Hlavní navigace

Zpráva z Invexu: Březen bude počtvrté měsícem Internetu!

12. 10. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tisková konference na Invexu 2000 odstartovala nový ročník populární akce BMI. Poklidný průběh tiskovky však narušila hrstka demonstrantů s poněkud zvláštními požadavky. O co jim šlo?

Zvláštní perličkou letošního Invexu se stala včerejší tisková konference, která měl zahájit nový, v pořadí již čtvrtý ročník měsíce Internetu (kterým je již tradičně měsíc březen). Průběh tiskovky narušoval již od jejího začátku zvláštní hlomoz, který do sálu č. 103 v Adminis­trativní budově BVV pronikal skrze dveře. Znělo to jako nějaké povykování či hlasy hádajících se lidí, ale skrze zavřené dveře nebylo možné poznat, o co přesně jde. Tiskovka byla i přesto zahájena a předseda sdružení BMI začal nový ročník představovat, když tu se dveře prolomily a do sálu vtrhla skupinka bojovně naladěných mládenců a dívek. Pravda, do nedávných pouličních bojovníků proti zasedání MMF měli daleko, ale i tak z nich šel docela strach. Nejasný byl i důvod, proč do sálu vlastně vtrhli – křičeli něco jeden přes druhého a tak jim nebylo vůbec rozumět.

330

V první chvíli to dokonce vypadalo, že jsou to ekologičtí aktivisté bojující proti jaderné energetice a že si odskočili od Temelína důrazně zaprotestovat proti heslu:

Internet: jaderná elektrárna pro každého!

které pořadatelé zvolili jako motto nového ročníku akce BMI.

Nakonec se ale ukázalo, že to nejsou ekologičtí aktivisté a že vůbec nešlo o špatnou interpretaci tohoto hesla, které správně zní:

Internet JE pro každého!

331

Ve skutečnosti to byli mladí uživatelé Internetu, kteří přišli důrazně protestovat proti tomu, aby se podpora celosvětové sítě sítí omezovala jen na jeden jediný měsíc v roce. Hesla, se kterými přišli (jako „pryč s březnem“, „Internet pro každého“ či „BMI unlimited“ apod.), možná nebyla až tak výmluvná, ale jejich petice, kterou přečetli a poté předali pořadatelům, již obsahovala konkrétní požadavek: přestat se omezovat jen na březen a podporovat Internet po celý rok.

329

Situaci nakonec zachránil sám prezident sdružení BMI Jaroslav Winter, který dosáhl kompromisu hodného rutinovaného politika (mimo politiku se tomu říká: nechat vlka ať se nažere, ale kozu zachovat celou): demonstranty uklidnil příslibem, že z názvu akce stáhne slůvko „březen“ (takže zbude již jen „Měsíc Internetu“). Ve skutečnosti se ale stejně většina akcí uskuteční ve třetím kalendářním měsíci příštího roku.

MM socky3

Příslibem uklidnění demonstranti záhy odešli v domnění, že zvítězili na celé čáře, a tiskovka plná zkoprnělých novinářů pokračovala dál již jen jakousi vlastní setrvačností. Rychle byli představeni hlavní partneři letošního ročníku (vlastně již jen „Měsíce Internetu“), dále mediální partneři a partneři odborní, a stručně byly zmíněny i hlavní akce  – pokud to někoho zajímá, najde to na http://www.bre­zen.cz .


P.S. Pro laskavého čtenáře, který stále váhá, zda se zbláznil on či autor tohoto článku: předem připravená účast demonstrantů na tiskovce k zahájení „Měsíce Internetu“ byla určitou nadsázkou a zpestřením tradičně nudných tiskovek – stejně je míněn i tento článek. 

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.