Hlavní navigace

Rada ČT zvolila novou dozorčí komisi, probrala plány televize do roku 2024

25. 11. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Česká televize
Textová online reportáž z místy bouřlivého zasedání Rady České televize, které mělo na programu volbu nové dozorčí komise, aktualizaci televizního rozpočtu kvůli koronavirové pandemii nebo dlouhodobé plány do roku 2024.

Rada České televize ve středu za napjaté atmosféry zvolila novou pětici svých ekonomických poradců, kteří tvoří dozorčí komisi. Tři z 15 členů rady se odmítli tohoto hlasování účastnit, protože ho považovali za nezákonné. Vadí jim, jakým způsobem Rada ČT odvolala předchozí dozorčí komisi na svém zasedání 11. listopadu 2020.

Čtyři z pěti odvolaných členů dozorčí komise zároveň radě poslali předžalobní výzvu, v níž rozhodnutí zpochybňují. „Nedopustil jsem se žádného jednání, které by bylo důvodem pro odvolání z funkce. Pokud Rada ČT tak neučiní – nevrátí mi zpět funkci –, obrátím se na příslušný soud,“ stojí v jedné z výzev. 

Případnou náhradu škody by musela hradit Česká televize, protože Rada ČT nemá právní subjektivitu. „Pokud se protizákonně odvolaní členové odvolají či podají žalobu k soudu, může být výsledkem milionová škoda způsobená ČT. Kuriózní výsledek působení rady, jejíž noví členové si chtěli údajně posvítit na řádné hospodaření ČT,“ uvedl také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Na rozpor se zákonem při odvolání dozorčí komise 11. listopadu upozorňuje právní argumentace spoluautorky zákona o České televizi Hany Marvanové. Z té dnes citoval radní Zdeněk Šarapatka, když varoval své kolegy, aby o nových členech dozorčí komise nehlasovali.

Místopředseda Rady ČT Pavel Matocha, který dnešní jednání řídil, naopak tvrdí, že všechno bylo v souladu se zákonem. Odkázal mimo jiné na právní argumentaci ze 14. července 2010, která se objevila jako příloha zápisu z tehdejšího jednání Rady ČT. Pod argumentací je podepsána bývalá radní, atletka Helena Fibingerová.

Právní argumentace k odvolání dozorčí komise Rady ČT, která byla přílohou zápisu z jednání 14. července 2010.
Autor: Repro Rada ČT

Právní argumentace k odvolání dozorčí komise Rady ČT, která byla přílohou zápisu z jednání 14. července 2010.

Radní Zdeněk Šarapatka rovněž nahlas četl dopis generálního ředitele Petra Dvořáka, v němž nejvyšší manažer veřejnoprávní televize členy Rady České televize před hlasováním upozorňuje, že někteří kandidáti do dozorčí komise zřejmě nesplňují podmínku nestrannosti. Česká televize nemůže garantovat, že nejsou v obchodním střetu zájmů, protože jména kandidátů dopředu neznala a nemohla tedy v příslušných systémech prověřit, zda s nimi nemá nějaké smlouvy nebo soudní spory. 

Volba nových členů dozorčí komise se značně protahovala. V první tříkolové volbě se podařilo vybrat tři členy. Další dva rada zvolila až v opakované volbě po více než hodinové přestávce.

Novými členy dozorčí komise se nakonec stali Eva Hubková, Petr Juchelka, Jan Lamser, Michal Petrman a Zuzana Prokopcová.

Eva Hubková je bývalá ekonomka provozního úseku České televize, která se s televizí soudila o neplatnost výpovědi. Spor dospěl až k Ústavnímu soudu, který její ústavní stížnost odmítl. V únoru letošního roku neúspěšně kandidovala do Rady České televize. Do dozorčí komise ji navrhl radní Vladimír Karmazín.

Petr Juchelka se členem dozorčí komise stal na návrh radního Pavla Matochy. S ním sdílí zálibu v šachu, jinak je předsedou představenstva Letiště Pardubice a členem ODS.

Jan Lamser, kterého navrhnul radní Daniel Váňa, je bankéř, ekonom a také šachista. Je velkým fandou a propagátorem blockchainových technologií.

Michal Petrman je finanční konzultant, působí v dozorčí radě a výboru pro audit Moneta Money Bank. Je členem správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a správní rady VŠE. Do dozorčí komise Rady ČT usedl na návrh radního Pavla Kysilky.

Zuzana Prokopcová je ekonomka a auditorka, stejně jako Petrman zasedá ve výboru pro audit Moneta Money Bank. Kandidátkou do dozorčí komise se stala na návrh člena rady Martina Doktora.

ebf - tip do článku - debata

Ve srovnání s volbou dozorčí komise proběhly další body programu podstatně klidněji. Hladce prošla aktualizace letošního rozpočtu České televize kvůli pandemii koronaviru, radní schválili také aktualizaci dlouhodobých plánů do roku 2024. Oproti původním plánům se naopak nezabývali volbou nového předsedy Rady ČT a jednoho místopředsedy. Řízení schůzí teď mají na starosti jen dva zbývající místopředsedové Daniel Váňa a Pavel Matocha.

Další podrobnosti čtěte v naší online reportáži, kterou jsme po celých šest hodin zasedání Rady ČT přinášeli:

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).