Hlavní navigace

Zavádění DVB-T2 v Česku: příští týden se konečně hnou ledy

25. 4. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Podaří se dohodnout základní principy zavádění nového standardu pozemního digitálního televizního vysílání? Hodně na tom závisí budoucnost terestrické televizní platformy u nás.

Má být tahounem DVB-T2 opět Česká televize?

Příští pondělí 28. dubna proběhne dlouho očekávaná schůzka pracovní skupiny Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) k zavádění DVB-T2, nové generace zemské digitální televize. O potřebě ustavit takovou skupinu ČTÚ mluví od loňského podzimu, dosud se tak ale nestalo. Příští týden tedy půjde o premiéru, na niž úřad pozval provozovatele největších televizních stanic i operátory celoplošných sítí DVB-T, zástupce ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva kultury a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Schůzku serveru DigiZone.cz potvrdil předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák, podle něhož půjde o první informativní setkání všech „dotčených subjektů“.

„Očekáváme, že se na tomto setkání budou řešit i otázky, které překračují kompetence ČTÚ,“ uvedl Novák a konkrétně zmínil otázku role veřejnoprávní České televize v procesu migrace televizního vysílání ze standardu DVB-T na DVB-T2. Přímo v pozvánce jednotlivým účastníkům schůzky se ale konkrétní body jednání nezmiňují, podle jednoho z pozvaných ČTÚ píše pouze o prezentaci různých východisek zavádění DVB-T2 v České republice. „Necháme se překvapit, s čím telekomunikační úřad přijde,“ říká. Jedno je jisté: komerční televize odmítají platit souběžné vysílání v obou standardech, jako tomu bylo při přechodu z analogového na digitální vysílání.


Foto: archiv DigiZone.cz

Pavel Hanuš byl jedním z architektů české televizní digitalizace. Bude mít podobnou roli i při přechodu na DVB-T2?

Vznikne nový Technický plán přechodu?

„Myslím si, že když v roce 2014 zahajujeme debatu o dalším vývoji terestrické televizní platformy, je zde dostatečný prostor pro dohodu všech komerčních subjektů o tom, jak definovat souběh vysílání, jak by mohl být dlouhý, jaké jsou plusy a mínusy pro koncového spotřebitele, kdo bude plnit tu roli, že bude edukovat koncového uživatele, že přechod na DVB-T2 technologii pro něj znamená plus a že při nejbližší obnově technologie by měl při koupi televizoru zvážit jeho technické parametry,“ nastínil témata pondělního jednání předseda Rady ČTÚ. Podle jeho slov by se mělo také mluvit o tom, zda má mít přechod na DVB-T2 direktivní scénář jako Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, a nebo má jít o samoregulační proces se specifickým postavením veřejnoprávní televize.

Pokud se klíčoví hráči shodnou na tom, že by celý proces měl probíhat pod taktovkou státu, čeká ČTÚ pravděpodobně sepisování dalšího Technického plánu přechodu s přesnými termíny spouštění nových vysílacích sítí a vypínání těch stávajících. Pokud se budou chtít dohodnout sami bez státu, přechod na nový standard by měl být „uvolněnější“. Už dnes mají všichni provozovatelé celoplošných sítí DVB-T možnost přejít na DVB-T2, protože jejich kmitočtové příděly jsou technologicky neutrální. Žádný z operátorů se ale k takovému kroku nechystá, protože vybavenost českých domácností přijímači s tunerem DVB-T2 je minimální.


Foto: ČTÚ

Předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák si chce s dotčenými subjekty ujasnit, zda má přechod na DVB-T2 proběhnout pod taktovou státu, nebo samoregulačně

Pilotní vysílání? Zákon tento pojem nezná

Diváci ani nemají důvod pídit se po televizorech, které jsou „DVB-T2 ready“. V Praze sice probíhá experimentální vysílání v tomto standardu, které provozují České Radiokomunikace, to je ale časově omezeno a navíc část takto šířených programů bylo zakódováno pro testování placených služeb. Žádné pilotní vysílání jako v případě přechodných multiplexů A, B a C před digitalizací televizního vysílání v Česku očekávat nelze, protože ho zákon nepřipouští. Podle Jaroslava Nováka lze vysílat buď řádně na základě přidělené vysílací sítě nebo individuálního oprávnění pro využívání kmitočtů, nebo experimentálně (což je ale ze zákona časově omezeno).

Přechodem na DVB-T2 by Česká republika vyřešila otázku tzv. druhé digitální dividendy, v jejímž rámci by mělo dojít k uvolňování vysílacích kanálů 49 až 60 pro mobilní broadband. O tomto procesu má sice rozhodnout až radiokomunikační konference WRC 2015 v příštím roce, ČTÚ ale s druhou digitální dividendou počítá už dnes – k velké nevoli televizí a operátorů vysílacích sítí, podle nichž by tím došlo k řízené likvidaci terestrické televizní platformy u nás. DVB-T2 ale potřebuje méně kmitočtů a kapacita těchto sítí je oproti DVB-T výrazně vyšší, takže i s menším počtem vysílacích kanálů by bylo možné nadále šířit všechny televizní stanice, které jsou v éteru dostupné již dnes, a navíc i HD kanály. Potíž by ale nastala s regionalizací, protože sítě DVB-T2 mohou pokrýt celou republiku s pouhými dvěma až třemi vysílacími kanály.

BRAND

DVB-T2 proto zřejmě nevyřeší otázku další existence regionálních sítí DVB-T, jimž ČTÚ přiděloval kmitočty po dokončení přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Regionální multiplexy mají příděly časově ohraničené do roku 2017, přičemž není vůbec jisté, zda po tomto datu budou moci nadále vysílat (a kde). Týká se to třeba Regionální sítě 7 Radima Pařízka, v níž vysílají HD programy České televize, ale také dětský kanál ČT :D a umělecký ČT art. Ty jsou ohroženy i v celoplošném multiplexu 3, který by byl takřka zcela zničen připravovanou druhou digitální dividendou.

Rozhovor s předsedou Rady ČTÚ Jaromírem Novákem na téma zavádění DVB-T2, aktualizace Strategie správy spektra, vzájemného rušení LTE a DVB-T a aukce kmitočtů na sítě pro digitální rozhlas čtěte v úterý na DigiZone.cz 

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).