Hlavní navigace

Za kolik budeme komunikovat se STAR 21?

2. 7. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na Lupě jsme se zatím věnovali nabídkám dvou ze tří vítězů tendru Českého telekomunikačního úřadu na licence FWA 26 GHz. Poslední společností, která nám do úplného výčtu chybí, je STAR 21 Networks. Důvod, proč jsme s jejich nabídkou tak dlouho otáleli, je jednoduchý, síť se totiž zatím tváří tak, že teprve začíná fungovat.

Okolo tendru na licence FWA 26 GHz se vznesla koncem minulého roku značná mediální vlna. Mnoho laiků podporovaných seriózním tiskem od nich očekávalo přímý zásah do hlasových služeb. Bohužel tehdy málokdo upozorňoval na to, že tato technologie je především velice nákladná, takže se podobné nasazení nedá ve velkém míře očekávat.

O společnosti

Společnost STAR 21 Networks u nás byla založena v září 2000 firmami GiTy a STAR 21 Networks (původně Star One). První z nich, GiTy, je známý systémový integrátor v telekomunikacích. S jejím jménem se můžeme setkat nejen při realizaci projektů významných firem a státních institucí, ale také na žebříčku největších a nejúspěšnějších českých firem. Společnost STAR 21 Networks však u nás tolik známá není. Přesto jde o významného provozovatele širokopásmových bezdrátových sítí prakticky po celé Evropě. Domovskou zemí této společnosti je Německo, kde podle firemních údajů vlastní 221 z celkového počtu 262 vydaných licencí na provozování FWA sítí v pásmu 3,5 GHz a 26 GHz.

Bezdrátová síť

Použité technologie pro budování sítě se prakticky neliší od dalšího poskytovatele těchto služeb v České republice – společnosti Broadnet. Jsou použita zařízení firmy Lucent Technologies. Konkrétně jde o produktovou řadu Lucent On Demand, což by měl být OEM produkt AirStar od firmy Netro Corporation doplněný o management systému od Lucentu.

422

Přehled připojených měst do konce roku 2001
Zdroj: STAR 21

Síť byla spuštěna koncem listopadu minulého roku v Praze a Brně. V současné době jsou alespoň minimálně pokryta Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem a Zlín. Velké množství dalších měst by mělo přibýt do konce letošního roku. Pokrytí je však velmi problematické, protože rozšiřování sítě je založeno především na konkrétních požadavcích klientů a v současné době je síť spíše ve stádiu přechodu do rutinního provozu než v praktickém nasazení. Dosah jednotlivých základových stanic se standardně pohybuje od 3 do 4 km podle konkrétních podmínek.

Produkty

V současné době nabízí síť STAR 21 pouze dvě základní služby s garantovanými parametry:

  • pronájem datových okruhů (STAR 21 LINE)
  • pronájem přístupové sítě (STAR 21 ACCESS)

V praxi se však zatím setkáme pouze s první z nich. Druhá totiž vyžaduje spolupráci především s dalšími partnery, kteří jsou však momentálně teprve oslovováni pro případnou spolupráci. Typickou službou pronájmu přístupové sítě je pochopitelně přístup k Internetu, tato služba však vyžaduje spolupráci s poskytovateli Internetu. Nabídku těchto služeb navíc STAR 21 plánuje až v druhé polovině roku. Služeb přístupu k sítím se však dá využít také k propojení poboček firem a dalším řešením, kde se z nějakých důvodů nevyplatí standardní způsob realizace.

Pronájem datových okruhů

Služby jsou poskytovány ve dvou základních variantách. První nabízí pronájem standardních okruhů E1, ať již jejich násobků nebo frakcí. Použity jsou standardní telekomunikační rozhraní (např. G.703). Nabízená přenosová rychlost se pohybuje od 256 kb/s do 6 Mb/s. Služby jsou nabízeny jak v lokálním provedení, tak i meziměstském – zde však zatím chybí konkrétní nabídka. Za zřízení služby se účtuje jednorázový instalační poplatek 20 000 Kč (za každý konec zvlášť!).

Poplatek za pronájem místního datového okruhu (E1): 

Přenosová rychlost

Měsíční poplatek

256 kb/s (4*64 kb/s)

18 500

512 kb/s (8*64 kb/s)

27 100

1 Mb/s (16*64 kb/s)

32 200

2 Mb/s (plná E1)

36 800

vyšší

dohodou

Všechny ceny jsou uvedeny v Kč a bez DPH

Druhou variantou pronájmu datových okruhů jsou linky založené na standardním Ethernetu, tedy zakončené klasickým rozhraním 10BaseT. Zřízení této služby stojí stejně jako u datovýh okruhů založených na E1 20 000 Kč za každý koncový bod, a také nabídka rychlostí se pohybuje od 256 kb/s do 6 Mb/s.

Poplatek za pronájem místního datového okruhu (Ethernet): 

Přenosová rychlost

Měsíční poplatek

256 kb/s (10BaseT)

24 600

512 kb/s (10BaseT)

32 300

1 Mb/s (10BaseT)

38 300

2 Mb/s (10BaseT)

43 800

vyšší

dohodou

Všechny ceny jsou uvedeny v Kč a bez DPH

CIF - osobnosti

Co nás čeká v budoucnosti?

Kromě nabídky připojení k Internetu by měla síť STAR 21 nabízet i některé další služby. O základním modelu poskytovaní těchto služeb může hodně napovědět již tendence profilovat se především jako partner dalších společností, které se na poskytování služeb v daném oboru specializují. To by měl být příklad především právě Internetu či hlasové telefonie. STAR 21 navíc vidí, stejně jako mnoho dalších společností, budoucnost v oblasti ASP.

Závěr

Se společností STAR 21 je to zatím v České republice poněkud problematické. Svoji síť FWA oficiálně spustila již před více než půl rokem, ale současný stav tomu příliš neodpovídá. Na první zákazníky nejspíše teprve čeká a uplynulá doba byla věnována především testování a přípravě na definitivní spuštění služeb. Se vstupem do druhé poloviny roku by se však i toto mělo výrazněji změnit, takže by se STAR 21 měla stát poskytovatelem datových služeb s plnou parádou… Velmi významným faktorem rozhodujícím o případném úspěchu STAR 21 u nás bude rozhodně partnerství s GiTy, tedy společností, která má mezi svými stávajícími zákazníky velké množství potenciálních uživatelů sítě FWA 26 GHz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).