Hlavní navigace

ZIRCON Topfun Box: IP Box určený hlavně pro internetové služby

7. 5. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společnost Topfun Media a.s., provozovatel videopůjčovny Topfun, uvedla do skupiny zařízení určené primárně pro přístup k této službě tento unikátní přístroj.

Jedná se o Zircon Topfun Box pro uživatele běžných televizorů, který zakoupíte pouze se službou. Jeho výrobcem je česká společnost Inter-sat. Zařízení zpřístupňuje službu Topfun na libovolném televizoru s HDMI portem včetně kanálu Slovak Sport 2 s fotbalovou Premier League, která bude již přístupná v nejvyšší možné obrazové kvalitě. O tuto službu je v současnosti mezi uživateli velký zájem. 

Panely

Celé zařízení je velice malé, jeho rozměry jsou: 110×70×18mm.

Vlevo je port LAN pro připojení k internetové síti pomocí LAN kabelu, dále zde je IR port pro připojení externího čidla dálkového ovládání a pro připojení napájecího externího zdroje je zde zásuvka DC 12V/1,5A

Odleva na bočním panelu nalezneme port USB pro připojení externího úložiště, nebo pro připojení WiFi adaptéru, pokud nepoužijeme pevné připojení k síti. To však není součástí balení. Vpravo je výstup HDMI pro připojení k televizoru pomocí HDMI kabelu.

IR

IR čidlo, které musí být zapojeno, abychom mohli s Boxem komunikovat pomocí dálkového ovládání. Samotný Box totiž na panelu není vybaven žádným čidlem. 

Dálkové ovládání

Velice jednoduché a malé dálkové ovládání vyrobené v černé barvě je velice lehké. Je napájené knoflíkovou baterií 3V (vpravo na obrázku). Vybavené je všemi potřebnými tlačítky. Nepřepínáme s ním ani programy, a proto neobsahuje numerická tlačítka.

Adresy zadáváme pomocí virtuální klávesnice přímo z menu přijímače.

Napáječ

Externí síťový napáječ má dostatečně dlouhý kabel. 

Hlavní menu

Zde je Hlavní Menu přijímače. Pomocí šipek vlevo/vpravo na dálkovém ovládání si volíme požadovanou službu. Nabídky rotují dokola a požadovanou službu spustíme tlačítkem OK. Vpravo nahoře na obrazovce se nám zobrazuje aktuální počasí v místě instalace přijímače. Tato služba se aktivuje až po přihlášení k internetové síti.

Nastavení systému se skládá pouze z těchto tří položek a jedné informace:

• Nastavení sítě IP – DHCP vypnuto/zapnuto
• Informace o zařízení – zobrazí model přijímače, H/W verzi, Softwarovou verzi, Datum vydání, Výrobní číslo, Uživatelské ID, IP a MAC
• Bezdrátové WiFi připojení – zde konfigurujeme externí USB WiFi adaptér, který však není součástí dodávky
• Tovární nastavení – použijeme v případě obnovy systému do výchozího nastavení

Pokud si zakoupíme WiFi dongle, nakonfigurujeme je zde v tomto okně.

Menu TOPFUN

Obrázek lze zvětšit

Obrázek lze zvětšit

Zařízení umožní svým uživatelům sledování jednotlivých filmů za poplatek, přístup do filmové databáze za pevné měsíční předplatné i sledování televizních kanálů, které Video-on-demand služba Topfun nabízí. Zaplatíte, přihlásíte se a užíváte službu. Podmínky pro platby a balíčky služeb jsou uvedeny na konci recenze. U volných služeb, které Menu nabízí, samozřejmě neplatíte nic.

Výběr pořadů služby Topfun

PICASA

Obrázek lze zvětšit

Obrázek lze zvětšit

Obrázkový portál PICASA vyžaduje přihlášení. Pro vstup musíte provést nejdříve registraci na jejich webových stránkách.

YouTube

Obrázek lze zvětšit

Obrázek lze zvětšit

V aplikaci YouTube se pohybujeme pomocí tlačítek se šipkami na dálkovém ovládání. Videa můžeme vyhledávat zadáním klíčového slova na virtuální klávesnici.

Media Player

Obrázek lze zvětšit

Obrázek lze zvětšit

Po otevření nabídky Media se dostaneme do Playeru přijímače, který je schopen přehrávat fotografie JPEG, audio nahrávky a video soubory uložené na externím disku. Přijímač nepřehrává MP3 zvukový doprovod u AVI souborů. Pouze AC3 a DivvX Audio. Podařilo se mi přehrát i video soubor MPG4. Samostatné MP3 hudební soubory lze přehrát bez problémů. Na obrázku vpravo je přehrávání video souboru *.ts, který také bez problému přehrává. Vzhledem k tomu, že existuje nespočet video formátů, je třeba si přehrávání vyzkoušet individuálně.

Přijímač nemá žádný displej a ani IR čidlo ke komunikaci s dálkovým ovládáním. To je dáno tím, že všechny funkce se ovládají pomocí obrazovky. Proto můžeme celou malou krabičku přijímače umístit nebo přilepit pomocí přiložených samolepek na zadní část televizoru, nebo na jiné vhodné místo, kde nebude vidět. Ke komunikaci s přijímačem slouží externí čidlo, které má solidně dlouhý kabel a také jej lze přilepit. To umístíme na horní, nebo spodní hranu televizoru tak, aby mělo vizuální kontakt s dálkovým ovládačem.

Příklad umístění IR čidla na horní hranu televizoru.

Obchodní podmínky předplatného s Boxem

Cena se odvíjí od objednaného balíčku. 

Seznam cen balíčků pro zákazníky, kteří nevlastní Topfun Box, si můžete zobrazit na stránkách Topfunu zde.

Služba je schopná obsloužit 80 000 diváků v jednom okamžiku. Pro uživatele osobních počítačů, kteří nevlastní Box, Topfun nabízí omezenou nabídku stream videa pouze pro první kanál slovenské sportovní televize. V rámci webu si tento kanál prodává Slovak Sport sám. Služba Topfun mimo jiné podporuje Smart televizory a další chytrou černou elektroniku značek Samsung, Panasonic, Sony, LG, Philips a Gogen.

Subjektivní hodnocení

Topfun Box je zařízení, které umožní divákům s televizorem, který nedisponuje Smart funkcemi, tuto službu využívat. Při instalaci a provozu jsem nezaznamenal žádné problémy. Media Player integrovaný v přijímači podporuje prohlížet a spouštět některé audio, video a obrázkové soubory. Spouštěná videa a live streamy z vysílání se zobrazují při řádném připojení k síti v dobré kvalitě, bez výpadků. Zařízení se službou je přijatelné i cenou.

Balení obsahuje:

UXD

• Přijímač Topfun Box
• Dálkové ovládání
• Externí síťový napáječ
• Knoflíkovou baterii 3V
• HDMI kabel
• Samolepky na instalaci
• Český manuál

Přijímač k testu zapůjčil: www.topfun.tv
Topfun Media, a. s., Bohdalecká 1483,
101 00 Praha 10 – Michle, Czech Republic
jan.lakomy@topfun.tv
Dolní náměstí 1356, 755 01 Vsetín, Czech Republic

Jaké služby by podle vás měl poskytovat ideální VOD přijímač?