Hlavní navigace

Názory k článku Zhmotněný AliExpress. Jak to vypadá na obřím tržišti s elektronikou v Číně

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 8. 9. 2017 17:39

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Píši totéž níže. Ale vždy se najde ten, kdo věci nerozumí, zkušenosti nemá - ale pevně věří v kosmickou kvalitu čínských součástek. A někdo, kdo věří v neochvějnou morálku čínských prodejců, jejichž čest a morálka by jim nedovolila pančovat či prodat šmejd.

  Mám mnohonásobné zkušenosti.

  Čip pro flash s deklarovanou velikostí 64 GB měl ve skutečnosti 8 MB. Číňan počítal s tím, že někdo si zkusí nahrát pát kilobajtů dat, zjistí, že to funguje správně a nakoupí. Také tam měl 64 GB flešky, a hádejte co? Nahrajete tam 1 MB soubor, ono to funguje. A uvnitř ta samá fleška 8 MB. Windows to ale hlásí, že fleš má kapacitu 64 GB.

  Číňan klidně přeznačí čip stejných rozměrů a stejných pinů na cokoli. Klidně vám přeznačí videoobvod na mikroprocesor, když budete chtít mikroprocesory a ne videoobvody.

  Číňané dokáží zmrvit i jednoduché součástky. Tranzistory, operační zesilovače - pokud vůbec fungují, mají tak šíleně špatné parametry. Dále se velice zvyšují různé druhy šumu - základní to ukazatel nekvalitního materiálu křemíku a nekvalitní technologie.

  Nakupovat v Číně je možné jen s velmi vysokými znalostmi, kvalitní měřící technikou, dokonalou znalostí místních reálií, ideálně ještě agentem přímo v Číně - a velkým rozmyslem.

  Jak už jsem psal, i kdybych byl přímo v Číně na místě toho bazaru, nekupoval bych tam součástky. Na to už čínské vyfikundace velice dobře znám. Ale chápu, že nezkušený člověk, třeba autoři Lupy - nechápou realitu.

 • 8. 9. 2017 17:22

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  To, co Číňané prodávají běžným osobám, tedy i na tom bazaru, tak stojí za houno tak, jak povídám. Až tam někdo něco nakoupíte, dejte vědět, jsem jedno velké ucho.

  Já už z Číny kupoval leccos, jak přímo, tak skrze velké firmy. Každý, kdo skutečně dělal někdy elektroniku, to ví také. Není náhodou, že tyto nadšenecké články o čínských bazarech se píší na Lupě, ale nikoli v odborných publikacích o elektronice, nebo mezi zkušenými elektroniky. Tam se velice dobře ví, co jsou to za šmejdy - a mají z těchto výrobců a prodejců spíše bolení hlavy než nadšení. Mnohý prohnaný český obchodník a prodejce elektroniky tyto šmejdy kupuje a prodává a deklaruje jako kvalitní součástky. U nás např. velké e-shopy GES, GME a řada dalších.

  Asiaté katují kosty kde mohou, a na kvalitu kašlou. Nekvalitní technologie výroby čipů a nekvalitní materiál křemíku se především projevuje rychlým stárnutím součástek. Ona ta součástka nevydrží to, co kvalitní. A pokud jí někam osadíte, a ona není hned první den mimo parametry, tak ukrutně rychle stárne.

  Např. české obchody součástek, nebo různá dealextreme, aliexpres a další apod. jsou plné součástek většinou indického výrobce CDIL. Velice doporučuji každému, protože nabít si ústa hned na začátku, a zbavit se naivity o kvalitě/výhodnosti čínských elektronických součástek - je velice léčivé. Zkušení elektronici to vědí, a netřeba jim to sdělovat. Lupa bude psát nadšeně o čínských zdrojích součástek a bazarech.

  Takže koupit noname elektronické součástky od noname výrobců (a klidně vám tam prásknou nápis kvalitního západního výrobce součástek, to je pro Asiaty ten nejmenší problém) udělá pouze nezkušený elektronik, a nebo ten kdo čte nadšenecké a wow články na Lupě.

