Hlavní navigace

Zásadní redesign Facebooku, rozprášení velkého tržiště na dark webu a Tumblr na prodej

5. 5. 2019
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Facebook
Online extrémismus, RIP Aperture, Bloomberg opět mimo v kauze „backdoorů“ Huawei, placení za obsah Wired a konec výrobce AI robotů Anki. Co přinesl právě končící #tyden?

Facebook skutečně umožní chatovat napříč Messengerem, Instagramem a WhatsApp. Potvrdilo se to oznámení na konferenci F8 a stále platí, že jde o jeden z nejzásadnějších zásahů do soukromí lidí a je dost jisté, že do toho budou hodně chtít mluvit regulační orgány. Nutno dodat, že Facebook už všechny platformy stejně propojil a aktivně je udržuje propojené. Propojení ale nečekejte dříve než v příštím roce či ještě později. Viz Facebook will let users chat across Messenger, Instagram and WhatsApp.

Instagram chce zastavit harašení a obtěžování, ještě než vzniknou. Bude analyzovat, co uživatel chce odeslat, a pokud zjistí, že je to negativní, tak před odesláním zobrazí varování. Můžete to chápat jako další krok v postupném vytváření nepoužitelného Instagramu, reálný efekt to nemá – uživatel stejně „nevhodný“ příspěvek bude moci odeslat. Byť možná časem prostě nebude moci ani to, nebo bude sbírat „skóre“ určující „kvalitu“ a „přispívání k well being“ dalších uživatelů. Chystá se i možnost neblokovat uživatele zcela, ale jenom pro vkládání komentářů (Facebook má na stránce podobnou funkci jako „ban“). Viz Instagram is testing several new anti-bullying features.

Facebook oznámil zásadní redesign. Současný newsfeed skončí, všechno se bude dít ve skupinách a událostech. V mobilní aplikaci se změna objeví hned (Facebook ji uživatelům spouští postupně), webová verze se změní až někdy později. S tím, že budoucností jsou skupiny, ostatně přišel Mark Zuckerberg už před lety, mezitím stihl dotáhnout stránky i newsfeed do nepoužitelné podoby a děti a mládež přesvědčit k odchodu z Facebooku. Skupiny a události zatím jsou zpoplatněné a omezené jen minimálně. Za pár let k tomu ale určitě dojde. Viz Facebook is redesigning its core app around the two parts people actually like to use.


Autor: Facebook

TELEgraficky

Remote Manifesto Data o poloze tramvají stále nic ■ Portal bude umět WhatsApp video ■ Mark Zuckerberg a pokus o vtip PyTorch jde do světa ■ XSS vs Googlebot ■ RIP Facebook Bonfire ■ Dlouze o PDF Hřbitovy kol ■ Tohle ani nechcete vědět 

WEBDESIGN, INTERNET

Databáze fake news zdrojů UnNews byla spuštěna a poté odstavena. Provozovatel, Poynter, po stížnostech zjistil, že v hodnotícím procesu jsou nedostatky. Viz Poynter takes down database meant to spotlight fake news and biased sources a Letter from the Editor. Původní databázi si už tedy neprohlédnete, ale mohou se hodit zdroje, které Poynter využívá – FactCheck.org’s Misinformation Directory, Fake News Codex, PolitiFact’s Fake News Almanac a Snopes’ Field Guide to Fake News Sites and Hoax Purveyors.

Časopis Wired shrnuje spuštění zpoplatněného přístupu ve WE LAUNCHED A PAYWALL. IT WORKED! MOSTLY. Ukazuje, že to fungovalo, ale také některé překvapivé skutečnosti: třeba žebříček obsahu, který nejvíce vedl k zaplacení předplatného. Další zajímavé čtení je o optimalizaci (a copywritingu) objednacího procesu.

