Hlavní navigace

Xtrend ET8500: linuxový přijímač s originální koncepcí a tvarem s 4,3palcovým TFT LCD displejem

25. 2. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Horká a dá se říci přímo revoluční koncepce tohoto korejského satelitního přijímače má mnoho zajímavých novinek. Postupně si je popíšeme.

Zatímco terestrické přijímače ve vývoji stagnují, nepřinášejí nic nového a jsou dnes víceméně všechny stejné (pravděpodobně se inovuje na DVB-T2-/HEVC), u satelitních přijímačů začínají pomalu ale jistě vítězit linuxové přijímače na úkor „obyčejných“ nebo certifikovaných přijímačů Skylink Ready. U linuxových „strojů“ se vývoj a inovace nezastavily a začínají se i více prodávat. 

Xtrend ET8500 se vyrábí v lesklé klavírní černi. Na horní straně krabice je jako další optický prvek hliníková deska s laserovým gravírováním. V dnes představovaném přijímači můžete mít tunery na všechna televizní pásma, DVB-S2/T2 i C. Řadí se mezi high end třídu satelitních přijímačů především špičkovým hardwarem, který pracuje pod taktovkou 1,3GHz DualCore procesoru BCM7241. Zaujme velice netypickými rozměry, které jsou 183 × 85 × 205 mm (Š × V × H).

Přední panel

Přednímu panelu vévodí velký barevný 4,3palcový 32bitový TFT LCD displej velikosti (Š × V) 95 × 55mm. Dále je zde dvoubarevná dotyková LED signalizační dioda, která indikuje funkci StandBy/plný provoz. V plném provozu svítí modře, ve StandBy červeně. Je zde také IR čidlo dálkového ovládání.

Boční panel

První a dobrou inovací je skvělé použití vysouvací šachty pro co nejjednodušší instalaci nebo výměnu 2,5palcového HDD Plug & Play. Stačí disk vložit do šachty a zatlačit zpět do přijímače. Tím je disk i připojen. Kazeta se sama aretuje, aby se nemohla samovolně vysunout.
Další možností připojení tohoto 2,5palcového HDD je pomocí univerzálního portu, kterým je eSATAp na zadním panelu, eSATA kabelem.
Na bočním panelu pod odklopným krytem najdeme 1 x slot Common Interface (CI) a 2 x čtečku karet Smartcard-Reader. Vedle dvířek je zde také jeden z dalších portů USB chráněný malým gumovým krytem (ostatní jsou na zadním panelu).

Pohled na šachtu s vloženým diskem

Zadní panel

Na zadním panelu nahoře jsou osazeny všechny čtyři pozice tunerů. Zleva dole jsou dále tyto porty: vysokorychlostní rozhraní Ethernet 10/100/1000, pod ním jedno USB 2.0, dále jeden výstup HDMI verze 1.4 s podporou 3D a Full HD rozlišení do 1080p, eSATAp, další USB 2.0, následují tři cinch pro kompozitní video a audio výstup a optický S/PDIF digitální audio výstup. Poslední místo je vyhrazeno zásuvce pro externí napájení buď dodávaným síťovým napáječem, nebo například autobaterií.

Externí síťový napáječ

Externí napájecí zdroj 12V 3.5A

Přijímač odkrytujeme pomocí dvou vystupujících šroubků v horní části panelu, které jde vyšroubovat ručně bez použití šroubováku. Po jejich vyšroubování pouze odsunete horní kryt přijímače a jste uvnitř. Pokud potřebujete, jdou lehce odstranit i boční části krytu přijímače.

Pohled pod kapotu přijímače

Celkový pohled na odkrytovaný přijímač s vloženým diskem. Je s podivem, jak se konstruktérům podařilo směstnat všechny komponenty do tak malého prostoru.

Pohled na instalované tunery (2 x DVB-S2 + 1 x hybridní DVB-C / T2) – jedna pozice zde není obsazena.

Přijímač se standardně prodává v základním provedení se dvěma instalovanými DVB-S2 tunery. Lze použít až 4× LNB IN Plug & Play, RF IN a RF OUT (v závislosti na sestavě tunerů). Další tunery je ale třeba dokoupit, lze je různě kombinovat. K dispozici je například Xtrend tuner DVB-T2/T/C hybrid použitelný i pro přijímač ET7500 za cenu 1490 Kč.

