Hlavní navigace

Září: Raketový růst pokračuje

25. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tak jako každý měsíc přinášíme hodnocení výsledků DCCI auditu - nejprve analýzu celkových čísel, komentář výsledků jednotlivých serverů bude následovat. Po výrazném růstu, který zaznamenala už srpnová čísla, jsem čekal spíše mírnou stagnaci, ve skutečnosti je však růst ještě výraznější.

Tak jako každý měsíc přinášíme hodnocení výsledků DCCI auditu – nejprve analýzu celkových čísel, komentář výsledků jednotlivých serverů bude následovat. Po výrazném růstu, který zaznamenala už srpnová čísla, jsem čekal spíše mírnou stagnaci, ve skutečnosti se však růst ještě zvětšil.

S tradicí porovnávání celkových čísel z DCCI Auditu, tedy počtu shlédnutých stránek všech serverů dohromady a téhož čísla v oblasti unikátních IP adres jsme začali v červenci. Tehdejší čísla příliš optimisticky nevypadala, což ovšem v tomto ročním období nemohlo nikoho překvapit – léto se tradičně nese ve znamení poklesu. Naproti tomu srpnová čísla překvapivá byla. Díky strmému nárůstu ke konci měsíce totiž i celková čísla za srpen dosáhla poměrně zajímavých výšin a oproti červenci narostla zhruba o patnáct procent, což je nebývalé číslo. V minulých letech byl sice také vždy srpen o něco lepší než červenec, ale výraznější růst se znovu objevil až v září. Ne tak letos, což mne vedlo k domněnce, že léto zkrátka skončilo o něco dříve a následkem toho už zářijový skok nebude tak výrazný.

Realita však přinesla příjemné překvapení – v září český Internet opět poměrně značně vyrostl. Přesný vývoj zachycují následující dvě tabulky:

červenec 1.480.276 shléd­nutých stran 17,35 %
srpen 1.737.075 shléd­nutých stran 25,22 %
září 2.175.107 shléd­nutých stran
červenec 127.619 unikátních hostů 14,56 %
srpen 146.195 unikátních hostů 18,18 %
září 172.770 unikátních hostů

Pro správné hodnocení je vhodné zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v červenci, budou jeho čísla zahrnuta až v říjnovém srovnání. To je také důvodem, proč například nyní uvádíme u července o něco více stránek, než minulý měsíc, kdy jsme ještě museli brát ohled na měsíc červen, kde některé servery nebyly zastoupeny.

Stále je otázkou, zda je správnější hodnotit růst Internetu podle unikátních IP adres nebo raději podle shlédnutých stránek. Podle mého názoru jsou obě tato čísla svým způsobem zajímavá, ale ani jedno z nich o čistém růstu Internetu nevypovídá. Pokud jde o přírůstky uživatelů a jejich vyšší aktivitu, bylo by asi lepší se držet IP adres, které asi nejvíce korelují s počty uživatelů (v poměru, o němž se můžeme jen dohadovat). Na počty shlédnutých stránek má naopak zajímavý vliv také růst nabídky, ovlivňuje ho tedy vylepšování serverů a rozšiřování jejich možností, článků a podobně. To je také jedním z důvodů – nikoliv jediným – proč rostou počty shlédnutých stránek poněkud rychleji než počty unikátních IP adres, které mají všeobecně určitou setrvačnost.

Ať tak, či onak však český Internet v září vyrostl o 25, resp. 18 procent, což je vynikající výsledek. Za pouhé dva měsíce došlo k nárůstu takřka o polovinu, což je – přestože porovnáváme s podprůměrným červencem – skutečně hodně. Kdyby měl tento trend pokračovat, za rok by mohl být český Internet více než pětkrát větší.

Otazníky se vznášejí nad tím, kde jde příčina současného stavu. Důvody mohou být obecně dva: buď rostou celkové počty uživatelů Internetu, nebo aktivita těch stávajících, anebo obojí. Osobně se kloním k poslední možnosti, ale není mi jasné, v jakém poměru. Svoji zásluhu mají dozajista i poskytovatelé připojení, které v ostrém konkurenčním boji snižují ceny za připojení a vymýšlejí stále nové možnosti, jak se k Internetu dostat rychleji a přitom platit – řekněme – stejně. Uživatelé toho využívají a prospěch mají všichni.

Na závěr ještě ve zkratce naše čísla. Návštěvnost Lupy se poměrně dobře vzpamatovala z červencového poklesu, v září jsme dosáhli průměru 8656 shlédnutých stran denně a 1456 unikátních hostů, což je oproti srpnu nárůst o 46 a 38 procent. Když tedy odečteme průměrný přírůstek, stále nám zbývá 21 a 20 procent čistého nárůstu, což není špatné. Jak se nám povede v říjnu se teprve ukáže.

ebf - tip do článku - debata

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).