Hlavní navigace

Začíná fotbalové Euro 2012. Kde všude ho naladíte a v jaké kvalitě?

8. 6. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Česká televize vysílá Euro pouze ve standardním rozlišení obrazu. HD kvalitu ale nabízí televize sousedních zemí, i volně na satelitu.

ČT 4 není jediná volba, s českým komentářem živě ale ano

Zápasem s Ruskem začíná dnes ve 20:45 pro české diváky fotbalové Euro 2012. Právě ruský tým je prvním soupeřem české reprezentace v základní skupině, v níž se Češi potkají ještě s Poláky a Řeky. V nejhorším případě, pokud reprezentace nepostoupí ze skupiny, čekají český tým jen tyto tři zápasy. V tom nejlepším si jich zahraje šest – to by se ale musel probojovat až do finále. Čeští diváci uvidí všechny zápasy evropského fotbalového šampionátu na sportovním program České televize, kanálu ČT 4. Oproti řadě jiných, zahraničních televizí, však pouze ve standardním rozlišení obrazu.

Program ČT 4 HD, který samozřejmě během Eura nepřeruší vysílání, nabídne fotbalové přenosy přepočítané do HD kvality. Nativní vysoké rozlišení s českým komentářem připravuje placený Eurosport 2 HD. V jeho případě však nepůjde o živé přenosy, ale záznamy zápasů, které zařadí druhý den po utkání. Stanici několik dní před startem Eura zařadily do své programové nabídky satelitní služby Skylink a freeSAT by UPC Direct, už dříve se objevila v kabelové televizi UPC Digital nebo u jihomoravské společnosti Self servis (Moravia televize, HD Signal, HD Kabel).

Zápasy české reprezentace v základní skupině Euro 2012
Hrací den Čas výkopu Týmy Program Komentátor
pátek 8. června 2012 20:45 Rusko – Česko ČT 4 Pavel Čapek
úterý 12. června 2012 18:00 Řecko – Česko ČT 4 Pavel Čapek
sobota 16. června 2012 20:45 Česko – Polsko ČT 4 Jaromír Bosák

Kompletně všechny zápasy živě a česky? Jen na internetu

Pokud chcete vidět opravdu všech 31 zápasů Eura živě, neobejdete se bez internetu. Česká televize totiž tentokrát nevyužije možnosti zařadit mimořádně souběžně vysílané mače i na kanál ČT 2, a tak čtyři zápasy odvysílá na ČT 4 ze záznamu. Půjde o utkání základních skupin od soboty 16. června do úterý 19. června, kdy se hrají vždy dva zápasy proti sobě od 20:45 hod. Česká televize je oba nabídne živě pouze na speciální internetové stránce www.mefotbal.cz, kde budou k dispozici i záznamy všech utkání Eura zdarma. Jinak se diváci budou muset spolehnout na zahraniční zdroje, především na veřejnoprávní televize sousedních zemí.

Velký prostor dá Euru polská veřejnoprávní televize TVP, která jako pořadatelská země technicky zajišťuje všechny přenosy z polských stadionů. Její program TVP 1 HD se už před šampionátem objevil v pozemním multiplexu 1, který mohou přijímat čeští diváci v příhraničí s Polskem (ale často i hluboko v českém vnitrozemí). Potřebují však přijímač, který dokáže zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4 a HD kvalitě. TVP 1 HD mají ve své nabídce i někteří kabeloví operátoři, opět ale většinou jen v místech, kde se dá tento program naladit přeshraničním překryvem pozemní cestou. Na satelitu TVP HD kóduje, a také internetové přenosy jsou mimo území Polska zablokované.


Foto: Česká televize

Přímé přenosy všech zápasů Eura 2012 nabídne Česká televize i na internetu. Mimo území České republiky je ale nebude možné sledovat.

HD přenosy lze volně naladit na satelitu. Stačí pohnout parabolou

Diváci satelitní televize mají asi největší výběr, jak sledovat fotbalové Euro v HD kvalitě. Pokud přijímají programy z nejznámější české vysílací pozice 23,5 stupně východně, stačí, aby trochu pootočili parabolu a na pozici 28,2 stupně východně mohou (především v Čechách, na Moravě už méně) sledovat fotbalové přenosy v HD kvalitě na britských kanálech BBC HD a ITV HD. Ty se o vysílací práva pro Euro na britském trhu dělí, takže ze tří zápasů českého týmu v základní skupině dva odvysílá BBC HD a jeden ITV HD. Na příznivější vysílací pozici 19,2 stupně východně pak bude možné přijímat volné vysílání německých veřejnoprávních kanálů ARD HD a ZDF HD.

Německé stanice se stejně jako britské o přenosy dělí, a z hlediska zápasů českého týmu v základní skupině ve stejném poměru jako ty britské: první dva odvysílá ARD HD a třetí ZDF HD. V příhraničí s Německem je budou moci naladit i zákazníci kabelových společností. A konečně Slovenská televize nabídne vybrané zápasy Eura na svém programu Jednotka HD, který vysílá v pozemním veřejnoprávním multiplexu, zachytitelném na česko-slovenském pomezí (ale třeba úvodní zápas Česka s Ruskem odvysílá Dvojka, která je pouze ve standardním rozlišení obrazu). Oproti tomu rakouská veřejnoprávní televize ORF eins je v HD kvalitě dostupná pouze na satelitu a kódovaně, takže na ní český divák Euro neuvidí.

ebf - tip do článku - debata

Kde sledovat fotbalové Euro 2012 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) v Česku
Program Země DVB-T DVB-S DVB-C IPTV
BBC HD Británie ne 28,2E (FTA) ne ne
ITV HD Británie ne 28,2E (FTA) ne ne
ARD HD Německo ne 19,2E (FTA) ano, omezeně ne
ZDF HD Německo ne 19,2E (FTA) ano, omezeně ne
TVP 1 HD Polsko ano, příhraničí 23,5E (kód) ano, omezeně ne
STV 1 HD Slovensko ano, příhraničí ne ano, omezeně ne
ORF eins HD Rakousko ne 19,2E (kód) ano, omezeně ne
Eurosport 2 HD Česká republika ne Skylink, freeSAT by UPC Direct ano ano, omezeně

Doplňkové služby k Euru od České televize

Kavčí hory připravily k fotbalovému Euru nejen speciální internetové stránky, ale také novou hybridní aplikaci s přehledem všech zápasů, složení národních týmů a tabulek s přehledem výsledků. Podobně už ČT vyzkoušela HbbTV u nedávného mistrovství světa v hokeji a podle výkonné ředitelky divize Nová média Pavlíny Kvapilové zaznamenala přístup od pěti tisíc IP adres. „Podrobnější hodnocení zatím nemáme k dispozici, takže je na ně brzy,“ řekla Kvapilová na čtvrteční konferenci Digimedia 2012, kterou na Kavčích horách pořádala Asociace českých reklamních agentur (AČRA).

K vyzkoušení hybridní aplikace diváci potřebují chytrý televizor, který podporuje tento standard, a připojení k internetu. Tím je dosah této služby výrazně omezen, takže více využívané asi budou speciální stránky k Euru na klasickém teletextu. Ostatně, už během květnového hokejového šampionátu oslovil teletext sportovního kanálu ČT 4 přes 900 tisíc diváků, kteří si otevřeli přes 20 milionů stránek. Samotná Čtyřka tak za květen obsáhla téměř třetinový podíl na celkovém počtu stran zhlédnutých na celém českém teletextu.

Budete sledovat přenosy fotbalového Eura 2012?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).