Na zadním panelu je zabudovaný větrák, který má v menu možnost regulace otáček. Doporučuji větrat spíš více, hlavně v létě. Větrák není hlučný a doufejme, že nebude ani po několika letech používání přijímače.

Dálkové ovládání

K tomuto modelu přijímače je dodáváno stejné luxusní dálkové ovládání jako například k modelu Xtrend ET8000 nebo Xtrend ET10000. Jeho velikost je cca 240 × 55 × 23 mm. Má černý matný povrch a disponuje 56 tlačítky. Napájeno je dvěma AAA bateriemi. Jsou zde i další funkce, například pro ovládání televize. Seznam kódů v PDF pro programování na další přijímače je zde. Návod v angličtině pro programování dálkového ovladače je zde.

EPG

4,3" TFT LCD displej přijímače

Na velkém LCD displeji přijímače můžeme sledovat totéž co na obrazovce televizoru (samozřejmě i bez zapnutého televizoru) včetně dvojexpozice menu, nebo ho přepnout na klasický displej bez obrazu s textovými údaji a ikonami stanice. Je zde také čas a písmeno momentálně zvoleného tuneru (A, B, C nebo D). V menu přijímače můžeme měnit, co na displeji chceme zobrazovat (například animované klasické hodiny nebo počasí v místě příjmu). Několik ukázek displeje je na screenshotech výše. Displej zobrazuje také další stavy přijímače.

Jas i kontrast LCD při sledování vysílání jde nastavit pouze do určité míry a není tak kontrastní jako na televizoru. Velkou výhodou této koncepce je to, že svůj televizor můžeme zapnout až tehdy, kdy na displeji vidíme, že začal zvolený program, který chceme sledovat. Při stavu StandBy můžeme nechat LCD zapnutý nebo nastavit pro tento režim vypnutí jeho podsvícení.

Prohlédněte si přijímač v provozu na YouTube:
http://www.xtrend-alliance.com/index.php/topic/1149-video-et-8500-hardware/

Tato koncepce není nová. Použití LCD displeje s možností přepínání na on-line obraz podporuje například také přijímač GigaBlue HD Quad Plus nebo starší Vantage VT-1 s OLED displejem či Vu+ DUO², který však neumožňuje sledovat on-line program, ale pouze uložené obrázky nebo zobrazovat klasické alfanumerické údaje. Tyto přijímače však mají menší „obrazovky“ velikosti pouze 3,2".

Instalace

Přijímač má superrychlý start operačního systému Enigma 2 (boot 42 vteřin, ze StandBy do 3 vteřin). Zvládá HD PIP (obraz v obraze dvou HD programů) a má velmi rychlé reakce při pohybu v menu i při přepínání kanálů.

Tovární software Xtrend ET8500 jsem nevyužil a rovnou jsem upgradoval na tzv. dual boot, který tento přijímač umožňuje. Nejprve jsem do přijímače nahrál nový bootloader, který umožňuje multiboot, tj. možnost použití více operačních systémů. Stažení a návod, jak na to, je zde: http://www.et-view.net/bbs/bsub3_1/27306

Poté je možné přejít k samotné instalaci firmware. Aktuálně jsou to image od těchto teamů:

OpenATV – http://images.mynonpublic­.com/openatv/nightly/index­.php?open=et8500
OpenPLI – http://openpli.org/downlo­ad/xtrend/et8500/
OpenXTA – http://image.openxta.com/in­dex.php?open=et8500
HDfreaks – http://images.hdfreaks.cc/et8500/
HDMU – http://www.hdmedia-universe.com/board/pages.php?pa­geid=1&box=et8500
Originální Xtrend factory image – http://factory.xtrendet.net/

Přijímač vypneme síťovým vypínačem. Instalaci nového image provedeme tak, že na USB flash disk nejprve nakopírujeme celý adresář et8500 a flash připojíme k přijímači do některého z portů USB. Přijímač zapneme síťovým vypínačem a po zablikání LED diody pod dotykovým power tlačítkem toto tlačítko stiskneme. Na obrazovce se zobrazí výběr, zda chceme image instalovat jako OS1 nebo OS2. Zvolíme tedy OS1 a stiskneme OK na dálkovém ovladači. Poté již jen vyčkáme na dokončení aktualizace a restart přijímače.
Stejným postupem můžeme nahrát i druhý firmware, pouze vybereme možnost OS2.

