Hlavní navigace

Zonky napůjčoval za první rok 182 milionů. Další šanci vidí v PSD2

28. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nová regulace platebních služeb má otevřít dveře všem fintechovým službám. Svou šanci cítí i Zonky.

Na konci příštího roku chce mít Zonky za sebou víc než 1,2 miliardy zprostředkovaných peněz. To je plán. „Pokud chcete rozesmát Boha, tak si dělejte plány, to je nám jasné. Ale rádi bychom se k této hranici dostali,“ tvrdí šéfka P2P služby Zonky Lucie Tvarůžková.

Zonky zprostředkovává menší půjčky do výše tří set tisíc korun. „Průměrný úrok je 8,9 procenta a momentálně každý měsíc přes nás protečou půjčky kolem 40 milionů,“ dodává Tvarůžková s tím, že průměrná půjčka se pohybuje kolem 133 tisíc korun a do projektů své peníze nasypalo necelých pět tisíc investorů. Dalších, skoro šest a půl tisíce, jich čeká na zapojení do systému. 

Během prvního roku zatím systém Zonky zaznamenal jen jednoho dlužníka. Podle čísel firmy totiž sedmdesát procent žádostí neprojde interním hodnocením. Nejčastěji si k nám chodí lidé refinancovat. V průměru ušetří na úrocích 20 tisíc a 80 tisíc na kreditce,“ tvrdí Tvarůžková. 

Budoucnost projektu je podle Tvarůžkové především v automatizaci a zapojení nových technologií. To je větší téma než samotná expanze na další trhy. „Další trhy nejsou v plánu, na to jsme ještě moc na začátku,“ tvrdí Tvarůžková.   

Dvacetihlavý tým celé služby chce být schopný poskytovat půjčky mnohem rychleji a připravuje i projekt pro okamžik, kdy se otevřou stavidla bankovní regulace pod krycím názvem PSD 2. Právě nová unijní směrnice by měla umožnit třetím stranám mít přehled o zůstatku na účtu nebo provádět platby po internetu za klienty. „To bude samozřejmě velká šance pro všechny fintech projekty. I my máme něco připraveného,“ tvrdí Tvarůžková. 

Už teď kolem samotné služby vytvořil malý ekosystém aplikací, které leckdy vyřešily potřeby, které měli samotní uživatelé, a to především s notifikacemi nebo s různými statistikami. K tomu Zonky poskytuje své otevřené API. 

Samotný projekt půjčuje ostatním, ale na sebe si zatím ještě nevydělá. Bere si dvě procenta z půjčované částky od klienta a jedno procento z toho, co ročně proinvestuje od investora. 

ebf - tip do článku - debata

„Provozně do zisku se dostaneme do čtyř až pěti let. Je to pozvolný byznys,“ tvrdí Tvarůžková. Služba má ale záda krytá především penězi HomeCreditu, který tvoří už výrazný podíl na příjmech celého Creative Docku, kde Zonky vznikl.

O tom, že s penězi se dá pracovat i jinak než prostřednictvím bankovních úředníků, přesvědčuje tuzemský internet čím dál tím více nových služeb. Směnárenské Valuto sice odchází, ale za necelé dva roky stihlo vyměnit peníze za víc než dvě miliardy. Prvky crowdfundingové hry zase pro investory připravil Roklen, který rozjel v květnu službu Fundlift

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).