Hlavní navigace

Windows XP se zřejmě „zachránit“ nepodaří

25. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Záchrana Windows XP“ bude zřejmě neúspěšná. Spousta uživatelů a i některé firmy chtějí, aby Microsoft v černu neukončil prodej v současnosti nejrozšířenějšího operačního systému. Šéf Microsoftu Steve Ballmer při návštěvě Belgie novinářům řekl, že redmondský softwarový gigant za jistých okolností může přehodnotit svůj plán, ale ty okolnosti nenastaly. Většina prodejců prý dodává počítače s novým systémem Windows Vista a uživatelé Windows XP zas v takové míře nežádají, takže Microsoft nebude…

Záchrana Windows XP“ bude zřejmě neúspěšná. Spousta uživatelů a i některé firmy chtějí, aby Microsoft v černu neukončil prodej v současnosti nejrozšířenějšího operačního systému. Šéf Microsoftu Steve Ballmer při návštěvě Belgie novinářům řekl, že redmondský softwarový gigant za jistých okolností může přehodnotit svůj plán, ale ty okolnosti nenastaly. Většina prodejců prý dodává počítače s novým systémem Windows Vista a uživatelé Windows XP zas v takové míře nežádají, takže Microsoft nebude měnit strategii. To později v návaznosti na některé články zejména v zahraničním online tisku potvrdila i tisková mluvčí Microsoftu.

MM socky3

Podle březnových čísel od Net Applications mají Windows XP na trhu stále cca 73,6 procenta. Windows Vista, která se maloobchodně prodávají od roku 2007 jsou s více jak 14 procenty druhým nejrozšířenějším operačním systémem současnosti. Dlouhodobější trend skutečně ukazuje nástup Windows Vista. Vždyť Windows XP za necelý rok přišla skoro o deset procent na trhu. Otázkou je zda-li za to může kvalita Windows Vista nebo aplikovaná obchodní politika Microsoftu a velkých výrobců počítačů.

Někteří uživatelé deklarují, že z Windows XP raději přejdou na konkurenční systémy než na Windows Vista. Například francouzské četnictvo vymění Windows XP za Ubuntu. Podíl různých distribucí Linuxu však zatím nějakému masivnímu odlivu uživatelů od Windows nenasvědčuje. Jistá vlna nevole se objevila prakticky vždy, když Microsoft přišel s novým operačním systémem a ten předešlý posílal do důchodu. Každopádně bezpečností aktualizace pro Windows XP budou k mání až do roku 2014 a Windows XP tu i nadále budou pro projekty typu Asus EEE. (BetaNews, PC World)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.