London Evening Standard propouští, snižuje náklady a chce spojit redakce své tištěné a online podoby. Deník distribuuje 860 tisíc výtisků, ale dopady hroutícího se inzertního trhu vedly v loňském roce ke ztrátě až 10 milionů liber. Spojení tisku a onlinu bude zajímavé – online frčí celebrity, v tisku městská témata. Zajímavé čtení v London Evening Standard cuts jobs in drive to reduce costs.

Studium online extremismu si vybírá daň na výzkumnících. Končí u psychiatrů a mají i trvalé následky, podobně jako moderátoři obsahu na Facebooku a na dalších sociálních sítích. Viz Online extremism is taking a mental toll on researchers studying it a THE EXISTENTIAL CRISIS PLAGUING ONLINE EXTREMISM RESEARCHERS.

SOFTWARE

Aperture už v příští verzi macOS nespustíte. Viz Apple Says Aperture Won't Run in Future macOS Versions After Mojave. Náhradou by mělo být Photos nebo Adobe Lightroom Classic. Vývoj Aperture tak jako tak skončil v roce 2014 a z Mac App Store byla aplikace odstraněna v dubnu 2015.

MegaCortex je sofistikovaný ransomware napadající firemní prostředí. Podle Sophosu využívá k šíření jiný malware (který navíc už napadl sítě). Viz “MegaCortex” ransomware wants to be The One.

Tumblr je na prodej, Verizon hledá kupce. Vlastně není divu, provozovat blogovací platformu je pro Verizon dost nepraktické a finančně náročné. Tumblr byl navíc spíše mixem mezi blogy a sociální sítí, což z něj dělá ještě problematičtější záležitost. Viz Verizon Looks to Unload Tumblr Blogging Site a Verizon is looking to sell Tumblr after squandering its potential a připomeňme, že do majetku Verizonu se Tumblr dostal koupí Yahoo v roce 2017 (za 4,5 miliardy dolarů) a stále přes 465 milionů blogů a 172 miliard příspěvků. Do Yahoo se dostal v roce 2013 akvizicí za 1,1 miliardy dolarů. Není nezajímavé, že zájem o odkup má Pornhub (Pornhub Is „Extremely Interested“ In Acquiring Tumblr).

MARKETING A KOMUNIKACE

Facebook smazal za porušování Pravidel účty Alexi Jonesovi (Infowars), Lauře Lomer a Milo Yiannopoulosovi. Jonese a Infowars už Facebook mazal minulý rok, desítky stránek a účtů, nově zákaz dostali i další lidé související s Infowars. Zákaz je konečný, jakékoliv další nové účty či profily bude Facebook opět mazat. Ve všech případech jde o známé krajně pravicové aktivisty. Viz Facebook bans Alex Jones and Laura Loomer for violating its policies against dangerous individuals a FACEBOOK BANS ALEX JONES, OTHER EXTREMISTS—BUT NOT AS PLANNED, kde upozorňují, že se to Facebooku tradičně nepovedlo. Hodiny po oznámení o postihu byla řada účtů jmenovaných stále online, včetně těch na Instagramu, a aktivně využívána pro alarmování fanoušků. Někteří hledají útočiště na Telegramu. Zajímavé je ale i to, že samotné Infowars dostalo podstatně širší ban – jakýkoliv obsah z Infowars (který není kritický) bude z Facebooku odstraněn – příspěvky, videa, skupiny, události atd.

Funguje na Instagramu, když žádáte sledující, aby klikli na link na profilu? Zajímavý test v Do Instagram Posts Drive Traffic with “The Link is in Our Bio” Strategy? zjistil to, co asi správě tušíte. Nefunguje to, prokliky jsou zcela minimální. Ale co je horší, příspěvky, kde žádáte o kliknutí na link v bio, mají zjevně uměle snížený dosah.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Agentura Bloomberg napsala, že Vodafone našel v roce 2009, 2011 a 2012 backdoory v zařízeních od Huawei. mělo jít o domácí routery, ale i pokročilejší síťová zařízení. Podle Vodafone Found Hidden Backdoors in Huawei Equipment operátor požádal o nápravu a byl ujištěn, že k nápravě došlo. Bloomberg ovšem v článku tradičně volně zaměňuje pojmy backdoor (tedy úmyslně umístěný kód umožňující přístup někomu dalšímu) a bezpečnostní chyby. Vodafone zprávu vzápětí popřel s tím, že šlo o zapomenuté diagnostické přístupy před telnet. Viz Italský Vodafone podle Bloombergu objevil backdoor Huawei, operátor to ale popřel.

