Hlavní navigace

Žádný dark web neexistuje, USA se bojí Číny, tvůrce Androidu chystá nový mobil

11. 8. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Mstyslav Chernov, CC BY 2.0
Docker má novou investici. Intel má nové čipy a vypustí 100 autonomních aut. Technologie, které letos sledovat. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Žádný dark web není. Nic takového neexistuje. Je to jen pár webových stránek,uvedl ve své přednášce na konferenci DEF CON spoluzakladatel sítě Tor Roger Dingledine. Je to především reakce na výtky, že se Tor používá právě k nekalým účelům. Ke skrytým službám se podle zástupce Toru připojují pouze tři procenta uživatelů, zbytek ho má používat kvůli ochraně soukromí.

ZDNet připravil seznam technologií v enterprise IT, které v roce 2017 sledovat. Mnohé označuje za novou generaci. Nejde každopádně o nic překvapivého, za inkrementální a strategické jsou například označovány microservices, jsou zde také otevřená API, adaptivní kyberbezpečnost, edge/fog computing a řada dalších.

New York Times barvitě popisují, jak se Spojeným státům nelíbí to, že technologické firmy v Číně zakládají společné podniky s tamními firmami. Jmenovány jsou zejména Qualcomm, AMD, Intel, Microsoft, VMware či Cisco. Jsou zde obavy ze zcizování duševního vlastnictví, čehož má Čína využívat ve svém master plánu stát se velmocí v AI, datových centrech, superpočítačích a tak dále.

Populární Docker získal novou investici ve výši 75 milionů dolarů, což ho ocenilo na 1,3 miliardy dolarů, informuje Bloomberg. Průkopník softwarových kontejnerů potřebuje zejména nakopnout obchodní a monetizační aktivity, investici využije z velké části právě k tomuto účelu.

IBM se podařilo na jeden kotouč tradiční magnetické pásky dostat rekordních 330 TB dat. Firma neustále s touto technologií pracuje, stále je totiž populární v datových centrech jako poslední instance pro zálohování. Z podobného důvodu IBM neustále rozvíjí také mainframy. I díky jejich popularitě se v české centrále CA Technologies neustále rozšiřuje vývoj mainframových aplikací (náš rozhovor).

Intel odhalil specifikace chystaných čipů Core i9, které dorazí letos na podzim. Nejvyšší model i9–7980XE bude mít 18 jader, frekvenci 4,4 GHz a cenovku 1999 dolarů.

Intel tak jistě potěšil majetné hráče z kategorie „PC Master Race“. Jak se ukazuje, hraní na počítačích vůbec neskomírá a daří se mu i vedle populárních konzolí. Společnost Valve uvedla, že její služba Steam má měsíčně 67 milionů aktivních uživatelů. Služba Xbox Live, ke které se připojují hráči Xboxu od Microsoftu, má měsíčně 53 milionů aktivních hráčů. Službu PSN spojenou s PlayStation od Sony měsíčné používá 70 milionů lidí.

Společnost Essential Products získala investici 300 milionů dolarů od firem jako Amazon či Tencent. Essential založil původní tvůrce Androidu Andy Rubin (po prodeji Googlu na Android nadále dohlížel). Pracuje na novém chytrém telefonu, který by měl být podrobně představen už během pár dní.

Počet uživatelů internetu v Číně za poslední půlrok narostl o 2,7 procenta a přístup k cenzurované síti tam má už 751 milionů lidí. To je více než populace Evropy. Penetrace je ale stále relativně slabá, něco přes 54 procent. To ukazuje na obří potenciál. Přes 96 procent čínských uživatelů má přístup skrze mobilní zařízení.

Specifikace nových čipů od Intelu
Autor: Intel

Specifikace nových čipů od Intelu

Intel buduje flotilu 100 autonomních automobilů. Do ulic vyrazí ještě letos. Je to mimo jiné výsledek letošní akvizice společnosti Mobileye, za kterou Intel zaplatil 15,3 miliardy dolarů. Technologie Mobileye umožňují takzvané počítačové vidění využívané právě v autech.

Blizzard a DeepMind vydaly API pro hru StarCraft 2, díky které je možné tuto strategii používat k výzkumu umělé inteligence. Přibaleno je k tomu také 65 tisíc her dvou hráčů pro učení.

Brněnský Kentico Software se dostal na report Gartner Magic Quadrant for Web Content Management 2017. Kentico v roce 2016 dosáhlo na tržby 412 milionů korun a nyní chce uspět s novou generací „headless CMS“ (náš článek).

DXC Technology poprvé od spojení (CSC a část Hewlett Packard Enterprise) hlásí společná kvartální čísla. Tržby jsou 5,9 miliardy dolarů a zisk 173 milionů. Firma patří k největším hráčům v IT službách na světě. Silnou prezenci má i v Česku, zaměstná kolem tisíce lidí (náš článek).

Ve velkém indickém konglomerátu Tata Communications se zase velice aktivně provádí revize a hledá se, kudy dál, píše Bloomberg. Tata má přes 8500 zaměstnanců a roční tržby kolem tří miliard dolarů.

Business intelligence firma Tableau kupuje ClearGraph. Tři roky starý startup využívá zpracování přirozeného jazyka pro vyhledávání v datech v informačních systémech.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.