Hlavní navigace

Zaregistrujte si domény včas, v září budou dvakrát dražší!

30. 8. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý týden jsme se konečně dočkali oficiálních informací o tom, jak bude probíhat fakturace domén, v podobě tiskové zprávy společnosti EUnet, která oznámila podpis smlouvy s CZ-NICem. Nyní už je tedy nezpochybnitelná výše poplatků i datum, kdy má vše vypuknout.

Tisková zpráva konstatuje, že CZ.NIC, z.s.p.o. a společnost EUnet Czechia uzavřely dne 13. srpna 1999 smlouvu o provozování systému registrace domén *.cz. Na základě vítězství ve výběrovém řízení na provozovatele technického zabezpečení vypsaného Správcem domén, společností CZ.NIC, který zodpovídá za přidělování a registraci domén a řeší i případné spory, byl EUnet smluvně pověřen provozováním technického řešení dle požadavků CZ NIC. Smlouva určuje provozovateli konkrétní podmínky pro provozování systému registrace domén *.cz a současně uděluje mandát k zahájení vybírání poplatku CZ NIC za registraci a provozování vlastní domény ve jmenném prostoru domény s koncovkou .cz.

Představitelé EUnetu si pochvalují, že končí období, kdy EUnet prováděl správu domén bezplatně, jako sponzorský příspěvek k rozvoji českého Internetu. V tomto bodě je třeba jim dát za pravdu: skutečně řadu let dotovali svými prostředky i pracovním úsilím registraci domén. V prvních letech to jistě nebyl takový problém, protože přírůstky byly malé, ale situace se čím dál zhoršovala. Je na druhou stranu pravda, že za část zpoždění zahájení ostrého provozu si může EUnet sám, alespoň pokud jde o letošní rok – CZ.NIC počítal s dřívějším startem po vyhlášení výsledků tendru, nakonec to trvalo přes půl roku.

Ostrý provoz nového systému včetně placení bude zahájen dne 1. září 1999. Účtování bude probíhat průběžně, první výzvy k zaplacení poplatků CZ NIC začnou být rozesílány již 1. září. Zájemce o registraci nové domény nyní zaplatí 1 600 Kč, z čehož 800 korun je za registraci a 800 korun představuje udržovací poplatek za 1 rok. Majitelé stávajících domén nebudou za registraci platit zpětně nic, jejich povinností však bude hradit roční udržovací poplatek ve výši 800 Kč.

KL22 hlasovani

Jinými slovy to tedy znamená, že oproti původnímu rozhodnutí valné hromady CZ.NICu nebude oním dnem předělu datum 1.dubna, ale až 1.září. To je podle mého názoru rozumné hned ze dvou důvodů. Především ono datum 1.4.1999 vycházelo z předpokladu, že právě tehdy bude zahájena fakturace – používat ho za stávající situace k rozlišování by tedy bylo dost zvláštní. Kromě toho si lze zteží představit zpětnou fakturaci, tedy vystavování daňových dokladů na poplatky za registraci s datem z měsíce září, když přitom registrace proběhla třeba v květnu; nakonec i pro EUnet jako plátce DPH by to pak zavánělo nedobrovolným daňovým únikem. Výsledný efekt je však docela příjemný, zkrátka si zaregistrujte domény včas, v září už vás přijdou na dvojnásobek.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.