Hlavní navigace

Zpráva z Rákosníčkovy říše II.

14. 5. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po teoretickém úvodu do podmořských kabelů, po kterých sviští Internetový provoz, se dnes znovu s Pavlem Satrapou potopíme až na dno. Jak tlusté kabely jsou již dnes dvacet tisíc mil pod mořem, komu patří a co tam bude zítra?

Vraťme se však z růžového obláčku zpátky na zem a podívejme se na nejdůležitější transatlantické datové kabely, které jsou v provozu. Roku 1996 byl položen TAT 12–13 s kapacitou 10 Gb/s. Od loňska pak fungují Gemini (20 Gb/s) a AC-1 (40 Gb/s). Ostatní existující kabely přidají celkem ještě asi 10 Gb/s, což dohromady dává přenosovou kapacitu mezi Evropou a USA 80 Gb/s.

Topologie většiny kabelových systémů je velmi podobná. Zpravidla se kladou dva kabely vzdálené několik desítek až stovek kilometrů, které zajišťují redundanci. Při přerušení jednoho se veškerá komunikace automaticky přesměruje na druhý. Evropský konec typicky najdete na západním pobřežní Anglie či Francie. Na straně USA bývají zakončeny kolem New Yorku.

Pokud se plánů týče, mělo by ještě v letošním roce dojít k upgrade výše zmiňované trojice systémů zvýšením počtu použitých vlnových délek. Jejich kapacity by se měly zhruba zdvojnásobit. Kromě toho by měl přibýt kabel Columbus III s kapacitou 10 Gb/s.

To vše je ale troškařina. Skutečně raketový nárůst přenosových kapacit by se měl rozpoutat ve druhé polovině roku 2000. V té době by měly být uvedeny do provozu hned čtyři nové kabelové systémy, z nichž každý bude mít kapacitu vysoce převyšující součet všech současných. Jedná se o kabely TAT-14 (640 Gb/s), FA-1 (1,28 Tb/s), Oxygen (1,28 Tb/s) a Level(3) (opět 1,28 Tb/s).

V době, kdy naši uživatelé budou stříhat metr do ukončení monopolu Českého Telecomu, se pod mořem otevře skutečná informační dálnice. V souladu s tím se očekává razantní pokles cen za transatlantické trasy. Daniele Bovio odhaduje, že ve srovnání se současnými budou ceny zhruba pětinové. V roce 2001 se tedy můžeme těšit na cenový ráj. (Netvrdím, že skutečně nastane, ale těšit se můžeme tak jako tak :-)

A čemu že můžeme vděčit za tento blahodárný vývoj? Především dvěma faktorům: technickému rozvoji a konkurenci. Technologie WDM a DWDM několikanásobně zefektivňují investice vynaložené na položení a provoz kabelu.

Pravděpodobně podstatnější však je konkurenční prostředí. Transatlantické datové trasy dnes mohou budovat i soukromé firmy a následně prodávat přenosové kapacity. Dokonce je možné si odkoupit „vlákno“ (díky WDM pouze virtuální) a po něm si pak provozovat, co se vám zlíbí. Transatlantické datové trasy se tak posouvají z monopolní oblasti do volného trhu, což může být jen ku prospěchu nás uživatelů.

KL24

Pavel Satrapa


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).