Hlavní navigace

Zemřel Michal Pavlata. ČT ho dnes připomene ve vysílání

22. 1. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: archiv
KOMENTUJE OLGA WALLÓ – Ve věku 71 let zemřel herec, dabér, publicista a pedagog Michal Pavlata. ČT jej dnes dvakrát připomene ve vysílání.

Herec Michal Pavlata hrál nejdříve v divadlech v Kladně a Mladé Boleslavi, po roce 1969 účinkoval přes 20 let v Praze na Poříčí v Divadle E. F. Buriana. Po třech sezonách v Divadle ABC se stal v roce 1994 na další téměř čtvrtstoletí členem souboru Činoherního klubu.

Už jako malý se objevil na jevišti jako recitátor. Koncem 60. let vystudoval na DAMU a přes komplikace, způsobené otcovou emigrací do Švýcarska, se stal uznávaným divadelním hercem. Před kamerou točil spíše menší role.

Olga Walló, režisérka českého znění, překladatelka, úpravkyně dialogů a spisovatelka, pro DigiZone řekla: 

Míša Pavlata už není. Pláču. Byl součástí mého života, jeden z těch lidí, s nimiž se nestýkáte denně, nemusíte je vidět deset let – ale stojí za to vědět, co dělají. A když se setkáte, je to, jako vždycky bylo: Jste doma. Míšu Pavlatu jsem znala odjakživa, hrál kluky a pak mladíky v českých zněních mého otce. Byli kamarádi, a tak jsem věděla, že je na něho spoleh. Na jevišti mě moc nebral, věděla jsem, že v něm něco je, ale nějak to s ním nikdo (já taky ne) neuměl vzít za správný konec. Chytila jsem se za nos, ale pozdě. To už bylo Míšovi přes padesát a byl velký a velmi dospělý herec. S mrazením jsem se chodila dívat na jeho role do Činoherního klubu a učila se respektu. Také psal – vtipně – a byl samostatný a statečný. O své nemoci nechtěl mluvit. A pořád – pořád! – to byl ten Míša, na kterého byl spoleh. Dál už nevím. Když někdo umře, prý se nám zmenší svět. Nevím, jestli to není jinak. Svět je pořád stejně nepřehledně veliký – to jen ty, ty jsi menší a bezmocnější.

Díky svému nezaměnitelnému hlasu v kombinaci s hereckým mistrovstvím se stal vyhledávaným rozhlasovým a dabingovým hercem. Daboval například pilota T. C. v detektivním seriálu Magnum, a to dokonce dvakrát (kvůli problémům s právy na původní dabing pro TV Premiéra), diváci si ho jistě vybaví v původním dabingu série Policejní akademie, kde (kromě třetího dílu) bravurně nadaboval postavu Jonese v podání Michaela Winslowa. Dále jmenujme například původní dabing filmu Superpolda, kde propůjčil hlas Terenci Hillovi, nebo původní dabing série Krotitelé duchů (Rick Moranis).

Pavlata také napsal několik textů pro kapelu Rangers, vytvářel scénáře rozhlasových pořadů o populární hudbě a psal sloupky do novin. Psal pro Lidové noviny a jeho fotbalové pohledy vydával i deník Sport. V letech 1999 a 2006 byl členem Rady Českého rozhlasu. Komentoval i pro Parlamentní listy aktuální situaci, například nedávno k inauguraci Donalda Trumpa: Mně je úplně jedno, že bude mít Trump nějakou inauguraci, neboť už dávno prezidentuje. Amerického prezidenta si ale obvykle volíme sami. Ono to zatím vypadá, že se budou mít s Putinem rádi, ale možná že nás všechny překvapí, neboť to bude novodobý Reagan, poznamenal Pavlata pro Parlamentní listy den před Trumpovouinaugurací.

Zdravotní stav Michala Pavlaty byl v posledních letech dost vážný. V minulosti boj nad zhoubným nádorem vyhrál, v roce 2015 se zákeřná nemoc objevila znovu.

Česká televize ho ve vysílání připomene hned dvakrát:

ICTZ23

  • V 18 hodin odvysílá na ČT1 pořad Všechnopárty z roku 2016, kde byl hostem (dále účinkují: Lucie Radová a Mardoša), přičemž Michal Pavlata byl hostem pořadu ještě dvakrát – v roce 2010 a 2008 společně s kolegy z dabingu, Valérií Zawadskou a Olgou Walló.

Na ČT1 tudíž dochází k časovému předsunu u pořadů V zámku a podzámčí (14:35) a Sňatky z rozumu (16:25). Nebude odvysílán původně plánovaný pořad Příběhy slavných ve 14:35.

  • Druhé připomenutí bude ve 22:45 na stanici ČT art, kde bude odvysílán pořad Úsměvy Michala Pavlaty, kterým provází Jaromír Hanzlík.

Následující pořady začnou o 20 minut později a nebudou odvysílány původně plánované pořady Salón moravskoslezský a Ilustrované fejetony Ludvíka Vaculíka, které byly naplánovány po čtvrté hodině ranní.

Autor článku

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.