Hlavní navigace

Začíná opravdová pěvecká show: Evropa večer usedne k finále Eurovize

18. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ FOTO A VIDEO Zájemci z České republiky a ze Slovenska budou mít nejjednodušší cestu k Eurovizi prostřednictvím německého veřejnoprávního kanálu Das Erste.

Přijdou vám pěvecké soutěže SuperStar nebo X Factor málo světové? Pak dnešní večer by mohl patřit právě vám. Veřejnoprávní televize z celé Evropy, konkrétně ty sdružené v rámci Evropské vysílací unie (EBU), s výjimkou České a Slovenské televize, dnes divákům naservírují finále dalšího ročníku Eurovision Song Contest. EBU ale nezahrnuje jen výlučně evropské televize, ale jejím členem je například i Izrael, Azerbajdžán a některé asijské republiky.

Eurovizi sleduje každý rok více jak 100 milionů diváků po celém světě, dokonce je s časovým zpožděním přenášena i do Austrálie, kde se těší velké oblibě. Jde o jeden z nejsledovanějších pořadů na světě (po olympijských hrách a MS ve fotbale). Jedná se tedy v podstatě o první nejsledovanější nesportovní mezinárodní přenos. Protože je zájem o tuto soutěž obrovský, musí se účast řešit vyřazováním ve dvou semifinále, která se konají zpravidla v úterý a ve čtvrtek v týdnu před vlastním finále.

Z ARCHIVU: Češi ani Slováci se příští rok nezúčastní mezinárodního Eurosongu

KL24

Samotné hodnocení a bodování hudebních příspěvků probíhá ve dvou rovinách, které jsou si rovnocenné. 50 % hlasů získá písnička od odborné poroty v každé zemi a druhých 50 % tvoří hlasy diváků, kteří po skončení soutěžní části telefonují a posílají SMS zprávy. Soutěž probíhá již od roku 1956, to znamená, že má velkou tradici a zároveň i popularitu. O tom svědčí i důkladná příprava jednotlivých zemí, které doma již od ledna pořádají tzv. národní předkola, jejichž vítěz se do samotné mezinárodní soutěže dostane.

Zájemci z České republiky a ze Slovenska si budou moci pustit finále Eurovize dnes od 21 hodin na německé veřejnoprávní televize Das Erste (ARD), případně, pokud mají možnost, na britské BBC One. Celá událost je pochopitelně snímána v HD rozlišení. Česká republika se účastnila Eurovize jen tři roky a to v letech 2007 až 2009. Výjimkou byl Karel Gott, který v roce 1968 zastupoval Rakousko. Z této soutěže vzešlo mnoho hvězd nebo byla zpopularizována řada interpretů – Abba, Cliff Richard, Celine Dion, Lordi a v neposlední řadě i loňská vítězka, Švédka Loreen.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval v různých rozhlasových stanicích jako moderátor a hudební dramaturg. Je i autorem pořadu Diskotéka pro starší a pokročilé a Taneční party.

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).