WordPress, respektive Automattic, koupil (za nezveřejněnou částku) vizuální editor na příběhy Scroll Kit. Má to samozřejmě takový obvyklý vedlejší efekt, www.scrollkit.com končí a pokud ho někdo používal, může si sice stáhnout svá díla (do 31. října 2014), ale žádnou alternativu mu tvůrci Scroll Kitu nenabídli. A pokud snad někdo používá Scroll Kit v podobě plug-in prvku pro WordPress, bude mít za šest měsíců také smůlu.
Scroll Kit se do dějin internetu zapsal tím, že jeden ze zakladatelů vytvořil návod, jak vytvořit totéž, co najdete na New York Times pod Snow Fall. New York Times se to samozřejmě vůbec nelíbilo, ale nakonec musel ustoupit a přestat požadovat, aby byl návod stažen. Zmíněný Snow Fall získal Pulitzera a byl médií oslavován velmi silně coby „budoucnost online žurnalistiky“.
Dnes už na www.scrollkit.com nezjistíte, jak vlastně služba fungovala – ale podstatné je, že v zásadě šlo o jeden z mnoha způsobů, jak vytvářet weby, aniž byste museli ovládat programování či HTML/CSS. V případě výše zmíněného Snow Fall mělo vytvoření prakticky stejné aplikace zabrat asi hodinu (což kodérům New York Times původně trvalo podstatně déle, uvádí se až stovky hodin).
Scroll Kit se od klasických způsobů šablonovitého vytváření webů a webových stránek lišil hlavně tím, že umožňoval do stránky vkládat nejenom text, obrázky či video, ale hlavně animace, tvary a další prvky, a to vše interaktivně, byť je důležité zdůraznit, že zásadním stavebním prvkem bylo právě ono rolování (označované jako parallax scrolling). Dokončená stránka potom umožňovala vygenerovat kód, který bylo možné vložit do blogovacích systémů, jako například právě do WordPressu.
Právě s pomocí interaktivity a animací Scroll Kit umožňoval vyprávět příběh, což nakonec můžete vidět právě na zmíněném příkladu článku Snow Fall – ten se při čtení (rolování) postupně proměňuje a prvky reagují. Pokud by vás zajímalo pár dalších příkladů, pokračujte sem, sem či sem. Pro případné lepší pochopení může posloužit Scroll Kit How-to.