Hlavní navigace

Zakladatel WikiLeaks se chce stát australským senátorem

13. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Julian Assange, který se od června skrývá na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, bude v podzimních volbách usilovat o křeslo senátora v Austrálii.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který se od loňského června ukrývá na londýnské ambasádě Ekvádoru, má politické ambice. Oznámil, že bude kandidovat v podzimních volbách do senátu v australském státě Victoria. Přihlášku do volebního klání podali včera Assangovi příznivci u volební komise v australském Melbourne.

Byl mezi nimi i jeho otec John Shipton, který se podílel na založení nové politické strany, která nese jméno serveru WikiLeaks, tedy Wikileaks Party. Právě za tuto politickou stranu  Assange do senátu kandiduje.

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks.

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks.

Wikileaks Party se chce zasadit o větší otevřenost a transparentnost vlády, ale i firem. V současné době probíhá ustavující sněm strany, nicméně zatím ji chybí registrace u volební komise. Strana musí v registraci doložit minimálně 500 členů.

Zajímavé bude, zdali australská volební komise Assangeovu přihlášku vůbec přijme. Assange, který je australským občanem, může kandidovat, i když se v současné době fyzicky nenachází v Austrálii. Tamní zákony říkají, že australští občané v zahraničí mohou kandidovat do senátu tehdy, pokud opustili zemi maximálně tři roky před konáním voleb a plánují se do země vrátit nejpozději šest let po svém odjezdu. Assange ale odcestoval z Austrálie v červnu 2010 a volby mají proběhnout 14. září 2013.

Ani pokud by komise jeho kandidaturu přijala a Assange by teoreticky volby vyhrál (průzkumy veřejného mínění ukazují, že má mezi voliči slušnou podporu) není zřejmé, zdali by svůj mandát mohl vůbec vykonávat. Ekvádor sice loni v srpnu udělil zakladateli WikiLeaks politický azyl, stále mu ale hrozí vydání do Švédska, kde jej viní ze sexuálních deliktů. Assange obvinění ze znásilnění dvou žen popírá a v celé kauze vidí politický podtext související s nepohodlností jeho serveru WikiLeaks pro USA a jejich spojence.

KL22_nominace

Otázkou je, jak by se Assange po svém případném vítězství ze svého současného útočiště na ekvádorské ambasádě v Londýně do Austrálie dostal. Britové by ho totiž mohli při případném pokusu opustit budovu velvyslanectví, zadržet a předat švédským úřadům. Představitelé WikiLeaks Party se už nechali slyšet, že pokud by Assange svůj mandát nemohl vykonávat, nahradil by jej ve funkci senátora jiný člen strany.

Zdroj: The Age

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.