Hlavní navigace

Zelení a lidovci si stěžují na ČT kvůli Otázkám Václava Moravce

19. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
19. 2. 2010

Předvolební speciály Otázek Václava Moravce z jednotlivých krajů se nelíbí Straně zelených a Křesťansko-demokratické unii – Československé straně lidové (KDU-ČSL). Předsedové obou stran, Ondřej Liška a Cyril Svoboda, kritizují způsob, jakým Česká televize obsazuje tyto diskuse. Přístup do Otázek mají jen ti volební lídři, jejichž strany v daném kraji překročí v předvolebních průzkumech pětiprocentní hranici zvolitelnosti do Poslanecké sněmovny.

K TÉMATU: ČT chystá největší předvolební vysílání v historii. Jeho pilířem bude Moravec

Podle Lišky a Svobody však není možné pětiprocentní hranici uplatňovat v jednotlivých krajích, protože platí v celostátním měřítku. Strana, která získá v některém kraji méně než pět procent hlasů, se tak může dostat do Poslanecké sněmovny. Volební lídři Zelených a lidovců se nemohli zúčastnit Otázek Václava Moravce Speciál z Karlových Varů, které ČT vysílala tuto středu, protože tyto dvě strany v průzkumech předvolebních preferencí v Karlovarském kraji hranice pěti procent nedosáhly.

NÁZOR: Volební megalomanství České televize

CIF23

Strana Zelených se dokonce kvůli konceptu předvolebních Otázek Václava Moravce obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). ČT ve svém pořadu Otázky Václava Moravce Speciál zvolila jako kritérium pro pozvání zástupce politické strany do studia dosažení pětiprocentní hranici volebních preferencí v daném kraji, to samo o sobě je pochybné, neboť v některých krajích může stačit ke zvolení do Sněmovny dosažení čtyři procenta, v jiných nemusí stačit ani 15 procent, píší Zelení v dopise adresovaném RRTV.

Česká televize jakoukoli kritiku předvolebních debat odmítá. ČT musí kategoricky odmítnout, aby politické strany, které neumí samy dostatečně oslovit voliče a získat dostatečné preference, svalovaly vinu na ČT, uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Podobné výroky politiků vnímáme jako pokus zasahovat do nezávislosti České televize a musíme je odmítnout, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).