Hlavní navigace

Zemětřesení v Microsoftu: firma oznámila velké změny organizační struktury

12. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Konec dohadům – Microsoft skutečně výrazně mění organizační strukturu. S podtitulem „One Microsoft“ to zaměstnancům oznámil Steve Ballmer.

Nová organizační struktura by měla společnost rozdělit podle „zařízení a služeb“. A hned na úvod je nutné dodat, že se v reorganizaci kupodivu poněkud zapomnělo na zásadní prvek – design. Ten v nové struktuře žádnou vlastní pozici nemá. Trochu to odpovídá tomu, že v oblasti designu má Microsoft dlouhodobě co dohánět.

Microsoft každopádně ruší kompletní strukturu točící se okolo produktů – Business Division (Office), Server & Tools (SQL, System Center, atd), Windows Division, Online Services (Bing, zábava, zařízení i XBox). Místo toho nastupují čtyři skupiny organizované podle funkčnosti (operační systémy, aplikace, cloud a zařízen) a centralizované skupiny pro marketing, podnikání, strategii a výzkum, finance, lidské zdroje, právní oddělení a provoz.

Ballmer změnu komentoval slovy: „Musíme být více jako fotbalový tým, kde si navzájem pomáháme… spíše než baseballový tým, kde hrajete více na individuálních pozicích.“ Na jednu stranu jsou krutě pravdivá. Na druhou stranu neříkají vůbec nic.

Změna je logická a Microsoft ji potřebuje. Ale zůstává řada otázek – například není jasné, kdo budou osobnosti stojící za jednotlivými produkty. Není ani příliš jasné, jak to nakonec bude se samotným Stevem Ballmerem – je totiž docela dobře možné, že reorganizace vyústí v jeho konec v Microsoftu.

Nová struktura jde zcela proti všemu, co bylo u Microsoftu dlouhé roky zaběhnuté a funkční. Nebo lépe řečeno, často spíše nefunkční, včetně nikdy nekončících bojů mezi jednotlivými částmi firmy a bojů uvnitř těchto částí. Bude trvat několik měsíců, než se novou strukturu podaří zavést a bude nejspíš ještě vyžadovat drobné změny. A jedním z nejtěžších úkolů bude právě změna firemní kultury.

Šéfům nových divizí (či skupin) se například zcela určitě nebude líbit, že přišli o marketingové pravomoci – ty, včetně finančních zodpovědností, jsou zcela oddělené. A nové základní produktové skupiny jsou čistě technologicky orientované. 

Všechno je jinak

Nová „operating systems engineering group“ (šéfem bude Terry Myerson) se bude starat o veškeré konzole, mobilní zařízení i počítače. Myerson byl doposud šéfem pro Windows Phone. Další novinkou je „devices and studios engineering group“ (šéfem bude Julie Larson-Green) týkající se vývoje veškerého hardware, tedy hlavně Surface, Xbox a veškeré příslušenství pro PC. A jak název napovídá, přesunuje se sem i vše týkající se her, hudby videa a zábavy. Larson-Green byla šéfkou divize pro Windows (přebrala ji po Stevenu Sinofskym).  Nová je i „application and services engineering group“ (šéfem bude Qi Lu) věnující se aplikacím, službám a vyhledávacím produktům.

Podrobnosti najdete přímo v oznámení One Microsoft: Company realigns to enable innovation at greater speed, efficiency

Cloud and enterprise engineering group“ (šéfem je Satya Nadella) se bude start o back-endové technologie (datacentra, databáze) a další technologie týkající se hlavně firem. Poněkud odtrženě ve struktuře Microsoftu bude nadále působit i Kirill Tatarinov, který bude pokračovat v péči o Microsoft Dynamic (a podléhat Tami Reller a COO).  Výzkum a tomu podobné věci v „Advanced Strategy and Research Group“ povede Eric Rudder.

Šéfkou marketingu se stává původní CFO (finanční ředitelka) Tami Reller. Kam se vlastně nakonec přesune Mark Penn (doposud starající se o marketing a hlavně zodpovědný za kontraproduktivní anti-Google kampaně), není úplně jasné. V oznámení je řečeno, že se bude starat o „širší pohled“ a také o inzerci a média.

Změna se částečně dotkla i Kevina Turnera (COO, provozní ředitel), ten se bude starat o světové prodeje, field marketing, služby, podporu a obchody. Pozici mění i Tony Bates, stávající ředitel divize Skype – míří do pozice šéfa pro „business development and evangelism group“ a měl by se tam starat hlavně o partnerství s Yahoo a Nokií, OEM partnery, klíčové vývojáře, ale také převzít starost o záplavu evangelizačních skupin, které Microsoft má. 

MM socky3

Finance přejdou pod Amy Hood, část ale bude řešit Kevin Turner a právní oddělení (Legal and Corporate Affair group) povede Brad Smith. Lidské zdroje povede Lisa Brummel.

Postrádat můžete ještě Kurta DelBene, dosavadního šéfa pro Office – ten ze společnosti odchází. Craig Mundie se podle oznámení bude věnovat „speciálnímu projektu“ Steva Ballmera a od roku 2014 bude konzultantem, aby v průběhu roku z Microsoftu odešel. Rick Rashid (dosavadní šéf Microsoft Research) se bude věnovat inovací operačních systémů ve skupině operačních systémů.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.