Hlavní navigace

Zemřel Jiří Ornest, ČT ho dnes večer připomene na Artu

9. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv
Herec a režisér zemřel dnes ve věku 70 let a Česká televize ho připomene v pořadu Na plovárně a v jeho roli TV adaptace Václava Havla.

Celý život spojil zejména s pražskými divadly, byl u vzniku velké části alternativních divadelních projektů, účinkoval také ve filmu a v televizi. V roce 1996 získal Cenu Alfréda Radoka. Příležitostně se věnoval i dabingu.

Do roku 1991 působil v angažmá v Divadle E. F. Buriana, kde vytvořil několik významných rolí, například v inscenacích Racek, Poprask na laguně či Jak se vám líbí. Po roce 1991 pak v souboru Divadla Na zábradlí. Jak Ornest poznamenal, potkal za svou kariéru režiséry, se kterými dělal rád – například Jan Kačer v Divadle E. F. Buriana a Petr Lébl v Divadle Na zábradlí.

Již v 15 letech se rozhodl, že se bude věnovat divadlu, a od té doby spolupracoval s Petrem Svojtkou. Oba stáli za projekty alternativního divadla a v 60. letech společně založili divadelní skupinu Růžový palouček. Později stál Ornest také u projektů Divadla ve Foyer a Náhradního divadla. Se svým přítelem, hercem a moderátorem Janem Krausem nastudoval jeho hru Nahniličko, pro kterou složil i texty písní.

Právě ve spolupráci s Krausem a hercem a spisovatelem Josefem Žluťákem Hrubým se podílel v 90. letech na vzniku satirického televizního pořadu Dvaadvacítka, hrál v sérii příběhů Soukromé pasti či v seriálu Zázraky života. Větší role se k Ornestovi příliš nedostaly. Objevil se například v titulech Hanele, Golet v údolí či v komedii Mistři, ve které dostal zřejmě nejvýznamnější roli před kamerou – neurvalého hokejového fanouška.

Jiří Ornest byl dvakrát ženatý s herečkou Danielou Kolářovou. Mají spolu dva syny – Šimona a Matěje.

Česká televize ho dnes připomene na ČT art, a to nejprve v 22:20 v pořadu Na plovárně z roku 2003 a ve 22:40 titulem Vernisáž z roku 1990. Jedná se o televizní adaptaci divadelní aktovky Václava Havla. 

DT 23

Z vysílání vypadávají původně plánované pořady Čtenářský deník… Josef Formánek: Prsatý muž a zloděj příběhů (3:50), Show! (4:00) a Postřehy odjinud: Flandry očima Jaroslava Skalického (04:55).

Pořady po titulu Vernisáž budou odvysílány následovně:

  • 23:30 – Jaro s ARTE (2/4): Architektura: Wu-Šan
  • 00:00 – Film 2017
  • 00:25 – Kultura
  • 00:55 – Koncert z Tokia
  • 02:35 – Miranda III (2/6): Překvápko!
  • 03:05 – Blues ze Staré Pekárny: Už jsme doma
  • 03:35 – Jasná řeč Josefa Chuchmy
  • 04:05 – S profesorem Františkem Dvořákem za moderními českými výtvarníky
  • 04:20 – Blues ze Staré Pekárny

Autor článku

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).