Vlastně to bylo takové standardní vyjednávání o cenách: vedení YouTube chvíli vyhrožovalo malým hudebním labelům, že bude blokovat jejich videa, pokud nepřistoupí na jeho podmínky, vydavatelé zase hrozili, že si na diskriminaci budou stěžovat třeba u Evropské unie.
Po několika měsících ale obě strany došly k dohodě, píše deník Financial Times.
Spor se točil kolem placené hudební služby, kterou chce YouTube brzy spustit. Zatímco se videoserver s velkými vydavateli (majors) na podmínkách bez problémů dohodl, u těch nezávislých narazil, protože jim prý nabízel horší podmínky.
YouTube se tak na čas pro sdružení spravující autorská práva muzikantů proměnil ve veřejného nepřítele číslo jedna. A server kontroval pohrůžkou, že jejich hudební videa začne blokovat – byť nebylo jasné, co tím vlastně myslí.
Podle Financial Times teď spor skončil dohodou YouTube s organizací Merlin, která zastupuje několik tisíc nezávislých labelů po celém světě. Ani jedna strana to nechce oficiálně komentovat, natož zveřejnit, na čem se vlastně dohodly.
Jisté je podle FT jedno: placená hudební služba, kterou chce YouTube konkurovat hráčům jako jsou Spotify nebo Deezer, odstartuje během několika týdnů. Za měsíční poplatek nabídne uživatelům možnost poslouchat hudbu bez přerušování reklamami nebo si ji ukládat k poslechu offline.
Streamovací služby zažívají boom. Spotify tento týden oznámilo, že má už 50 milionů uživatelů a 12,5 milionu z nich je platících.