RRTV nese jasnou odpovědnost za to, že umožnila převod licence BBC na Lagardere. Je jedno, jakými právními termíny se budou ohánět, ale jak je v článku řečeno, vysílání BBC v ČR byla tak trochu politická úlitba daná tehdejší dobou. Díky tomu se frekvence, které by jinak využil ČRo nebo jiná rádia, přidělila servisní společnosti BBC a bylo počítáno, že je BBC bude využívat.
Jestliže BBC už tyto frekvence využívat nechce, měla servisní společnost tyto frekvence vrátit a mělo být vyhlášeno licenční řízení. Tam by sice ČRo měl stále "morální" právo na ty frekvence, ale měly by se zajímavým programem šanci i jiné subjekty - rozhlas by o ně musel bojovat. Ovšem pokud by pak frekvence získal kdokoliv jiný se zajímavějším programem, bylo by to čisté.
Takto je to neskutečný podraz na české posluchače a i na Český rozhlas. Rozhlas neměl možnost obhájit, že jeho projekt na ty frekvence patří více než jiné projekty. A posluchači neměli šanci, že se v éteru objeví něco zajímavého a přínosného. Tím spíš, že frekvence získala společnost, která už teď kontroluje dost celkou část českého éteru a nic zajímavého do něj nepřineslo. Teď se jí jen dá další kmitočtová sada k utužení zdejšího neskutečně zakonzervovaného stavu éteru.
Je naprosto jasné, že během pár let se na těch frekvencích objeví další z kolovrátkových a unuděných programů co Lagardere produkuje. Chvíli se tam budou cpát nějaké vstupy, které se zkompilují ze zpráv Frekvence 1 tak, aby se dodržely licenční podmínky. A po nějaké době RRTV Lagardere schválí změnu podmínek, jako to udělala v mnoha dalších případech. A zatuchlost českých rádií bude pokračovat bez šance na změnu.
RRTV za to naozaj nemoze. Jednoznacne za to moze Rada CRo, ktore sucasneho sudruha generalneho zvolila namiesto Hany Hikelovej, ktora by k takejto destrukcii pravdepodobne nepristupila (podla jej vlastnych vyjadreni).
De facto zostava len CRo 6 ako Cro Plus a CRo Cesko a Cro Leonardo sa rusia prakticky bez nahrady (zostane len po jednej hodinovej relacii).
Keby naozaj islo o kmitocty BBC, nerusilo by sa aj CRo Leonardo. Tu sa zjavne jedna o zamienku, aby sa usetrilo co najviac a sudruh generalny mal vyssie odmeny.
Ako je uz napisane v prispevku nad tymto, existencia okruhu je jedna vec a jeho sirenie je druha vec. CRo Cesko mohlo pokracovat aj bez kimitoctov BBC. Jedna moznost bola sirit ho na kmitoctoch Radiozurnalu. Ten, kto by chcel pocuvat 24 hodin Radiozurnal, nasiel by si ho na satelite, v DVB-T a pod. Vzdy mensie zlo ako ho zrusit uplne. Ale jednoducho nie je tu dobra vola, treba optimalizovat odmeny.
V DAB teď jede místo ČRo Česko Radiožurnál. Poslední sekundy v DAB: https://soundcloud.com/user5459221/ro-esko-konec-v-dab-2013-02-28
Mimochodem se mi dnes zobrazil na iRiver B20 vůbec první obrázek z DAB http://tech776.sweb.cz/img/teleko-dab-2013-02-28-obrazek.jpg
Škoda, přišli jsme o zpravodajskou a publicistickou stanici na FM. Naprostá většina přijmu radia se realizuje přes FM. FM příjímač má každé autoradio a skoro každý telefon. Jiné způsoby příjmu jsou marginální.
Škoda, že DAB přijímač nemá dneska každý přístroj co má FM přijímač, hlavně každé autoradio a skoro každý telefon. Přijímače bohužel nebudou, dokud se nezačne vysílat... A vysílat se nezačne, dokud nebudou přijímače...
Nechápem v čom je problém. Kde je napísané že tie rádiá, ktoré končia musia vysielať na FM? Veď ich môžu kľudne vysielať na satelite, internete, alebo v DAB.
Slovenský RTVS má 9 staníc, z ktorých niektoré (napr. Klasika, Junior, Litera) vôbec nešíri cez rozhlasové frekvencie, iba v DVB-T a DVB-S a na internete.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.