Při každém spuštění přijímače ze zcela vypnutého stavu se nám zobrazí výběr, zda chceme nabootovat do prvního nebo druhého systému. Pokud neprovedeme volbu, spustí se ten systém, který byl vybrán naposledy.

Jako OS1 jsem instaloval image OpenATV a jako OS2 image OpenXTA (toto OSD menu je velice podobné Technisatu).

V OpenATV jsem jako vždy doinstaloval Softcam Feed, aby bylo možné emulátory stahovat a instalovat online. Poté jsem instaloval CCcam 2.3.0 a Doscam 0.23.
Oba lze použít jako nástroj pro zprovoznění interní čtečky, resp. lokální nasdílení karty. Pod CCcam budou funkční pouze karty Skylink ICE, pod Doscamem fungují karty ICE, karty IRDETO Skylinku i karty freeSAT od UPC Direct. Nové karty M7 ve čtečkách nelze použít. Pro tyto karty musíme dokoupit příslušný modul a kartu M7 vložit do něj.

Dále jsem instaloval funkci FastScan, která nám umožní stahovat již přednastavený seznam kanálů pro Skylink nebo jiné zahraniční operátory.

Jak jsme již u přijímačů Xtrend zvyklí, je dostupná i funkce HbbTV, stačí opět pouze instalovat balíček. Na obrázku je HbbTV Teletext z rakouské ORF.

Ručně jsem instaloval plugin CZ/SK archívy, který nám umožní přístup do celé řady TV a video archívů.
Aktuální verze a postup instalace najdete zde: https://github.com/mx3L/ar­chivczsk/releases

Při použití interního nebo externího HDD je dále třeba provést inicializaci disku, která nám médium naformátuje do ext3, resp. ext4 systému a disk nám namapuje jako media/hdd, tedy primární cíl pro nahrávky.

Přijímač je možné připojit k síti i přes USB Wi-Fi adaptér, který je však třeba dokoupit.

Vyhledávání pozemních muxů

Jak přepínat zobrazení na LCD?

Jdeme do MENU a zvolíme:
Nastavení → OK
Systém → OK
Další nastavení → OK
Displej VFD → OK *
Nastavení VFD displeje → OK
Clone TV screen to LCD → ano/ne **

* v tomto menu je ještě nastavení skinů Skin Selector. Zde zvolíme podle náhledu ten, který nám bude nejlépe vyhovovat, a poté restartujeme přijímač.
** zde v tomto menu můžeme nastavovat i jas, kontrast a vypínání podsvícení LCD při StandBy a jsou zde i další nastavení pro displej.

Pokud si nejste jisti, že tyto instalace zvládnete, na vyžádání prodejce ZDARMA přijímač přednastaví podle vašeho přání.

Nastavení a ovládání přijímače a další úlohy můžete provádět přes toto webové rozhraní.

Obsah balení:

• Přijímač Xtrend ET 8500
• Dálkové ovládání
• HDMI kabel 1,5 m
• 2× baterie
• Externí napájecí zdroj 12 V 3,5 A
• Síťový kabel
• Propojka tunerů LOP-OUT
• Manuál v němčině a angličtině

Přijímač zapůjčila firma IPON, s.r.o. se sídlem v Rokycanech.
Email: info@tvdigitalne.cz

Weby přijímače, ceny s DPH

základní provedení (2× DVB-S2):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500.html cena 10 590 Kč

verze (1 x DVB-S2 + 1 x DVB-T2/C):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500–1dvbs2–1dvbt2c.html: cena 10 890 Kč

verze (2× DVB-S2 + 1 x DVB-T2/C):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500–2dvbs2–1dvbt2c.html: cena 11 690 Kč

verze (2× DVB-S2 + 2 x DVB-T2/C):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500–2dvbs2–2dvbt2c.html: cena 12 990 Kč

verze (2 x DVB-T2/C):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500–2dvbt2c.html: cena 11 190 Kč

verze (4 x DVB-T2/C):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500–4dvbt2c.html: cena 13 690 Kč

verze (4 x DVB DVB-S2):
http://www.tvdigitalne.cz/xtrend-et8500–4dvbs2.html: cena 12 390 Kč

Veškerou grafiku připravil autor s použitím dvou upravených oficiálních fotografií.

