Hlavní navigace

YouTube potichu opustil Flash, ale zatím jen v prohlížeči Google Chrome

Jiří Macich ml.

Na YouTube byl pro uživatele browseru Google Chrome v tichosti odstaven dosavadní přehrávač využívající technologii Flash. V jiných prohlížečích jej YouTube stále používá. Proč?

Uživatelům webového prohlížeče Google Chrome se videa na serveru YouTube nyní přehrávají výhradně prostřednictvím přehrávače založeného na HTML 5. Na původní přehrávač založený na proprietární technologii Flash lze přepnout jedině s pomocí doplňku z Chrome Web Store.

Na novinku se přišlo náhodně uživatelským pozorováním. Google ji překvapivě oficiálně zatím neoznámil, přestože jde o poměrně zásadní posun se širším kontextem přechodu z proprietárních technologiích na technologie webové, které nevyžadují často problémové plug-iny.

Pro Google Chrome již je na YouTube přehrávač videa založený na HTML 5 samozřejmostí.

YouTube se již roky považuje za příhodné místo, kde s definitivním odklonem od technologie Flash začít. Přehrávač videa založený na HTML 5 se na YouTube testuje řadu let. Nejdříve na něj uživatelé mohli přepnout výhradně volitelně pro testovací účely s omezenou nabídkou funkcí.

Content 2017 Tip Kytary

Později ale YouTube začal používat přehrávač založený na HTML 5 tam, kde není podporována technologie Flash. Tato praxe nadále platí pro všechny ostatní prohlížeče jako je Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera či Maxthon.

Mozilla Firefox zatím nepodporuje vše potřebné, aby i v jeho případě YouTube nahradil původní přehrávat využívají Flash.

Nesplňují totiž všechny podmínky, které si zjevně Google pro opuštění technologie Flash podle všeho stanovil. Kromě podpory značky video z HTML 5 jde také o podporu kodeků H.264, VP8 a VP9 spolu s webovou technologií Media Source Extensions a její kombinací s H.264 a VP9.

Našli jste v článku chybu?
20. 5. 2014 21:37
W (neregistrovaný)

..už minimálně 3 roky je asi každému jasné, že Flash nemá budoucnost, stejně jako ten MS paskvil Silverlight nebo jak se to jmenovalo...

20. 5. 2014 22:15
Kokos99 (neregistrovaný)

Ano, je to asi tak stejně jasné, jako že IPv4 adresy jsou dneska už na limitu a mělo by se přecházet na IPv6 a přesto je budují stále a stále větší NATy. Je fajn vědět, že stávající technologie je na nic a mít lepší, ale pokud se na ní nechce přejít, tak je to k jedno. :-)