Hlavní navigace

Žena naletěla podvodníkům, zaplatila jim stovky tisíc korun za údajné dědictví

12. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podvodné e-maily, které slibují výhru v loterii, pohádkové dědictví nebo dar od miliardáře, jenž se rozhodl zchudnout, nejsou vůbec ničím novým. Evidentně si ale stále najdou své oběti, což potvrzuje případ ženy z Jindřichova Hradce. Ta dostala v květnu loňského roku podle ČTK e-mailem nabídku. Odesílatel se představil jako Patrik Chan a vydával se za zaměstnance banky v Hongkongu, jejíž movitý klient Musa Omara Numana zemřel před lety při výbuchu v Iráku. Jelikož se prý bance nepodařilo najít…

Podvodné e-maily, které slibují výhru v loterii, pohádkové dědictví nebo dar od miliardáře, jenž se rozhodl zchudnout, nejsou vůbec ničím novým. Evidentně si ale stále najdou své oběti, což potvrzuje případ ženy z Jindřichova Hradce. Ta dostala v květnu loňského roku podle ČTK e-mailem nabídku. Odesílatel se představil jako Patrik Chan a vydával se za zaměstnance banky v Hongkongu, jejíž movitý klient Musa Omara Numana zemřel před lety při výbuchu v Iráku. Jelikož se prý bance nepodařilo najít právoplatného dědice, ženě bylo nabídnuto vydávat se za příbuznou a přihlásit se tak k částce 22,5 milionu amerických dolarů.

KL24

Jde o modelový příklad e-mailových podvodů, jehož kořeny sahají ještě do dob klasických papírových dopisů. Žena si měla po vyinkasování částky přijít na třicet procent z dědictví. Souhlasila tedy se založením účtu v Nizozemsku, k němuž měla přístup přes Internet. I to ovšem byl podvod – žádný účet ve skutečnosti neexistoval, takže připsaná částka z dědictví byla jen virtuální. Žena se však nechala přesvědčit k zaplacení poplatku za osvobození od daně 29 250 dolarů. Dalších 3900 dolarů zaplatila za různé vymyšlené poplatky. Odmítla až zaplatit 50 000 dolarů za převod fiktivních peněz do České republiky.

Případem se zabývá policie. Mladá žena zřejmě pod vidinou závratného zisku ztratila racionální uvažování, okomentovala případ Hana Millerová, tisková mluvčí jindřichohradecké policie. V této souvislosti připomínáme osvětový článek Finanční podvody na Internetu, který před časem vyšel na našem sesterském serveru Měšec.cz. Upozorňuje na fenomén nigerijských dopisů i balíčků a věnuje se také fikanějším čínským dopisům a balíčkům, obzvláště nebezpečným tzv. ukrajinským dopisům a podvodným loterijním e-mailům. (Finanční noviny)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).