 • 7. 9. 2017 7:18

  jano (neregistrovaný) ---.178-41-34.t-com.sk

  bol som tam, oplati sa tam nakupit len to, co sa neda zmrvit a je jasne, o co ide (krabice, chladice, krokace a pod), znackove suciastky su vymety na hranici alebo za toleranciou, elektrolyty sa nafukuju, usb kable s vodicmi s mikroskopickym prierezom a pod., na cinsku elektroniku a domace bastlenie bez zaruceneho vysledku ale dobre ...

 • 7. 9. 2017 20:53

  muf (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Kvalita tomu ovšem odpovídá:-)
  Je velmi poučné občas vidět snímky běžných standardních čipů, zakoupených "od Číňana" a porovnat je s aktuální produkcí. To se pak třeba zjistí, že vám prodali operační zesilovač, vyrobený v 80. letech. Jak dlouho a za jakých podmínek ta "nová" součástka někde fungovala raději nedomýšlet...

  Někdy je to vskutku bizarní. Nedávno třeba kdosi na Twitteru zmiňoval případ, kdy byl zakoupen IO SN74LS189N, což je 64bitová RAM - klasický TTL obvod. Asi jej potřebovali jako náhradní díl do nějakého starého průmyslového zařízení. No a ten se jaksi choval poněkud záhadně... Vyklubal se z něj přeznačený starý obvod pro tónovou volbu, používaný v 80. letech v pevných tlačítkových telefonech. Takže pozor, Číňan už jede někdy jen na počet pinů!!
  Má to 16 pacek? Má, tak co bys ještě chtěl :-)))

 • 8. 9. 2017 6:15

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  A co tam vlastně chcete koupit?

  Čínské a asijské součástky jsou nejhorší zmetky, co existují. Asiaté tvrdě využívají toho, že do kvality křemíku - ať už samotné čistoty použitého křemíku při výrobě či technologických postupů - není vidět. Stejně tak není vidět do kvality mnohého dalšího. Nehledě na to, že často v čipu není ano celý obvod, který to deklaruje.

  Já bych tak kupoval čipy, mikroprocesory, kabely, zdroje, měřiče a mnohé další zminěné v článku jen tehdy, pokud bych to chtěl mít na ozdobu ve vitríně za sklem - a nikdy to ani náhodou nehodlal použít do žádné elektroniky.

  Ty běžné značky na skladě typu Xilinx a další jsou originální stejně jako čínské tepláky značky Adibas. Jen je tam prostě logo Xilinxu, to není až tak velký problém natisknout na čísnký čip vyrobený asijskou uklízečkou po směně z toho, co smete z podlahy.

  Naprostá většina těch součástek je zadarmo drahá. Nemá ve skutečnosti ani cenu šrotu.

  Právě jásání nad takovýmito bazary je klasická chyba začínajícího elektronika, když začne dělat první kroky v elektronice. Ale realita jeho naivitu krutě vyléčí. Už dávno není doba, kdy můžete nakupovat (nejen v elektronice) kdekoli cokoli, a většina je použitelných. Globální kapitalismus a asijské inovace jsou o tom, že musíte setsakra ověřovat, co kupujete, kde to kupujete, a i tak neustále kontrolovat, abyste měli aspoň malou šanci na kvalitu - a i tak občas budete napáleni a vyhazujete.

  Já kdybych jel do Číny a náhodou narazil na takový bazar, tak s tím ani neztrácím čas. Jdu třeba do restaurace nebo do bazénu, a bazaru bych věnoval pár minut spíše ze zvědavosti. Nakupovat bych tam nenakupoval, to můžu rovnou peníze spláchnout do WC, nebo si jimi zapalovat doutníky či je propít - bude to užitečnější.

 • 8. 9. 2017 17:45

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  "Tak takhle si představuji ráj pro kutily. Za foto díky."

  To není ráj pro kutily, to je Pandořina skříňka plná nemocí a šmejdů pro naivní kutily, než prozřou - a pochopí, že nakupovat tam ty nekvalitní a pajcované šmejdy je nesmysl.