Produkty Xtrend: http://www.clarke-tech.cz/xtrend-et8500.html

Doporučená příslušenství:

Amiko USB Wifi adaptér 289 Kč
1TB interní 2,5" HDD pro Xtrend ET7500 a ET8500 2 390 Kč
Xtrend tuner *DVB-T2/T/C hybrid pro ET7500/ET8500 1 590 Kč 

Hybridní tuner ještě není v provedení DVB-T2/HEVC, pracuje zatím pouze v DVB-T2/MPEG4. V budoucnu nebude možné řešit příjem DVB-T2/HEVC pouhou výměnou tuneru. Použitý čip není na tento nový standard připraven. Pokud však některý výrobce uvede na trh USB klíčenku s tímto novým standardem, pravděpodobně nebude problém tímto způsobem příjem rozšířit a zajistit.

Náhradní tuner se dodává v této firemní krabičce

Několik videí na YouTube:
https://www.youtube.com/wat­ch?v=VBOrf3krabM
https://www.youtube.com/wat­ch?v=ZdI9tqkEvF8
https://www.youtube.com/wat­ch?v=f0Ho7VQF3-M

Velice názorné video, kde se porovnává to, co vidíme na obrazovce, současně s tím, co zobrazuje přijímač na LCD: https://www.youtube.com/em­bed/NMNmBBwwxhY?html5=1&fs=1

Optimistický závěr?

Ač budu některými z vás asi podezříván z toho, že jsem na tomto přijímači nenašel nic negativního, nemohu si pomoci, protože o žádné takové věci nevím.
Obraz zpracovaný tímto přijímačem je opravdu špičkový. Kvalitu zobrazení HD programů není třeba ani zmiňovat, ta už asi lepší být ani nemůže. U SD se musím zastavit. Byl jsem překvapen, jak tento přijímač umí optimalizovat i SD programy, na které se většinou pro jejích vysílanou (ne)kvalitu nedá dívat. Zde se podařilo i tyto nekvalitní programy zpracovat tak, že je můžete sledovat i na větších obrazovkách. Oceňuji vedle portů USB i použití eSATA připojení. Podporováno je i HDMI CEC, tedy ovládání TV přes HDMI kabel. Dále lze ocenit také svižné chování ve všech aplikacích. Velice důležitá je možnost ukládat nahrávky pořízené přijímačem nekódovaně a bez problému je tak přehrávat a editovat v PC. Je zde také podpora nezávislého nahrávání několika programů současně včetně Time Shift. Při zrychleném přehrávání záznamů přijímačem je obraz plynulý.
I v domácí síti má tento přijímač mnoho možností. Umožňuje softwarový transcoding pro stream do sítě, podporuje Android a Apple OS, stream další stanice v rámci vaší domácí sítě, například do PC. Přijímač má podporu internetových rádií a IPTV televize, webový prohlížeč Opera, Youtube, počasí, Google Mapy, DLNA, Sambu, FTP, portály CSFD a IMDb. Ovládání přijímače webinterface umožňuje ovládání přes PC, tablet a další zařízení.

V první fotogalerii (viz níže) najdete obrázky, které se již nevešly do recenze.

cif 24 - early cena - média

Pár screenshotů jsem pro tuto druhou fotogalerii vytvořil s image OpenXTA, abyste si udělali obrázek i z tohoto prostředí, které jsem si vybral a instaloval jako OS 2.

Pár dalších technických specifikací

Videoformáty: WMV9, MPEG-2, MPEG-4 kompatibilní
Zvukové formáty: WMA9, AC3, MPEG-4 (AAC-HE), MPEG-1
Flash 512 MB / 1 GB DDR3 RAM, Gigabit KAN
Plně automatické možnosti skenování / ruční hledání
Webový prohlížeč Opera
Android Support / podpora iPhone/iPad
Podpora systému souborů NTFS
Mediaplayer přehrávává video i audiosoubory: MP3, JPG, MKV HD, FLV, MKV, DIVX HD, DIVX a mnoho dalších.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).