Hlavní navigace

Změny digitálního rozhlasu v Sasku: Sjednocení kanálů a redukce vysílačů

8. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V úterý 9. prosince dojde k úplnému vypnutí vysílačů Chemnitz – Totenstein a Zwickau, jejichž signál byl šířen na kanálu 12A. O den později budou přeladěny vysílače Leipzig – Stadtwerke a Oschatz.

Majitelé digitálních rozhlasových vysílačů, kteří se nacházejí v dosahu saského veřejnoprávního DAB multiplexu, by měli zpozornět. Právě na pondělí až středu jsou v síti v tohoto média naplánované významné změny. Tou první je především sjednocení veřejnoprávního multiplexu na společný kanál, který bude nově 9A. Vysílání na původním kanálu 9C dnes ukončí o půl deváté ráno vysílače Löbau a Dresden, v 19 hodin by se jejich signál měl objevit už na nové pozici. To stejné bude platit pro vysílač Chemnitz – Geyer, jen s tím rozdílem, že tato lokalita fungovala původně na kanálu 8D.

K TÉMATU: Středoněmecký rozhlas připravuje rozsáhlé změny v DAB, dotknou se i Čech

Content First 2022_tip temata

V úterý 9. prosince dojde k úplnému vypnutí vysílačů Chemnitz – Totenstein a Zwickau, jejichž signál byl šířen na kanálu 12A. O den později, tedy ve středu 10. prosince, budou přeladěny vysílače Leipzig Stadtwerke a Oschatz – Collm. První využíval kanál 6C, druhý kanál 12A. Po přeladění budou vysílače zařazeny do jednofrekvenční sítě na společném kanálu 9A. O regionální odpojování pochopitelně majitelé DAB přijímačů nepřijdou. Lokální mutace MDR najdou v multiplexu na kanálu 9A. regionální zpravodajství zprostředkují konkrétně stanice MDR Sachsen Leipzig, MDR Sachsen Dresden a MDR Sachsen Extra.

K přelaďování digitálního rozhlasu dnes a v následujících dnech dochází také ve spolkové zemi Duryňsko. Veškeré změny jsou popsány v této přehledné tabulce.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.