Hlavní navigace

Xcall: Telecom nabízí Internetovou telefonii

24. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na první pohled to vypadá jako vtip: Český Telecom nejprve všemi prostředky brojil proti Internetové telefonii a nyní ji začíná sám nabízet. Jde o speciální službu pro levnější volání do zahraničí, ovšem zatím je nabízena pouze v době mimo špičku. Ve spolupráci s Petrem Součkem vám nabízíme několik postřehů, které v tiskové zprávě nenajdete.

Nová služba, kterou Telecom nabízí pod názvem Xcall, slouží k volání do zahraničí s použitím klasické technologie voice over IP, kterou u nás jako první implementoval Radiomobil v rámci svého Paegas Internet Callu. Použití je jednoduché: stačí namísto klasické předvolby 00 vytočit 052 a pokračovat volaným číslem.

Podle údajů Českého telecomu je jeho nabídka Xcallu nejlevnější ze všech srovnatelných možností, zejména tedy v porovnání s mobilními operátory. To je však vyváženo tím, že je Xcall dostupný pouze mimo špičku, v pracovních konkrétně mezi 17:00 a 7:00 a o víkendech bez omezení. V ostatních dobách bude sice volání s touto zvláštní předvolbou rovněž fungovat, ale s běžným tarifem pro zahraniční hovory.

V současné době nabízí Telecom volání přes Xcall do 13 zemí, což nepochybně pokrývá drtivou většinu zahraničních hovorů. Porovnání cen za Xcall s normálním tarifem uvádí pro vybrané země následující tabulka:

Země Standard (7:00–19:00) Standard (19:00–7:00) Xcall
Německo 9,50 8,50 6,00
Rusko – Moskva 21,60 16,80 10,00
Slovensko 9,50 8,50 7,50
USA 12,50 9,50 8,00
Velká Británie 9,50 8,90 6,00

Zajímavá je otázka, jaké pohnutky vlastně Český Telecom vedly k zavedení této služby. Ostatní operátoři se totiž k Internetové telefonii uchylují kvůli tomu, že jim tato možnost umožňuje překonat monopol na hlasové služby, který má Telecom zaručen ještě do konce tohoto roku. V případě Telecomu to však nedává logiku: obcházel by svůj vlastní monopol. Současně se nedomnívám, že by Internetová volání do zahraničí byla pro Telecom nějak výrazně levnější, náklady jsou podle mého názoru víceméně srovnatelné s běžným voláním. Nejpravděpodobnější se proto jeví varianta, že Český Telecom sice nechce (nebo nemůže) ještě více zlevnit zahraniční hovory, na druhou stranu mu však konkurenční nabídky Internetové telefonie odlákaly část zákazníků. Xcall tak má patrně za úkol přitáhnout tyto zákazníky a pro ostatní přitom ponechat tarif v původní výši.

V úvodu zmíněný Petr Souček přispěl na téma Xcall několika zajímavými postřehy. Nejzajímavější je otázka blokování zahraničních hovorů. Na tiskové konferenci zaznělo, že pokud jsou z určité stanice blokovány zahraniční hovory, vztahuje se to i na Xcall. Problém je však v tom, že řada firem s pobočkovými ústřednami blokuje selektivně přístup svých zaměstnanců a to podle nastavených předvoleb. V takovém případě může být zakázána předvolba 00, nicméně 052 může jít použít bez problému, protože z hlediska pobočkové ústředny (pokud a dokud si ji dotyčná firma nenastaví jinak) se číslo s touto předvolbou jeví jako běžný meziměstský hovor do Brna.

Content tip EARLY

Druhou zajímavostí je to, že Xcall podle informací z info-linky Telecomu nebude fungovat na ústřednách E10, které se nechvalně proslavily už v dobách jednání o tarifu Internet 99, protože nedokázaly odsunout sestavovací poplatek ani o vyvzdorované dvě minuty. Důvodem má být skutečnost, že údajně Xcall nebude tarifikován po impulsech, nýbrž po započatých minutách.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).