Hlavní navigace

Zajímavosti z CeBITu 2002

19. 3. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na letošním CeBITu byly k vidění zajímavé koncepční novinky - například PDA bez jakýchkoli tlačítek či dotykového pera, zato ale s ovládáním pomocí bublinek. Nebo virtuální klávesnice, se kterou můžete psát třeba i ve vzduchu. A také holografický monitor s trojrozměrným obrazem.

Letošní CeBIT byl doslova nabitý mobilními technologiemi. Kdekdo se zde předháněl v tom, jaký nový mobilní telefon uvede na trh, či jaké zařízení PDA představí, případně kolik nových funkcí do svých zařízení dokáže vpravit. Je ale v takovéto záplavě ještě šance najít něco skutečně nového či aspoň nekonvenčního, co by vybočovalo z řady čistě technologických inovací a obsahovalo nějakou novou myšlenku či nápad? Něco, nad čím by se člověk zastavil a řekl si: „tak tohle je opravdu zajímavé, to jsem ještě neviděl“?

Zde je první várka zajímavostí, které mne na letošním CeBITu zaujaly.

Hitachi Waterscape, ovládané bublinkami

Pokroky v miniaturizaci nejrůznějších přenosných zařízení způsobují nemalé problémy s jejich ovládáním. Klasické klávesnice není možné příliš dlouho zmenšovat, kvůli velikosti lidských prstů. Ovládání několika málo tlačítky je už lepší, ale i to může způsobovat komplikace – třeba máte-li na ruce rukavice, či chcete-li navolit nějakou složitější funkci, máte co dělat, abyste se neumačkali. Do budoucna se nejspíše dočkáme ovládání hlasem, ale nenašla by se ještě nějaká další možnost? Něco netradičního, co zde ještě nebylo?

Takto vypadá Waterscape na prospektu …

Na letošním CeBITu jsem něco takového našel na stánku firmy Hitachi. Jde o zařízení charakteru PDA, s názvem Waterscape, a jde o tzv. koncepční prototyp (neboli prototyp určený k ověření smysluplnost a funkceschopnosti celého řešení). Unikátní je na tomto zařízení způsob jeho ovládání – nemá žádná tlačítka, knoflíky, či dokonce klávesnici. Nemá ani displej citlivý na dotyk a možnost ovládání perem. „Nečouhá“ z něj vlastně vůbec nic, vše je hezky integrované, zakulacené a hladké. Jak se to tedy ovládá?

… a takto ve skutečnosti

Vše je založeno na pohybu a polohování tohoto zařízení, které má v sobě zabudovány snímače polohy a pohybu. Když s ním různě hýbete v ruce, různě jej natáčíte, nakláníte atd., zařízení to pozná a je schopno na to reagovat. Jak to ale využít pro konkrétní ovládání, například pro spuštění nějaké aplikace? Od toho jsou bubliny, zobrazované na kulatém displeji – každá z nich reprezentuje nějakou položku v rámci momentálně dostupné nabídky, a uživatel si mezi nimi vybírá tak, že se snaží dostat „tu pravou“ bublinou do středu displeje a zde ji po krátkou dobu podržet. Právě takovéto „vycentrování“ konkrétní bubliny pak zařízení chápe jako povel uživatele k aktivování (spuštění, provedení atd.) toho, co bublina reprezentuje.

No a pokud si to rozmyslíte, stačí zmáčknout klávesu Escape a „bublinový povel“ zrušit. Že ale toto zařízení žádné ESCAPE nemá? Nevadí, tak s ním stačí trochu více zatřást, ono už si domyslí, co máte na srdci.

Měl jsem možnost si prototyp Waterscape vyzkoušet, a po krátkém zácviku mi ovládání pomocí bublin přišlo vcelku jednoduché a snadné. Sice si nedovedu představit, že by se pomocí bubliny volilo písmeno na klávesnici (kde je možností hodně a správné napolohování bubliny by bylo dosti obtížné), ale možná že se na takovémto zařízení vůbec nebude psát (nebo ano, ale skrze rozpoznávání řeči), a celé bublinové ovládání bude určené jen pro výběr „hlavních funkcí“. Však také firma Hitachi uvádí, že její Waterscape má být spíše přenosným multimediálním displejem, pro prohlížení obrázků (fotografií), pouštění videoklipů, přehrávání hudby, či čtení článků nebo mailů (zatímco o psaní se explicitně nehovoří).

Když jsem se přímo na stánku ptal na časový horizont, kdy by se z „koncepčního prototypu“ měl stát sériově vyráběný a prodávaný produkt, odpověď označovala cosi o nejméně dvou dalších letech. Uvidíme.

Třeba se mezitím dočkáme i operačních systémů uzpůsobených „bublinkovému ovládání“. Jak by se vám líbily třeba takové MS Bubbles 1.0? Jakpak by se v nich řešil takový CTRL+ALT+DEL? Prásknutím o zem?

Scurry – virtuální klávesnice od Samsungů

Když už jsem v souvislosti s bublinovým ovládáním narazil na otázku psaní, resp. zadávání textu, nedá mi to nezmínit se o jiné zajímavosti, kterou jsem měl možnost shlédnout na stánku firmy Samsung. Jde o virtuální klávesnici, na kterou můžete psát, aniž byste se něčeho fyzicky dotýkali. Stačí si navléknout na ruku zařízení, které vidíte na obrázku, tvořené jakousi společnou částí (náramkem) a pak dílčími částmi na jednotlivé prsty. Uvnitř jsou zabudovány snímače pohybu, které detekují pohyb ruky i jednotlivých prstů, a tento pohyb může být počítačem vyhodnocován a interpretován. Počítač vám na displeji zobrazí klávesnici a ukáže, na které klávesy vaše prsty právě ukazují. Pohybem celé ruky se po této klávesnici můžete libovolně posouvat, a pokud prudčeji pohnete některým z prstů, počítač to vyhodnotí jako stisk té klávesy, na kterou prst právě ukazuje. Slečna, která to na stánku předváděla, tím skutečně dokázala psát.

K vidění bylo několik různých provedení, opět ve stádiu „koncepčních prototypů“. Na verzi určené pro psaní všemi deseti se prý teprve pracuje. Podle neoficiálních informací by tato virtuální klávesnice jménem Scurry měla být uvedena na americký trh v roce 2003 a měla by stát něco kolem 50 USD.

Holografický 3D monitor

Ještě na stánku firmy Samsung, hned vedle expozice s virtuální klávesnicí Scurry, visel na zdi zajímavý monitor. Byl plochý, ale obraz který poskytoval byl trojrozměrný – nebo alespoň působil jako trojrozměrný, jako když se díváte na nějaký holografický obrázek. Tento obraz se ale hýbal. Znázorňoval zemský povrch a nad ním se vyvíjející atmosférickou poruchu (snad nějaké tornádo).

2D fotografie monitoru s 3D obrazem

Dojem z toho jsem měl docela dobrý, obraz působil skutečně trojrozměrně (mračna se pohybovala zřetelně nad zemským povrchem) a také vcelku rychle, nepozoroval jsem žádné zřetelné zpomalení či setrvačnost. Pro úplnost dodávám, že prostorový efekt obrazu nevyžadoval nasazení žádných brýlí.

KL24

Bohužel mi ale nikdo nebyl schopen k tomuto exponátu říci něco bližšího (a ani cedulka s nápisem " trojrozměrný monitor" toho moc nenaznačila).

Samotný princip holografickým monitorů však již dnes není žádnou převratnou novinkou. Existuje již více firem, které je vyrábí a prodávají. Popis principu jejich fungování lze nalézt např. zde.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).