Spojené státy lobbují u telco firem v rámci anti-Huawei kampaně. Hlavní aktivity nyní směřují k Velké Británii, tam se totiž rozhodli Huawei do budování 5G sítí přijmout. Vše je tak daleko, že z USA zaznívá varování, že by použití technologií od Huawei mohlo omezit sdílení zpravodajských informací s Británii. Viz US lobbies mobile phone firms in anti-Huawei campaign.

0day zranitelnost v Oracle Weblogic znamená, že chytíte malware, aniž byste na cokoliv klikli. Na internetu je popsána už více než týden a je aktivně využívána. Viz Zero-day attackers deliver a double dose of ransomware—no clicking required a Update about Weblogic CVE-2019–2725 (Exploits Used in the Wild, Patch Status).

Children's Advertising Review Unit si stěžuje, že děti pod 13 let si mohou na Facebooku snadno založit účet a Facebook tomu málo brání. Na počítači totiž používá cookies, která brání založení účtu po neúspěšném zadání nízkého věku. Dobré vědět, protože až tohle potkáte, tak prostě smažte cookies, nebo si otevřete „anonymní“ okno prohlížeče. Viz Watchdog Faults Facebook Over Mobile App a nutno dodat, že tahle stížnost přichází v době, kdy už si pomalu druhým rokem děti facebookové účty nezakládají.

Rozsáhlé tržiště na dark webu bylo zrušeno zásahem Europolu v Německu. Policisté zadrželi tří lidi, zabavili servery, 550 000 eur v hotovosti a šestimístné částky v bitcoinech a moneru. Wall Street Market měl být druhým největším dark web tržištěm na světě. Vedle Německa došlo k zásahu i ve Finsku, tam byla zrušena tržiště Silkkitie/Valhalla. Wall Street Market měl více než 1,15 milionu uživatelů a 5400 prodejců drog, malware a dalšího nelegálního materiálu. ZDNet ale zmiňuje, že tržiště už bylo v rozkladu a provozovatelé se chystali zmizet. Zásah se měl navíc podařit poté, co moderátorovi unikly přihlašovací údaje k backendu. Viz DOUBLE BLOW TO DARK WEB MARKETPLACES.

Google umožní automatické mazání osobních údajů po určité době – týká se to zejména geolokačních informací, historie vyhledávání a přehledu aktivit na webu a v aplikacích. Vybrat bude možné 3 nebo 18 měsíců. Nová možnost se objeví v Google Dashboard. Viz Google can now automatically delete your location, app, and search activity data.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Na Facebooku bude v roce 2070 více účtů zemřelých než živých. Otázka je, zda výpočet v ‚I see dead people‘ on Facebook: What is to become of our digital remains? dokáže zohlednit mizející zájem o Facebook a tím pádem i rušené účty. Každopádně tenhle postřeh je dost důležitý, souvisí totiž s mánií Marka Zuckerberga, který účty zemřelých stále odmítá mazat a chce z nich dělat virtuální pomníčky. Přístup Facebooku se sice trochu zlepšil, ale pokud vám zemře někdo blízký, bude vaše snaha o smazání jeho účtu stále dost problematická. 

Instagram umí v Příbězích darovací nálepky (jen v USA samozřejmě) a na mobily postupně dorazí nový design kamery (z popisu to vypadá, že do klasického focení dorazí věci, které jsou v Příbězích). Nově bude možné na Instagramu přímo nakupovat. Viz Connecting You With Friends, Family and Interests on Instagram.

