Hlavní navigace

Z dvanácti regionálních televizí, které do loňska vysílaly s Primou, přežily jen čtyři

7. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

UVNITŘ TABULKA Zániku se vyhnula výhradně studia, která byla zapojena do skupiny R1, původně vlastněné Primou. Naopak pětice studií RTA na přelomu roku ukončila vysílání.

Pouhé čtyři regionální televize z původních dvanácti, které sdílely analogové frekvence s hlavním programem Primy, přežily televizní digitalizaci. Ve své závěrečné zprávě k naplňování Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) to konstatuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jako zcela samostatné nadále vysílají plzeňská televize Zak a liberecký Genus Plus, do celostátního vysílání Primy love se připojují TV Morava a TV Vysočina, všechny v multiplexu 3.

K TÉMATU: Síť regionálních televizí R1 zanikne, Prima je prodá a R1 Lyru zruší

Regionální televize sdružené do sítí R1 a RTA měly po přechodu na digitální vysílání právo sdílet programovou pozici s Primou v multiplexu 2. Prima se jich ale chtěla přechodem na digitální vysílání legislativně, což však zákonodárci odmítli. Proto Prima ke konci loňského roku vrátila svoji původní licenci a od 1. ledna 2012 začala vysílat na základě licence nové pro celoplošný program Prima family, který už podmínku sdílení prostoru s regiony nemá. Regiony tak ztratily možnost vysílat na původních pozicích v multiplexu 2.

ČTĚTE TAKÉ: RTA uspěla s žalobou na nezákonný zánik licence původní Primy s regiony

„Vzhledem k tomu, že datová kapacita vysílací sítě 2 byla zcela vyčerpána a nebylo proto možné v této vysílací síti dále šířit nezávislé regionální vysílání, nabídla společnost FTV Prima, spol. s r.o. držitelům regionálních licencí možnost šíření jejich programů v rámci časových oken v programu Prima love, který je šířen ve vysílací síti 3. Volné kapacity vysílací sítě 3 někteří provozovatelé vysílání s regionální licencí využili,” konstatuje ve své zprávě ČTÚ.

NAPSALI JSME: Primě se podařilo „očistit“ od regionů, digitálně může vysílat bez RTA a R1

“V současné době je některé regionální vysílání řešeno jako šíření samostatného programu 24 hodin denně, některé v rámci časových oken v programu Prima love. V souvislosti s touto změnou požádal operátor vysílací sítě 3 o úhradu nákladů na zajištění regionalizace této vysílací sítě. S ohledem na odlišné technické řešení vysílací sítě 3, kde je centrální headend pro regionální vstupy umístěn v Praze a nikoli na jednotlivých vysílačích jako ve vysílací síti 2, byly oprávněné náklady na zajištění regionálního vysílání posouzeny a uhrazeny z radiokomunikačního účtu,” dodává ČTÚ.

cif-tip-téma-foto


Zdroj: ČTÚ

Přehled regionálních televizí, které sdílely analogové frekvence s původní televizí Prima, a jejich osud po přechodu na digitální vysílání. Ve výčtu chybí chomutovská televize DAKR, která patřila do sítě R1 a Prima ji zrušila v době, kdy na Chomutovsku končilo analogové televizní vysílání.

Ještě před zánikem staré Primy a vznikem Primy family ukončily vysílání chomutovská televize R1 DAKR a karlovarská R1 Vřídlo, které zrušila sama FTV Prima, jež je vlastnila prostřednictvím společnosti Regio Media. Koncem minulého roku pak v důsledku zániku staré Primy skončila i děčínská R1 Lyra. Po Novém roce přestalo vysílat i pět regionálních studií RTA v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Zlínu a Hradci Králové. Nabídky vysílat samostatně v multiplexu 3 nevyužily a jejich majitel zvažuje arbitráž se státem.

V řadě regionů, kde původní „krajské“ televize zanikly, vznikly nebo vznikají nová televizní studia. RTA Jižní Čechy na Českobudějovicku nahradila Jihočeská televize, která vysílá samostatně v mutliplexu 3, na Ostravsku vstoupila do pozemního vysílání v síti 3 televize Polar. Na Ústecku vzniká podle informací serveru DigiZone.cz nový projekt regionální televize, za kterou by měli stát bývalí šéfové zkrachovalé televize Public, a ve východních Čechách převzala pozici RTA Východní Čechy nová Východočeská televize V1.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.