Hlavní navigace

Zdarma upgradovaná Windows 10 půjde kdykoli přeinstalovat

4. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Microsoft
Jedna z nejasností kolem licencování budoucího bezplatného upgradu na Windows 10 je – zdá se – vyjasněna. Další ale zůstávají.

Pokud v průběhu prvního roku po uvedení Windows 10, která přijdou 29. července, provedete bezplatný upgrade z Windows 7 nebo 8.1, budete moci nový systém kdykoli později bezplatně přeinstalovat. V odpovědi na dotazy uživatelů to na Twitteru potvrdil jeden z manažerů vývojového týmu Microsoftu pro operační systémy Gabriel Aul.

„Jakmile upgradujete na Windows 10 v rámci upgradu zdarma, můžete na stejném zařízení Windows 10 kdykoli kompletně přeinstalovat,“ uvedl. Na informaci upozornil magazín PC World.

Podle Aula bude možné provést jak přeinstalaci systému pomocí příslušného nástroje ve Windows, tak čisté přeinstalování s kompletním vymazáním obsahu disků, včetně instalace z ISO. A to bez nutnosti pořizovat si novou licenci.

Uživatel nebude k reinstalaci potřebovat ani kód Windows 8.1 nebo Windows 7, ze kterých na Windows 10 přešel. „Jakmile jednou upgradujete na Windows 10, nebudete už kód znovu potřebovat. Je ale dobré si jej zapsat,“ vysvětluje Aul. Jak konkrétně to bude fungovat, neupřesnil.

MM_SS3

Několik otazníků ale zůstává. Možnost bezplatné reinstalace totiž platí jen na stejném zařízení. Microsoft ale zatím neupřesnil, jak s licencí Windows 10 zamíchají případné větší změny hardwaru na PC. 

„To je složitá otázka. Časem k ní napíšeme podrobnější vysvětlení,“ reagoval na Twitteru Aul.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn