Když v roce 2014 unikly na internet soukromé fotky celebrit (viz Jaké poučení plyne z úniku nahých fotek amerických celebrit?), spekulovalo se o tom, že za ním je nějaká bezpečnostní chyba či nedostatek v iCloudu. Apple tehdy po dlouhém zkoumání uvedl, že za únikem snímků celebrit stojí cílená krádež hesel. Až s odstupem skoro dvou let konečně víme, jak to doopravdy bylo.
V polovině března americké Ministerstvo spravedlnosti obvinilo 36letého muže z krádeže fotografií z minimálně 50 účtů v iCloudu a 72 účtů na Gmailu. Ve většině případů šlo právě o fotky celebrit z Celebgate (či The Fappening) z roku 2014. Na případu Ryana Collinse, jak se obviněný jmenuje, je nejzajímavější to, že k vykradení více než stovky účtů a získání fotografií mu mělo podle obvinění stačit prosté sociální inženýrství. Žádné technické či specifické znalosti.
Collins podle policie nejprve vytvořil několik e-mailových adres (například e-mail.protection318@icloud.com či noreply_helpdesk0118@outlook.com), které se tvářily jako e-mailové adresy pocházející od Applu či Googlu. Poté celebritám poslal e-mail, ve kterém je požádal o přihlašovací údaje. Ve více než stovce případů byl úspěšný.
Je alarmující, jak může někdo tak snadno naletět na klasický phishing. Stačí přitom hodně málo, aby e-mail, který dostane, vypadal dostatečně „oficiálně“.
Internet je navíc plný návodů, jak podobné phishingové maily vytvářet, stačí si je najít v Googlu či na Youtube. Po zjištění přihlašovacích údajů už pak stačí se jenom přihlásit a velmi rychle stáhnout vše, co se dá. V případě iPhonu jde jak o případné cloudové zálohy, tak hlavně o fotografie, které si celebrity bez přemýšlení synchronizují „do cloudu“. Zabránit (nebo alespoň velmi zkomplikovat) něčemu takovému by přitom bylo velmi snadné: stačilo by pojistit účet dvoufaktorovým ověřením.
Forbes ve Stealing Nude Pics From iCloud Requires Zero Hacking Skills – Just Some YouTube Guides zmiňuje ještě to, že Collins velmi pravděpodobně použil i nějaký software, který usnadňuje jak brute force zjištění hesla (opět ošetřitelné dvoufaktorem), tak pomůcky za pár set dolarů, které usnadňují stažení zálohy z iCloudu.
Hacker v Celebgate nebyl samozřejmě jenom jeden
Collins ale není jediným, kdo se měl na úniku fotek v roce 2014 podílet. Dalším podezřelým z krádeže fotek je podle americké policie Emilio Herrera, kterému se mělo podařit proniknout na 572 účtů v iCloudu. Pomáhala mu v tom stejná pomůcka, jako výše zmíněnému Collinsovi. Ta přitom není žádným pomocníkem hackerů ani produktem počítačového undergroundu, software od Elcomsoftu může používat kdokoli a nemusí mu vůbec jít o krádeže fotek celebrit.
Herreru přitom FBI objevilo při zásahu v Chicagu, v domě, kde žil s rodiči. Vyšetřovatelé na jeho počítači zjistili přístupy k účtům celebrit v celkovém počtu 572 účtů a přes 3 tisíce přístupů mezi květnem 2013 a zářím 2014. Mimo to se ze stejného počítače (stejné IP adresy) někdo pokoušel o reset hesla u 1 987 účtů v iCloudu, celkem ve skoro pěti tisících pokusech.
Zda jsou Herrera a Collins skutečně těmi, kdo způsobili masivní únik fotografií známý jako Celebgate, jisté není, jsou prozatím pouze podezřelými a vyšetřování ještě neskončilo. Collins každopádně průnik do účtů přiznal a bude čelit obvinění z neautorizovaného přístupu u federálního soudu. Zatím ale není jasné, zda získané fotografie sám zveřejnil, tedy zda je tím, kdo se podílel na Celebgate.