Hlavní navigace

Zemřel herec Jan Tříska, ČT ho dnes připomene ve vysílání

25. 9. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CS film
Herec zemřel ve věku 80 let zřejmě nešťastnou náhodou. ČT, stejně jako slovenská veřejnoprávní RTVS, uvede film, který ho proslavil rolí učitele Igora Hnízda.

Tříska měl v těchto dnech začít točit nový film s názvem Na střeše v režii Jiřího Mádla. Kvůli nešťastné náhodě bylo natáčení dočasně pozastaveno. Myslím si, že na Karlův most šel proto, že tam měl takové místo, na které vždycky položil dlaň. Jako herec byl pověrčivý a věřil, že mu to pomůže, aby svoji práci odvedl dobře, uvedl v České televizi Jan Hrušínský. V jeho Divadle Na Jezerce Tříska účinkoval. I Mádl na sociální síti potvrdil, že se Tříska na svou novou roli těšil.

Karel Höger Třískovi kdysi poradil, aby šel studovat herectví. Tříska dal na jeho radu a vystudoval na Divadelní fakultě AMU. Po studiu chvíli působil v Národním divadle. V roce 1966 založil spolu s Otomarem Krejčou Divadlo Za branou. Tam hrál až do jeho zavření tehdejším režimem. Pak hrál v Městských divadlech pražských, odtud ho vyhodili kvůli účasti na tajné premiéře Havlovy Žebrácké opery.

NAPSALI JSME: Slovenská RTVS připomene Jana Třísku

V šedesátých letech začal více účinkovat také v televizi a ve filmu, například v lyrickém příběhu Srpnová neděle, cirkusovém dramatu Lidé z maringotek (foto v perexu) nebo v pohádkovém vyprávění Radúz a Mahulena.

Kvůli svým politickým postojům (podepsal manifest Dva tisíce slov) přicházel ale v televizi a u filmu postupně o práci. V roce 1976 si ještě zahrál roli lékaře v komedii Na samotě u lesa. V té době již Tříska uvažoval o emigraci. S manželkou Karlou Chadimovou odešli v roce 1977 nejprve do Řecka a následně do Kanady.

Poté se trvale usadil v Kalifornii, podařilo se mu prosadit v herecké dráze. Jen pár měsíců po útěku už hrál v New Yorku ďábla Wolanda v Mistrovi a Markétce. Pro tuto roli ho tehdy obětavě připravoval Jiří Voskovec. V USA pak natočil přes čtyřicet filmů, z toho dva s Milošem Formanem Ragtime a Lid versus Larry Flynt.

V roce 1989 se do Čech začal rád a často vracet. Jednak před kameru (Obecná škola, Rok ďábla, Želary, Po strništi bos) a také na divadelní prkna. Nezapomenutelný je jeho Král Lear v Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě. Za tuto roli obdržel Cenu Alfréda Radoka.

Obě dvě veřejnoprávní TV na svém prvním programu dnes uvedou film Obecná škola, kde ztvárnil učitele Igora Hnízda – slovenská Jednotka ve 20:25 (v automatické repríze v 1:20) a ČT1 pak ve 21:40.

Vzpomínání na vynikajícího herce začne už v 18:25 na ČT1 pořadem z roku 2008 Po stopách hvězd: Jan Tříska.

Prime-time na ČT art:
20:20 Jan Tříska pohledem Martina Dostála
20:30 Král Lear (2003)
23:15 Romeo a Julie (1964, čb)

Content 23

Zítra ve 21:05 můžeme Třísku vidět na ČT art jako legendárního prince ve Weiglově inscenaci Zeyerovy pohádky Radúz a Mahulena (1970). Ve středu ve 21:30 si můžeme na téže stanici připomenout rozhovor Marka Ebena s Janem Třískou z roku 2001 v pořadu Na plovárně (repríza v neděli 1. 10. ve 13:50 na ČT2) a v 1:10 v noci nás čeká repríza Romea a Julie.

Místo původně plánovaného filmu Obecná škola zařadí ČT1 ve čtvrtek 28. 9. film Láska je láska s Eliškou Balzerovou a Petrem Nárožným v hlavních rolích.

Autor článku

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).