Hlavní navigace

Yakumo QuickStick Basic DVB-T je levné a dobré

28. 8. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
1500 korun za přijímač digitálního vysílání není mnoho. USB klíčenka značky Yakumo nabízí za tuto cenu elegantní design i kvalitní softwarovou výbavu. Nahrávání programů, opožděné sledování a rychlý teletext - počítač všechno zvládne hravě. Jen po českém menu a programovém průvodci není ani památky. Nepotěšíme ani příznivce Unixu, výrobce pamatoval zase jen na Windows. Pro jejich uživatele je QuickStick lákavou hračkou domů i na cesty.

Tradičním zdrojem pro recenze na DigiZone.cz je náš e-shop obchod.digizo­ne.cz. Při své poslední návštěvě jeho kamenné provozovny jsem si vyzvedl malou krabičku s přístrojem Yakumo QuickStick Basic DVB-T. Sympatická obsluha mi na cestu domů řekla, že po této USB klíčence sahají zdejší zákazníci nejčastěji. Proč? Na to se pokusí odpovědět dnešní recenze. Lákavá je už cena hluboko pod dvěma tisíci. Najdou se ale i další přednosti, kterým sekunduje pár nedostatků.

Yakumo Basic

Náplň krabice

QuickStick se prodává v balení, které rozměrově připomíná krabici modemu nebo mobilního telefonu. Samotný digitální přijímač je ale proti dvěma elektronickým bratrancům menší váha. Pro milovníky čísel uvádím, že jeho míry jsou 8×2,6×1,4 cen­timetru. Vypadá zkrátka jako běžná USB klíčenka na přenos dat. Stačí přístroj odvíčkovat a zasunout ho do portu. Předtím ale doporučuji připevnit mu na záď konektor anténního kabelu, zapojit anténu a projít si instalací. Balení obsahuje kromě klíčenky i její dálkové ovládání ve tvaru kreditní karty, malou anténu s magnetem a přísavkou, jedno CD a uživatelskou příručku. Manuál je psaný pětijazyčně a češtinu tady nehledejte. Uživateli musí stačit některý ze západoevropských jazyků.

Yakumo Basic otevrene

Požadavky na systém

Yakumo nemá na dnešní dobu velké nároky na hardware. Příručka zmiňuje procesor alespoň na 800 MHz, 128 MB operační paměti a zvukovou kartu. Realita je ale trochu odlišná. Ačkoli pravděpodobně spustíte televizní vysílání i na počítači minimální výbavy, připravte se na totální okupaci systémových prostředků. Digitální příjem na počítači není vhodný pro lidi, kteří jsou zvyklí poslouchat a dívat se na televizi při další paralelní činnosti na PC. Pokud tedy nemají dostatečně rychlý stroj. AMD Sempron 2600+ a paměť 768 MB sice stačily na zapisování poznámek, ale např. už spuštění a práce v grafickém editoru způsobovaly ve vysílání krátké pauzy. Rychlejší USB rozhraní USB 2.0 je pro digitální video samozřejmostí.

Bolestnější než požadavky na hardware bude pro ostatní uživatele skutečnost, že QuickStick je určený pouze lidem s Windows. Konkrétně pouze pro ty, kteří mají nainstalované Windows 2000 nebo XP. Další podmínkou, alespoň podle manuálu, je DirectX 9.0 a Media Player 7.0. Recenzovaná verze Basic navíc podporuje pouze firemní ovladače, a tak si člověk nemůže pro sledování zvolit svůj oblíbený software. Dodávaná aplikace je ale povedená, a tak snad není důvod lomit rukama.

Yakumo Basic zezadu

Novinka do počítače

Instalace výrobku probíhá standardně, přesto dokáže překvapit. Nejdříve je na řadě software, pak restart a nakonec hardware. Obslužný program si vyžádá sériové číslo, které zájemci najdou na papírovém obalu CD. Když je hotové kopírování nezbytných souborů a zdálo by se, že dojde na restartování PC, přichází ještě jeden krok. Yakumo se rozhodlo nabídnout zákazníkům i utilitu AC3 Filter (verze 0.70b), která slouží na ovládání prostorového zvuku. Ne že by ho některé z českých televizí dnes divákům poskytovala, ale v budoucnu se aplikace může ještě hodit. Po novém startu se člověk nesmí nechat vyvést z míry varovným hlášením. Ani jedna z instalovaných součástí, Digital-TV Loader a Digital-TV Receiver, nezískala certifikát s logem Windows XP. Bát se ale nemusíte, fungují dobře.

Ovládací aplikace DVB-Tplayer se rozběhne hned po dokončení instalace. Při prvním startu nabízí setup, pomocí kterého si uživatel naladí dostupné programy. Šířka televizních kanálů má bez zásahu obsluhy jasné nastavení: Czech Republic. Program se nejspíš inspiroval v systémových zdrojích a údaj si pro sebe převzal, což je příjemné. V rámečku Scan proto stačí klepnout na tlačítko Start a ladění začíná.

