Hlavní navigace

Windows XP budou k mání déle a podíl Linuxu stoupá

4. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft se rozhodl, že kvůli projektům jako je Asus EEE a Intel Classmate, které by s hardwarovými nároky Windows Vista mohly mít podstatné potíže, prodlouží dostupnost Windows XP v edici Home až do 30. června 2010, případně na jeden rok od uvedení následující generace platformy Windows. Neplatí to však pro běžné počítačové sestavy nebo notebooky. Zde se s prodejem Windows XP budou muset uživatelé (ale i výrobci počítačů) i přes nemalou vlnu protestů rozloučit. Nadále platí, že všeobecná…

Microsoft se rozhodl, že kvůli projektům jako je Asus EEE a Intel Classmate, které by s hardwarovými nároky Windows Vista mohly mít podstatné potíže, prodlouží dostupnost Windows XP v edici Home až do 30. června 2010, případně na jeden rok od uvedení následující generace platformy Windows. Neplatí to však pro běžné počítačové sestavy nebo notebooky. Zde se s prodejem Windows XP budou muset uživatelé (ale i výrobci počítačů) i přes nemalou vlnu protestů rozloučit. Nadále platí, že všeobecná technická podpora bude poskytována do dubna 2009 a ta rozšířená do dubna 2014. Ještě šest let tak Microsoft bude Windows XP záplatovat. (Tisková zpráva)

V této souvislosti je jistě zajímavé podívat se na čerstvá čísla podílů jednotlivých operačních systémů na trhu. Podle statistiky od Net Applications patří rodině systému Windows téměř 91,6 procenta trhu. Na druhém místě s necelými 7,5 procenty je Mac OS X. Zde je však třeba zdůraznit, že jde o čísla nashromážděná hlavně na severoamerickém trhu, kde je pozice Applu přece jen o něco silnější než třeba v Evropě. Například loni touto dobu byl podíl Mac OS X u nás v Česku podle Navrcholu.cz jen 0,71 procenta. Linux dle Net Applications má aktuálně něco málo přes 0,6 procenta trhu. Před rokem to bylo ovšem jen 0,4 procenta, takže růst tu je, což potvrzují i jiná čísla, která hovoří již o překročení hranice dvou procent, a to celosvětově. Nejrozšířenějším systémem zůstávají Windows XP, ovšem už jen s cca 73,6 procenty. Jejich podíl tak stále klesá a podíl nových Windows Vista naopak pozvolna roste. Aktuálně přesahuje již 14 procent.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).