Hlavní navigace

Navrcholu.cz: Windows Vista jsou v Česku dvojkou na trhu

Jiří Macich ml.

Podle statistik nasbíraných při monitoringu webových stránek službou Navrcholu.cz zastoupení Windows Vista mezi českými uživateli roste. V dubnu letošního roku, čili zhruba rok po uvedení české verze na trh, 8,08 procenta zaznamenaných návštěv bylo vykonáno právě z Windows Vista. Podíl tedy bezesporu roste, ale nijak závratný kus si Windows Vista z tržního koláče zatím neukousla. I tak jsou ale nyní druhým nejrozšířenějším operačním systémem. Jedničkou zůstávají Windows XP s podílem 83,42…

Doba čtení: 1 minuta

Podle statistik nasbíraných při monitoringu webových stránek službou Navrcholu.cz zastoupení Windows Vista mezi českými uživateli roste. V dubnu letošního roku, čili zhruba rok po uvedení české verze na trh, 8,08 procenta zaznamenaných návštěv bylo vykonáno právě z Windows Vista. Podíl tedy bezesporu roste, ale nijak závratný kus si Windows Vista z tržního koláče zatím neukousla. I tak jsou ale nyní druhým nejrozšířenějším operačním systémem. Jedničkou zůstávají Windows XP s podílem 83,42 procenta. Meziročně jejich podíl však klesl o 3,57 procentního bodu. Celkově platformně Windows patří 97,84 procent na trhu. Na Unix a odvozené systémy zbývá 1,30 procenta a na Mac jen 0,81 procenta.

Pro srovnání se podívejme do statistik od Net Applications, které vycházejí hlavně z dat nasbíraných ve Spojených státech. Tato čísla jsou pro Microsoft, ale i Apple o něco zajímavější. Podíl Windows XP v dubnu klesl na 73,07 procenta. Naopak podíl Windows Vista stoupl na 14,57 procenta a podíl Maců dohromady činí 7,38 procenta. Obě statistiky vycházejí z dat nasbíraných v reálném provozu. Nejde tedy o nějaké kalkulace prodaných licencí a zároveň se do nich promítají i pirátské instalace. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?