Hlavní navigace

Z IPO48: V Real Gangu může i ajťák přepadnout policejní stanici

18. 2. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

RealGang
Na přepadnutí policejní stanice potřebujete jen chytrý mobil s GPS. Tedy pokud budete hrát hru Real Gang, která vznikla v rámci startup show IPO48. Jaký je obchodní model a strategie, se dočtete v rozhovoru s jejími tvůrci.

Za tým Real Gangu, hry hrané ve skutečném světě pomocí chytrých telefonů vybavených GPS, odpovídal Tomáš Berger.

Real Gang

  • homepage, twitter
  • členové týmu: Vu Hoang Anh, Tomáš Berger, Jan Kosa, Vítek Ježek

Jak vás napadlo zúčastnit se IPO48, jak jste přišli na myšlenku, s níž jste se účastnili a jakou jste si dali předstartovní přípravu?

Já osobně jsem se zúčastnil více méně náhodou, na IPO jsem pozval ještě kolegu, se kterým v IMPERu pracuji. V pátek nás oba zaujalo jen několik prezentací, jen tři spadaly do mé oblasti zájmu. Projekt, který nakonec na IPO48 zvítězil, byl velmi dobře připraven a byl pro mne jasným favoritem, chyběla však výzva. U dalšího projektu mne nezaujal autor, měl velmi zajímavou myšlenku, ale jeho představa realizace mne odradila.

Naopak mne velmi zaujal Michal se svou prezentací GPS social game, jeho projekt byl nejen zajímavý, ale spontánní a velmi energický. S autorem ani se čtvrtým členem týmu jsme se předtím neznali a na spolupráci se domluvili až na místě.

Jak pro vás IPO48 probíhalo? Směřovaly vás někam odezvy od publika nebo od mentorů a dalších účastníků? A jak se vám sháněli lidé do týmu?

IPO bylo velmi strhující a hlavně velmi hektické, během 48 hodin jsme toho stihli bohužel velmi mnoho. Schválně říkám bohužel, protože jsme vytvořili funkční aplikaci, serverovou část aplikace, komunikaci cliet-server a zobrazování ostatních uživatelů v iPhone aplikaci. Vytvořili jsme během víkendu díky 1,6 mio POI bodů více než 12 mio misí ve 2356 velkých městech světa ve 28 zemích. Imaginární uživatele, grafiku, web atd. Jednoduše jsme se všichni nechali strhnout vytvořením prototypu a hledáním technických a business modelů a podcenili jsme přípravu na finální prezentaci, která neproběhla úplně dle našich představ.

RealGang - jak vypadá aplikace na webu

RealGang – jak vypadá aplikace na webu

Shodou okolností jsme měli „kancelář“ trochu zastrčenou a jen pro nás 4, takže jsme byli v kontaktu s mentory asi méně než ostatní. Projekt velmi posunul zejména Gustaf Hertsius, jehož rady se později ukázaly jako klíčové, a John Vanhara, který nás utvrdil v tom, že business model, na kterém je projekt postaven je životaschopný, a přinesl několik skvělých nápadů.

Can Ertugrul nám pomohl pochopit, že jsou lidé, kteří nevědí, co je Zynga nebo World of Warcraft a i jim musíme vysvětlit velikost trhu, potenciál projektu a hlavně to, že nechceme vytvořit jen skvělou hru, ale hlavně skvělý business.

Ale potkali jsme celou řadu mentorů a každý nám pomohl udělat výsledek o něco lepší. Bylo to jedno velké velmi intenzivní školení v mezinárodním měřítku a všichni jsme se toho myslím naučili za dva dny velmi mnoho.

Změnili jste původní myšlenku? Jak a proč? Co tedy bude finální služba nebo aplikace, kterou nabídnete, a kdy ji plánujete představit, pokud už jsou takové vize? A jaký bude její obchodní model, na jakém trhu se s ní pohybujete?

Myšlenka se ani tak neměnila jako spíš formovala, a to za přispění všech. Finální produkt bude aplikace pro mobilní zařízení, která umožní hrát s přáteli a ostatními lidmi kteří jsou zrovna kolem vás, hru postavenou z části na reálných objektech.

Hra se nazývá Real Gang, budete mít virtuální charakter, budovat gangy na úrovni lokací (škola, práce, domov), městských částí, měst či států. Představte si, že jedete tramvají kolem reálné policejní stanice, takže byste neměli raději střílet po lidech kolem, ale když vás bude více, můžete ji zkusit přepadnout. Jedete kolem parku tramvají a přijde zpráva, že někde kolem je člen nepřátelského gangu – zkuste ho napadnout. Budete postupovat v hierarchii reálných hráčů atp.

Na hře dále pracujeme, máme již vlastní kanceláře, díky IPO48 i domluvenou účast na herních akcích v EU a jsme v kontaktu s několika vydavateli. Obchodní model je založen na premium placeném obsahu, jedná se o osvědčený příjmový kanál u podobných her, který jen u 5 největších hráčů v herním průmyslu tvořil skoro 1 miliardu dolaru revenue ročně. Díky globálnímu záběru hry s důrazem na lokální prostředí u všech měst světa nad 1mio obyvatel vidíme zajímavý potenciál, je otázkou, zda se nám ho podaří vytěžit.

A co vám IPO48 dalo (a případně vzalo), jaké z něj máte dojmy? Kdo vás nejvíce ovlivnil, oslovil, třeba z porotců či publika, proč myslíte, že jste se dostali až tak daleko ve finále?

Mě osobně IPO vzalo hodně energie a celý víkend, oplátkou jsem získal zajímavou zkušenost. Ne každý den máte možnost představit nebo probrat své myšlenky či nápady s úspěšnými mezinárodními podnikateli, investory či bankéři.

Do finále jsme se dostali zejména proto, že Real Gang měl zajímavý nápad, od začátku mezinárodní měřítko, potenciálně funkční business model, který v případě neúspěchu nepřinese skoro nic (stejně jako u všech projektů), ale v případě úspěchu jsme v úplně jiných řádech než jiné projekty na letošním IPO.

Investory málokdy zajímá projekt, který i v případě absolutního úspěchu vydělá relativně malou částku na to, aby pokryl dalších 9 neúspěšných investic a přinesl zajímavé zhodnocení při této míře rizika – to byl myslím úhel pohledu většiny poroty.

ebf - partner 1

To se podařilo, stejně tak jako pilot který obsahoval všechnu hlavní technicky potenciálně kritickou funkcionalitu. Naopak se nepodařilo odprezentovat klíčové myšlenky.

Když to shrnu, dělali jsme 2 dny na prototypu, game designu, geo lokacích, business modelu, domlouvali účast na velkých eventech atp., a 2 hodiny na prezentaci. Představit potenciál a dosažené úspěchy ve 3 minutách jsme zvládli jen částečně a patří dík nejmladšímu Michalovi, že to bez velké přípravy ustál. To jsme podcenili a je to pro nás ponaučení pro příště.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).