Hlavní navigace

Zemřel pedagog Antonín Přidal, Česká televize připravuje mimořádné vysílání

7. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Česká televize
UVNITŘ AKTUÁLNÍ PROGRAM ČT2 A ČT ART – Česká televize dnes v rámci vzpomínkového vysílání odvysílá jednu z Přidalem režírovaných inscenací a dále pak jím uváděnou televizní debatu.
Zesnulý režisér, překladatel a pedagog Antonín Přidal.
Autor: Česká televize

Zesnulý režisér, překladatel a pedagog Antonín Přidal.

Antonín Přidal zesnul dnes nad ránem ve věku 81 let. Po studiích anglistiky a hispanistiky na filozofické fakultě v Brně působil v šedesátých letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. V sedmdesátých a osmdesátých letech se zabýval zejména překladatelskou činností pod různými pseudonymy.

Nejznámějšími Přidalovými překlady jsou Kniha nesmyslů spisovatele Eduarda Leara a Pan Kaplan má stále třídu rád humoristy Lea Rostena. Mezi jeho další překlady najdeme knihy od autorů jako Federico García Lorca, John Updike nebo Joseph Heller.

Kromě publicistické činnosti se Přidal od začátku devadesátých let věnoval vedení Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na JAMU. Tehdy také započal svoji spolupráci s Českou televizí, pro kterou moderoval pořady Z očí do očí a Klub Netopýr. Je autorem několika básnických sbírek a divadelních, rozhlasových a televizních her.

Přidal je mimo jiné nositelem Ceny Ferdinanda Peroutky, kterou získal v roce 1998. Mezi jeho další ocenění patří Státní cena za překladatelské dílo.

Česká televize dnes připomene památku zesnulého Antonína Přidala následujícími pořady:

 

ČT art

  

20:20 Valčík na uvítanou

Příběh zrazeného člověka, který se nechtěl mstít. Inscenaci na motivy románu Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík (1995) napsal a zrežíroval Antonín Přidal, který dnes ve věku 81 let zemřel.

Nebude tak odvysílána anoncovaná epizoda ze seriálu Šílenci z Manhattanu. Všechny Následující pořady začnou s mírným zpožděním v rozmezí pěti až deseti minut.

DT 23

ČT2

22:30 Z očí do očí

Hostem Antonína Přidala byl astrolog Jiří Grygar, záznam jejich rozhovoru pochází z roku 1995.

Nebudou tak odvysílány pořady Uchem jehly, který byl plánován od 3:45, a Počesku: Veselý kopec, který měl začít ve 4:15.

Aktualizovaný program ČT2 bude po zmíněné televizní diskuzi Antonína Přidala s Jiřím Grygarem bude vypadat takto:

23:05 Vláda (20/30): Poznámka mimořádné povahy
00:05 Letecké katastrofy: Přistání naslepo
00:55 Město žen VI (9/13): Přátelé a důvěrníci
01:15 Útěk z Islámského státu
02:05 Nádraží (5/6): Měsíc bezpečnosti
02:30 Tajemství ukrytá pod hladinou II.
03:00 Žijeme s vírou
04:00 K hudbě našich prapradědů

Autor článku

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).