Hlavní navigace

Z velkých televizí o souhlasu s TPP informovala nejpodrobněji ČT

15. 8. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 8. 2008

DOPLNĚNO Události České televize věnovaly dnešnímu souhlasu Novy a Primy s Technickým plánem přechodu (TPP) téměř dvouminutový příspěvek. Redakce ho zařadila do druhé poloviny hlavní zpravodajské relace. Proces digitalizace pro nás je určitým způsobem příležitost k rozvoji, řekl ČT generální ředitel Primy Marek Singer. Doufáme pouze, že v průběhu přechodu na digitální vysílání nedojde ke zhoršení příjmu našich diváků a zhoršení podmínek pro naše vysílání, dodal jeho kolega z Novy Petr Dvořák.

Obavy nejsledovanější české televize se v Událostech snažil rozptýlit předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák: Podle našich výpočtů dostanou nejméně stejné pokrytí s počtem obyvatel, jako mají v současné době. Generální ředitel hudební televize Óčko a předseda Asociace digitálních televizí Jiří Balvín neskrýval radost: To je oddechnutí. Nechtěl bych sice mluvit z pozice generála po bitvě, ale dalo se to předpokládat. Lidé odmítají čekat na ten přechod a velmi iniciativně si pořizují kabelové televize, atd.

Pro ČT se rozhodnutím Novy s Primou prakticky nic nemění, rozvoj jejího veřejnoprávního multiplexu nebyl na stanovisku komerčních televizí nijak závislý. Ale z hlediska české digitalizace a z hlediska diváků je to jenom dobře, když všechny velké televize budou postupovat synchronně, takže z tohoto pohledu tento krok vítáme, řekl v Událostech vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Téměř až dvacet minut po zahájení své hlavní zpravodajské relace Zprávy TV Prima informovala komerční dvojka o přistoupení k TPP. Díky tomu bude možné bez větších problémů přejít na kompletní digitální vysílání a vyděláte na tom především vy, diváci, uvedl moderátor reportáž k této události. První, co v ní zaznělo, byla oblíbená mystifikace mnohých manipulátorů – Digitalizace přinese větší kvalitu obrazu i zvuku. Mnozí diváci si však často stěžují právě na skutečnost, že digitalizace jim přinesla obraz mnohem horší nebo také žádný.

Prima nezapomněla opomenout ani skutečnost, že k TPP se přihlásila také televize Nova. Přinese jim to možnost více televizních stanic, protože uvolněné frekvence umožní, aby vzniklo více televizních stanic, slíbil divákům ředitel televize Prima Marek Singer. Předseda ČTÚ Pavel Dvořák v reportáži de facto televizím poděkoval, že nebude nutné připravovat krizové scénáře. Singer pak divákům slíbil, že se mohou těšit na potencionální třetí program.

Ředitel Primy také nezapomněl opomenout důležitost informační kampaně. Jedná se o to, aby lidé věděli, jak ho mají použít (set-top-box, pozn. red.), kde si ho mají koupit a proč si ho mají koupit, konstatoval Singer. Reportáž zmínila také fakt, že pokud by se Nova a Prima k TPP nepřihlásily, nemohlo by vzniknout více nových kanálů a výrazně by se tím zkomplikovala situace.

BRANDstorming tip2

Největší překvapení však čekalo na diváky televize Nova, která ve své zpravodajské relaci Televizní noviny neinformovala o přistoupení k TPP jediným příspěvkem. Kanál, který se dříve za některé digitalizační kroky rád chválil, se zkrátka tomuto tématu vůbec nevěnoval. Server DigiZone.cz se proto obrátil pro vyjádření na tiskovou mluvčí televize Michaelu Fričovou. Pro Novu jsou podle jejích slov důležití především diváci, které bude komerční jednička informovat o digitalizaci až v době, kdy se jich to bude bezprostředně týkat. O této události jsme však informovali na serveru tn.cz, dodala Fričová.

Spoluautor: Lukáš Polák

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).