Messenger bude pro Mac a Windows verzi, mobilní aplikace se (konečně) dočká zjednodušení, s dalšími lidmi budete moci sledovat společně video (což už je možné na Facebooku) a nově si v Friends/Přátelé budete moci rovnou ukazovat emoji. Chystají se i nějaké věci pro firemní užití, ale z popisu ve Facebook Messenger will get desktop apps, co-watching, emoji status to na nějaké reálné zjednodušení nevypadá. Přidejte 1,3 miliardy MAU, které ale Messenger měl už v září 2017. Ano, už v září 2017.

Skrytí počtů líbí na Instagramu se bude testovat v Kanadě. Počty líbí uvidí pouze autor příspěvku a Facebook si (naivně) myslí, že neukazování počtu líbí zlepší kvalitu obsahu a „života“ na Instagramu. Viz Instagram will test hiding public like counts in Canada.

Facebook Dating zamíří do USA (celkem do 14 dalších zemí) už na konci tohoto roku – prozatím byla tato aplikace dostupná v pěti zemích. Viz Facebook Dating is coming to the U.S. in 2019 a nutno dodat, že i tady Facebook doufá v algoritmy a chce doporučovat lidi ve vašem okolí podle toho, „co“ máte na Facebooku (a jinde v dostupných datech) společného. Nejstrašidelnější funkčností každopádně prý bude Secret Crush, která ale ve skutečnosti vypadá jako podstatně omezený Tinder.

MOBILNÍ APLIKACE

Apple postupně likviduje aplikace bojující proti závislosti na telefonech. Od okamžiku, kdy se součástí iOS stala funkce umožňující zjistit, kolik času tráví uživatel s aplikacemi, a nastavovat omezení, jsou postupně konkurenční aplikace, které tohle dělaly ještě předtím, odstraňovány z App Store, nebo jim je zásadně omezována funkčnost. Některé z aplikací měly i stovky tisíc až miliony stažení a zásahy Apple přivádějí jejich tvůrce k bankrotu. Viz Apple Cracks Down on Apps That Fight iPhone Addiction.

Dodávky chytrých telefonů v Q1 2019 klesly podle IDC o 6,6 %. Huawei opět porazil Apple. Viz Smartphone Shipments Experience Deeper Decline in Q1 2019 with a Clear Shakeup Among the Market Leaders, According to IDC. Nutno dodat, že proti výsledkům IDC se ozývají kritické hlasy. 

STARTUPY A EKONOMIKA

Spotify má přes 100 milionů platících předplatitelů (Apple Music 50 milionů) a 32% meziroční růst. Celkem 217 milionů aktivních uživatelů celosvětově. Finančně je nicméně stále ve ztrátě – 142 milionů eur (158,3 milionu dolarů) v prvním čtvrtletí tohoto roku (169 milionů eur ve stejném období loňského roku). Viz Spotify Reports First Quarter 2019 Earnings.

Anki končí poté, co získal a spálil více než 200 milionů dolarů. 200 zaměstnanců ze dne na den propustí. Důvodem je, že se nepodařilo zajistit další financování. A nutno dodat, že se ani nesplnila očekávání, že se najde někdo z gigantů, kdo společnost koupí. Viz The once-hot robotics startup Anki is shutting down after raising more than $200 million.

Finanční výsledky LG ukazují na stále se prohlubující ztráty. Přitom ještě před pár lety to byl zásadní výrobce telefonů. TechCrunch si dal navíc práci a prošel zpětně finanční výsledky a shrnul to v dost jasném grafu. Viz Once a major name in smartphones, LG Mobile is now irrelevant — and still losing money.

Facebook chce spustit platební síť založenou na stablecoin kryptoměně. Viz Project Libra: Facebook to launch stablecoin-based payments network a nutno dodat, že plány jsou to velmi ambiciózní.

INFOGRAFIKY

Proč je v roce 2019 důležitý tisk? Infografika shrnuje některé důvody, proč bychom se neměli spoléhat jenom na internet a digitální nástroje a kanály. Viz WHY PRINT MATTERS IN 2019 #INFOGRAPHIC.

Marketing Meeting balicek

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).