Hlavní navigace

Zpětný odběr elektrozařízení a baterií roste. Má to ale háček

23. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv autora
Ten podle skupiny REMA spočívá v tom, že i tak stále více baterií končí v běžném odpadu, a také v tom, že se na trh každoročně dostává větší množství elektroniky.

Ve zprávě se píše, že Evropská unie přijala poměrně přísná opatření týkající se sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií. Podle jednotných pravidel musí státy Unie v letošním roce vybrat zpět minimálně 40 % všech elektrozařízení uvedených na trh. U přenosných baterií a akumulátorů je cíl stanoven na až 45 % objemu uvedeného na trh.

Podle nejnovějších statistik skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií, sice celkový sběr elektroodpadu od roku 2014 vzrostl o desítky procent, ale problémem je rostoucí množství elektroodpadu a také fakt, že na trh je každoročně uváděno větší a větší množství elektroniky, baterií a akumulátorů. Čísla ukazují, že v loňském roce bylo na trh uvedeno o téměř pět procent výrobků v kusech více než v roce 2014, potvrdil trend ředitel skupiny REMA David Vandrovec.

Největší zájem je přitom o dobíjitelné baterie a akumulátory, které momentálně tvoří 80 % všech baterií na trhu. Konkrétně pak výrobci nejčastěji sahají po typech Li-Ion a Li-Po. Nejvíce se s nimi setkáváme právě proto, že jsou vestavěny v drobném moderním elektru, jako jsou mobilní telefony, přehrávače nebo tablety, doplňuje David Vandrovec.

MMF24

V České republice existuje už deset let možnost odvézt nepoužívaná elektrozařízení a baterie či akumulátory na místa zpětného odběru, což jsou například prodejci spotřebičů. Kromě toho je možné najít i speciální sběrná místa vytvořená například ve firmách, školách či veřejných institucích. Povinnost odebírat elektroodpad mají také všechny obchody se spotřební elektronikou s prodejní plochou větší než čtyři sta metrů čtverečních. Menší spotřebiče musí navíc přijmout zdarma.

Skupina REMA aktuálně zaštiťuje řadu projektů na podporu sběru a ekologičtějšího chování ve společnosti. Skupinu tvoří v současné době tři společnosti: REMA Systém, REMA Battery a REMA PV Systém. Například REMA Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Založena byla 14. února 2005 na popud největších dovozců a výrobců informačních technologií a telekomunikací v ČR.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).