 • 8. 9. 2017 20:56

  jano (neregistrovaný) ---.178-41-34.t-com.sk

  Nie za houno, ale za houno^houno. Ak trochu do veci vidis, na odbornych serveroch sa toho uz prebralo spusta, napr. o cinskych "klonoch" FTDI sa pisalo kdekade. Cinan nema absolutne nijaky problem s certifikaciou, fake oznacenim noriem a technickym riesenim, pod., napr. kludne pouzije spletany audiokabel (kopa smaltovanych dratkov pre obe polarity) na vystupe zdroja 36V / 4A, staci na takyto vystup slapnut a to je potom ohnostroj v priamom prenose. Podstatne je zhrabnut prachy a zmiznut, reklamacie funguju tak (ak vobec), ze poslu rovnaky zmetok este raz. IO su bud mizerne klony vyrabane kdesi na dedine zo starych masiek kupenych lacno po skonceni vyroby (porovnaj si sumove vlastnosti prastareho originalneho ICL7106 s tym, co kupis dnes - cislice poskakuju jak besne), vymety po testovani vo fabrikach, co nepresli alebo rovno fake klony. Ak sa v cine vyskytuje cosi kvalitne, tak je to rovnako drahe alebo drahsie ako kdekolvek inde - napr. nakup originalnych cipov (nevedeli okopirovat, kazdy chip mal laserove trimrovanie) od Maxim bol v cine vyrazne drahsi ako rovno z USA ...

 • 7. 9. 2017 7:38

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  To vypadá jako výprodej nákladů z potopených lodí :-)

 • 7. 9. 2017 16:40

  krtek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vypadá to dle jedné fotky že se tam zboží prodává na váhu :)

 • 9. 9. 2017 6:03

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  "Ak sa v cine vyskytuje cosi kvalitne, tak je to rovnako drahe alebo drahsie ako kdekolvek inde"

  To můžu potvrdit. Jsem schopen sehnat a koupit si pro sebe kvalitní elekronické součástky nebo různé věci (USB nabíječky, huby, ...) v ceně nižší, než bych koupil kdekoli v Číně. A dokonce než jsem kdy v Číně viděl kohokoli nakoupit. S důrazem na "kvalitní".

  Ceny v českých obchodech, nebo v západních e-shopech jsou u kvalitních věcí většinou výrazně níže, než v Číně.

  Jediné co nemohu levně sehnat je nějaký rozumně kvalitní cuprextit za rozumně nízkou cenu. Stačí jednostranný.

 • 7. 9. 2017 11:46

  Petr (neregistrovaný) ---.customer.interconnect.cz

  V české vietnamské tržnici (třeba Sapa) to nebude o moc jiné. Jen menší.

 • 8. 9. 2017 2:45

  magdy (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  z komentu výš použiju slovo bizarní a to, myslím, vystihuje celou čínskou ekonomiku se stylem š made in čajna, tajwan, průwan, kdy dnes už se skoro divím, když jakákoli nově koupená elektronika funguje a přestávám se divit, jak může někdo vyrábět a prodávat atrapy kabelů na rozdvojení signálu ze satelitu na projektor (mam už doma 3 jednoznačně nefunkční, tak to asi nebude náhoda) a ohledně druhého projektoru (za cenu lampy do prvního - zrovna koukám na horor v uhlopříčce 3m, polovina možností projektoru) sice ne tak ostrý obraz jako u prvního, ale stále žasnu, že je funkční

  a přesně.. sapa.. ta je sice "pouze" přízemní, ale ztratit se tam lze okamžitě a divim se, jak sem z článku pochopil, že v té číně i 1 ks prodají, prtže v sapě 1 ks mikiny za 400 sice kupodivu taky, ale např boty, které budou nejspíš dražší, nekompromisně prodají pouze od krabice (plné bot) výš, takže fakt výhodné ))))

  kde jsou ty časy, kdy výrobky fungovaly, řadu let a žádná čajna

 • 8. 9. 2017 15:25

  TRIO (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Fakt bych vám doporučoval do té Číny zajet a zkontrolovat, jestli skutečně ta kvalita křemíku stojí za houno jak to tady tvrdíte. A napište nám sem, jsem jedno velké ucho.