Hlavní navigace

Spustí YouTube placenou hudební službu s videoklipy bez reklam?

24. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vypadá to, že YouTube se chystá zavést hudební službu za předplatné. Patrně půjde o provázání s Google Play Naplno a o jeho rozšíření o videoklipy z YouTube.

Z nejmenovaných „obeznámených“ zdrojů se doneslo časopisu Billboard, že YouTube chystá hudební službu za předplatné. Ta by se od konkurence, jako je Spotify nebo Deezer, lišila přehráváním i videí…

Jenže Google už podobnou „neomezenou“ hudební službu má — jen bez videí — a to Google Play Naplno (v angličtině „All Access“), uvedenou teprve nedávno také pro Česko. Jak to dává smysl dohromady?

Napovědět by mohl jednak rozbor androidí aplikace Google Play Music — ta uvnitř obsahuje spoustu odkazů na vyhledání souvisících videoklipů na YouTube — jednak rozbor nejnovější, včera vydané verze androidí aplikace pro YouTube, která nejen zavádí možnost přehrávání zvuku na pozadí, ale uvnitř aplikace se nacházejí texty týkající se ukládání („synchronizace“) videí pro pozdější přehrávání offline.

Právě možnost ukládat si na mobilních zařízeních hudební videa pro přehrávání i bez připojení, a také bez reklam, by údajně měla být prémiovou vlastností za předplatné.

Zdá se přitom, že by mělo jít o jedno a totéž předplatné ke Google Play Naplno, které „neomezeně“ zpřístupní hudební obsah z Google Play také v aplikaci pro YouTube, s provázáním na videoklipy, pokud budou dostupné, a s povědomím toho, které skladby patří k sobě jako album.

YouTube přitom patrně bude chtít zlákat hudební tvůrce k tomu, aby na YouTube umisťovali více videoklipů oficiálních. Z klipů oficiálně umístěných na YouTube mají prozatím podíl z reklamy. Za prémiové přehrávání by jim patrně náležel podíl z předplatného.

cif - debata 2

Zdroje Billboardu hovoří také o bezplatné službě, která by měla zpřístupnit reklamou podporované neomezené přehrávání hudby z Google Play na vyžádání, a to i na mobilních zařízeních, ale bez možnosti přehrávání offline.

Předpokládejme, že nová služba by mohla být dostupná od počátku i pro Česko, jelikož by údajně měla využívat licencí už sjednaných pro Google Play Naplno.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).