Hlavní navigace

XHTML 2 pravděpodobně míří k ledu, prioritou je HTML 5

3. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Skupina, která pracovala na XHTML 2, bude do konce roku rozpuštěna. Konsorcium W3 má jiné priority: hlavně akcelerovat vývoj HTML 5. Osud XHTML 2 byl de facto zpečetěn již na jaře roku 2007, kdy W3C oficiálně adoptovalo HTML5. Dnes bylo toto zpečetění jen řádně orazítkováno, podepsáno a založeno do archivu komentuje vývoj Martin Hassman na svém blogu HTML 4,5,6. Letos v květnu se také uvažovalo o úpravách v XHTML 1 a XHTML 1.1, ale tyto úpravy byly posléze odvolány, o čemž informoval náš…

Skupina, která pracovala na XHTML 2, bude do konce roku rozpuštěna. Konsorcium W3 má jiné priority: hlavně akcelerovat vývoj HTML 5. Osud XHTML 2 byl de facto zpečetěn již na jaře roku 2007, kdy W3C oficiálně adoptovalo HTML5. Dnes bylo toto zpečetění jen řádně orazítkováno, podepsáno a založeno do archivu komentuje vývoj Martin Hassman na svém blogu HTML 4,5,6. Letos v květnu se také uvažovalo o úpravách v XHTML 1 a XHTML 1.1, ale tyto úpravy byly posléze odvolány, o čemž informoval náš sesterský server Zdroják.cz.

XHTML 2 jako takové úplně k ledu mířit nemusí. Je možné, že někteří z tvůrců XHTML2 budou v jeho tvorbě i nadále pokračovat, ovšem tento formát asi nebude ze strany W3C prosazován, o jeho osudu rozhodne trh. Pokud někdo tento formát bude potřebovat, může podpořit nebo sponzorovat jeho dokončení, myslí si Martin Hassman. W3C chce přesměrovat více personálních prostředků na vývoj HTML 5. S ukončením pracovní skupiny XHTML 2 zřejmě bude pohřben projekt XFrame, XML náhrada za staré rámce z HTML.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).