Hlavní navigace

Zemřel Vladimír Brabec. Česká televize mění program

3. 9. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CFFD.cz
UVNITŘ VIDEA – Oznámené změny související s úmrtím vynikajícího herce a dabéra přinesou Neobyčejné životy a komedii Jestli jednou odejdu.

Vladimír Brabec zemřel v pátek 1. září ve věku 83 let, oznámení se objevilo u jeho vnučky na sociální síti Instagram. Za svůj život hrál v desítkách filmů i televizních pořadů, celou řadu postav také nadaboval. Za drama Kazatel a žák obdržel v roce 1998 Cenu Františka Filipovského za dabing (CFFD) za Nejlepší mužský herecký výkon (role kazatele Farleye – Jack Lemmon), stejnou cenu získal ještě v roce 2013 za snímek Pouť (role Toma – Martin Sheen). V roce 1998 pak obdržel Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu a letos – za Hereckou asociaci – zasedl i v porotě dabingových cen.

Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 v Praze a v roce 1953 absolvoval DAMU. V roce 1980 obdržel titul zasloužilý umělec a v paměti národa utkvěl jako major Zeman ze seriálu 30 případů majora Zemana. Jak uvádí Wikipedie, do KSČ ale nikdy nevstoupil.

Mě strčili do šuplíku a z něj mě nechtějí vyndat. Major Zeman mě zničil jako herce, že jsem nedostával už jiné úkoly, řekl Brabec v pořadu 13. komnata v roce 2008.

V Národním divadle hrál od roku 1959 například v dramatech Romeo a Julie či Cyrano z Bergeracu. Odešel v květnu 1975, kdy ho přímo při představení Cyrana postihl jeho první infarkt. Deset let hostoval v Hudebním divadle Karlín, v posledních letech pak účinkoval v muzikálech pražského divadla Broadway. Zahrál si mj. také v seriálu My všichni školou povinní a daboval například Jacka Lemmona, Seana Conneryho, Iana Holma ve dvou dílech Pána prstenů a Rogera Moora v roli třetího Jamese Bonda ve snímku Žít a nechat zemřít. (Zdroje: Wikipedia, ČSFD, Ceny Františka Filipovského za dabing.)

Do paměti veřejnosti se nyní zřejmě zapíše jako vynikající dabingový herec 

Já jsem pro televizi mrtvej herec, kterej ale mluví, vyjádřil se Brabec ohledně dabingu v pořadu ČT 13. komnata. Do rejstříku jeho herců patří například následující jména:
Albert, Finney
Anthony, Hopkins
Anthony, Quinn
David, Carradine
Donald, Sutherland
Gene, Hackman
Hal, Holbrook
Harry, Morgan
Christopher, Plummer
Ian, Holm
Jack, Lemmon
Leslie, Nielsen
Marcello, Mastroianni
Michael, Caine
Michel, Serrault
Philippe, Noiret
Pierre, Arditi
Robert, Duvall
Rod, Steiger
Roger, Moore
Sam, Shepard
Sean, Connery
Vittorio, Gassman
Walter, Matthau

Brabec nahradil Karla Jánského v nových dílech Dallasu a propůjčil hlas J. R. Ewingovi. Každej člověk má svůj charakter. Jeden je takovej, druhej onakej a ten J. R. je jasně danej, řekl divákům v lednu 2013 v pořadu Volejte Novu.

ČT1 dnes nasazuje:

CIF23

  • 15:05 – Neobyčejné životy Vladimír Brabec (opakování v úterý, 5. 9., v 9:50) – Vzpomínka na filmového, divadelního a televizního herce, který zemřel 1. září ve věku 83 let. Scénář a režie V. Polesný.
  • 17:15 – Jestli jednou odejdu – Iva Janžurová a Vladimír Brabec v rodinné komedii, v níž se matka vzbouří proti sobectví svých nejbližších (1985). Scénář B. Zelenková, režie F. Filip.

Na ČT1 se mění vysílání následujících pořadů:

  • 14:05 – O loupežníku Olbramovi – zrušeno
  • 14:45 – Rozmarné léto – zrušeno
  • 15:05 – Dobrá Voda: Zklamání – změna času vysílání (původně od 16:00)
  • 17:20 – Hercule Poirot XIII: Hra na vraždu – zrušeno
  • Od 18:55 dále beze změny.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).