sadu LoongArch, tedy nikoliv x86 nebo ARM. Vyráběny jsou 12nm procesem.

Analogovým čipům nadále vládne Texas InstrumentsČísla IC Insights ukazují, že si firma drží podíl 19 procent. Analog Devices mají 12,7 procenta, Skyworks Solutions osm procent, německý Infineon 6,5 a švýcarské STMicroelectronics 5,3 procenta.

Zákazníci VMware se obávají převzetí firmy ze strany Broadcomu za 61 miliard dolarůPrůzkum Gartneru a S&T Global Market ukazuje, že jsou obavy ze zabrzdění inovací a zvyšování cen. Zejména těmi cenami a dalšími restrikcemi je Broadcom při akvizicích pověstný.

ebf - témata 1

Polovodičová sekce Samsungu mění ředitele. Otěže převzal Song Jae-hyuk. Samsung má s výrobou čipů velké ambice a plánuje investovat až stovky miliard dolarů, také ale naráží na problémy. Dosavadní šéf musí odejít kvůli problémům s rozjezdem 4nm produkce. I 8nm proces hapruje. Nvidia takto u Samsungu vyrábí současnou generaci GPU čipů, problémy Samsungu údajně byly jedním z důvodů nedostatku. Nvidia tak odchází k TSMC a s ní i další zákazníci.

IBM kupuje firmu Randori. Jde o další posílení Big Blue v kybernetické bezpečnosti. Nabídka XDR od Randori se začlení do QRadaru.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).