Yakumo Basic ovladac

Malá anténa nestačí každému

Přijímač objevil během dvou minut všechny tři dostupné multiplexy. Uspěl už na první pokus a stačila mu na to dodávaná anténka. Na seznam v počítači tak přibylo 15 televizních a deset rozhlasových stanic. Tuner si mezi nimi vybral poslední, 25. pozici a rozehrála se Evropa 2. Pravda, poněkud trhaně. Malá anténa připevněná k monitoru nedokázala zajistit stabilní úroveň a kvalitu signálu. Její přesouvání sice vždy na chvíli pomohlo, ale za okamžik tu byla další mezera.

Yakumo Basic programy

Počítač mám v koutě, okno metr dva daleko a na vysílače výhled žádný. Někdo může (podle zkušeností na diskusních fórech i má) mít větší štěstí. Já musel sáhnout po aktivní pokojové anténě, se kterou se už zvuk rozjel naplno. Po přepnutí na televizi jsem si nemohl stěžovat ani na kvalitu obrazu – tedy až ve chvíli, kdy jsem si vypnul hardwarovou akceleraci, která z vysílání dělala barevný čtverečkový karneval. Problém je tu ale nejspíš u mojí grafické karty a klíčenka je bez viny. Pokud vás zajímají další technické podrobnosti, najdete je u výrobce. Citlivost ladicího obvodu nebo odstup signálu od šumu tu ale budete – stejně jako já – hledat marně.

Databáze set-top-boxů a uživatelské příručky

Set-top-box-nahled
Chcete si porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem zemského digitálního vysílání? Nejrozsáhlejší databázi set-top-boxů najdete právě na DigiZone.cz. Dnes nabízí už více než sto záznamů o přístrojích určených pro sledování DVB-T. Ztratili jste manuál ke svému set-top-boxu, nebo byste si rádi přečetli víc o vámi vyhlédnutém modelu? Pak se v naší databázi rozhlédněte ještě pozorněji. Uživatelské příručky do ní průběžně doplňujeme.

Dovednosti software

Aplikace, přes kterou bude počítačový divák televizi řídit, má příjemný grafický háv a na jejím ovládání není nic složitého. Ke všem tlačítkům se po chvíli setrvání kurzoru zobrazí nápověda a uživatel nemusí přemýšlet nad tím, co autoři symbolem vlastně mysleli. Rozvržení ovládacích prvků se člověku rychle vlije do krve. Zájemci mohou klíčence velet i přes dálkové ovládání, tady ale nenajdou příkazy pro time-shifting, teletext nebo EPG. Senzor ovladače je na vrchu klíčenky a funguje, jak by měl.

Yakumo Basic aplikace

Nahrávání pořadů do formátu MPEG-2 není pro aplikaci problém. Sledovat video při jeho souběžném ukládání ale nedoporučuji. Obraz a zvuk na sebe v tu chvíli úplně nepasují, což zvlášť při televizní debatě nevypadá dobře. Výsledný záznam je ale v pořádku a bezproblémové je i sledování videa bez jeho ukládání. Funkce time-shifting má v konfiguraci nastavených 10 minut. Pokud ale chcete zmizet od monitoru na delší dobu, můžete si snadno nastavit interval větší. Volitelných obrazových a zvukových úprav nabízí hlavní aplikace a doplňková služba AC3 Filter víc než dost.

Yakumo Basic EPG
Yakumo Basic teletext

Ovládací program češtinu nenabízí, stejně tak ji postrádá EPG. Změť nesrozumitelných znaků v programovém průvodci patří mezi obtížně neduhy jinak sympatického výrobku. Podobná situace je ale u drtivé většiny DVB-T zařízení pro počítače. QuickStick má alespoň český teletext, i když ani jeho znaková sada není dokonalá a obsahuje chyby v naší diakritice.

Yakumo Basic nastaveni
Yakumo Basic AC3

Shrnutí

Proč patří Yakumo QuickStick Basic DVB-T mezi nejprodávanější výrobky svého druhu? Zvládnutou češtinou, kterou vloni na podzim mezi set-top-boxy jako první exceloval TechniSat DigiPal 2, to jistě nebude. Hlavním důvodem bude nejspíš cena, která jen lehce přesahuje půldruhého tisíce. Důležitou roli hrají ale také schopnosti USB klíčenky, která v elegantním kabátě nabízí výbavu, jež na příjem digitální televize bohatě stačí. Počítačoví uživatelé se zálibou pro techniku s angličtinou nemívají problémy, a tak budou po koupi přijímače žehrat leda na EPG. Rád bych si myslel, že Yakumo do budoucna zkusí tento nedodělek odstranit, ale moc tomu nevěřím. Naštěstí je televizní program dostupný na řadě internetových serverů, kam od počítačového monitoru není daleko.

Yakumo Basic nahled

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Yakumo QuickStick Basic DVB-T

MM socky3

Orientační cena: 1550 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Líbí se vám Yakumo QuickStick Basic DVB-T?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.